Wkopali kamień pod kamień. W październiku w Warszawie stanie głaz za 5 mln zł

We wtorek pod nietypową warszawską inwestycję wkopano kamień węgielny. W październiku ma być gotowy przypominający głaz, pawilon edukacyjny nad Wisłą.

Jeszcze w tym roku na Golędzinowie (Praga-Północ, niedaleko mostu Gdańskiego) powstanie wyjątkowy pawilon. Bryła budynku inspirowana będzie fakturą i kształtem kamieni polodowcowych. Na łąkach nieopodal będą zaś pasły się kozy i owce. Inwestycja jest zwieńczeniem wiślanego projektu Life+.

Mapa okolicyMapa okolicy google maps

We wtorek udało się podpisać akt erekcyjny wmurować kamień węgielny. Na placu budowy praca wre. Nietypowy pawilon ma już swoją podstawę.

Budynek będzie pełnił funkcję ośrodka edukacyjnego z salą wystawienniczo-wykładową. Na dwóch kondygnacjach będą mogły odbywać się warsztaty, wykłady czy lekcje, które przybliżą warszawiakom informacje na temat ekosystemu Wisły.

Pawilon Life+ - wizualizacjaPawilon Life+ - wizualizacja UM Warszawa

Nadwiślański pawilon ma, jak mówił wiceprezydent Michał Olszewski, "budować świadomość ekologiczną warszawiaków, ale też ukazywać im piękno przyrody".

Głaz zaprojektowali krakowiacy

Obiekt zaprojektowali architekci z Krakowa. eM4 Pracownia Architektury Brataniec zwyciężyła w ogłoszonym przez stolicę konkursie na koncepcję pawilonu wraz z zagospodarowaniem terenu.

Inspirację dla projektu stanowiły liczne na tym terenie głazy narzutowe, dlatego też dwukondygnacyjny budynek będzie przypominać wydrążony kamień polodowcowy. Front pawilonu zostanie w pełni przeszklony. Pozwoli to na podziwianie przez jego użytkowników okolicznej przyrody bez względu na pogodę.

Czytaj więcejNad Wisłą stanie sztuczny głaz za 5 mln zł. Obok będą pasły się kozy i owce [WIZUALIZACJE]

Owce i kozy

Obok pawilonu edukacyjnego powstanie również polana rekreacyjno-piknikowa, a także niewielka zagroda. Jak pisze ratusz, dzięki temu ukazany zostanie również związek pomiędzy człowiekiem a elementami i zjawiskami przyrodniczymi - od pierwotnego transportu rzecznego po udomowienie migrujących zwierząt.

Budynek powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie pasa nabrzeżnego i praskiej ścieżki rekreacyjnej, a także poddanych restytucji łąk zalewowych. Docelowo  na tych łąkach pasły się będą również owce i kozy, które będą hodowane w zagrodzie.

Pawilon zostanie wzniesiony do 30 października 2018 r. Realizacji inwestycji podjęła się krakowska firma Transtolbud-Piekutowski Sp. z o.o., która otrzyma za nią 5 mln zł.

Co sądzisz o takiej inwestycji? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

***

Weź udział w najważniejszym polskim wydarzeniu architektonicznym. Przyjdź na konferencję i galę Bryła Roku 2017.

Zapraszamy na branżowe spotkanie projektantów, architektów i inżynierów, oraz uroczystą galę ogłoszenia wyników plebiscytu Bryła Roku 2017 połączoną z bankietem. Sprawdź co dla Ciebie planujemy>>

Jedziesz rowerem i nagle... gdzie się podziała droga? Takich miejsc w Warszawie jest mnóstwo [WIDEO]