Zjechali nad Wisłę rowerami miejskimi. Wystąpiło "morze jednośladów"

Rowerów Veturilo jest w Warszawie coraz więcej. W każdym miesiącu powstają nowe stacje, a pojazdów przybywa. Jak zatem możliwe, że w ostatni weekend prawie nigdzie nie można było znaleźć wolnego roweru? Mamy odpowiedź.

Pan Artur umieścił na swoim profilu Facebooku zdjęcie, dzięki któremu wiemy, gdzie podziały się w sobotę wszystkie Warszawskie Rowery Publiczne.  

Morze rowerów nad Wisłą 

W zeszły weekend wiele stacji rowerów Veturillo było pustych. Jak to możliwe? Okazuje się, że wiele z nich wylądowała nad Wisłą

Artur Andrusiak, warszawski operator kamery i realizator wizji, wybrał się w ostatni sobotni wieczór w okolice Bulwarów Wiślanych. Przy Centrum Nauki Kopernik zobaczył coś niezwykłego - morze rowerów. 

"Jakby ktoś szukał rowerów, to wszystkie są nad Wisłą" - napisał na Facebooku pan Artur pod zdjęciem dziesiątek rowerów.

Morze rowerów nad WisłąMorze rowerów nad Wisłą Fot. Artur Andrusiak

Wszystkie pojazdy stały przy stacji Centrum Nauki Kopernik. Na oko można oszacować, że była ich ponad setka. 

226 rowerów nad Wisłą

Za warszawskie rowery miejskie odpowiada Nextbike Polska. Firma kontroluje m.in. dostępność rowerów na stacjach w całej Warszawie. Jak pisaliśmy w lipcu zeszłego roku, jej pracownicy często zajmują się przenoszeniem rowerów z przepełnionych stacji na te, które świecą pustkami. 

Jakub Giza z Nextbike Polska mówi w rozmowie z Metrowarszawa.pl, że duże obłożenie stacji Centrum Nauki Kopernik wynika z ładnej pogody, która sprzyjała wycieczkom nad Wisłę. Dodaje, że w szczytowym momencie na tej konkretnej stacji znajdowało się 226 rowerów. 

- Stacja ta była relokowana, tzn. wywożono z niej rowery osiem razy. Na drugiej stacji znajdującej się bliżej Centrum Nauki Kopernik rowery wywożone były cztery razy, w sumie z obydwu stacji przewieźliśmy 200 rowerów- mówi Jakub Giza. 

Dodaje, że wywożenie było tego dnia trudno, bo nad Wisłę cały czas dojeżdżały nowe osoby. Sytuacja uspokoiła się dopiero w niedzielę wieczorem. Przez cały weekend rowery wypożyczono aż 92 903 razy, a w niedzielę odnotowano rekordową w tym roku ilość wypożyczeń - ponad 50 tys. 

- Aby zwiększyć komfort użytkowników, gdy w weekendy pogoda będzie sprzyjać wycieczkom nad Wisłę, do obsługi stacji zlokalizowanych po obu stronach rzeki, zaangażowane zostaną dodatkowe ekipy, które będą odpowiedzialne za relokację rowerów z tego obszaru - deklaruje pracownik Nextbike Polska.

Mówi również, że przed przyjściem na stację warto sprawdzić dostępność rowerów w danych lokalizacjach. Można to zrobić zarówno na na stronie internetowej Veturilo, jak i w aplikacjach mobilnych. Informacje są tam aktualizowane na bieżąco.

Zobacz także: Ten widok robi wrażenie. Dziesiątki rowerów miejskich pozostawionych na stacji przy Sejmie 

Jedziesz rowerem i nagle... gdzie się podziała droga? Takich miejsc w Warszawie jest mnóstwo [WIDEO]

Więcej o: