Zmiany w ZTM. Znikną dotychczasowe bilety

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o zmianie dotyczącej biletów obowiązujących w warszawskim transporcie miejskim. Dotychczasowe wzory zostaną zastąpione nowymi.

Bilety z nowym wzorem graficznym można już teraz kupić w niektórych biletomatach w autobusach miejskich. 

Nowe bilety w Warszawie

ZTM informuje, że przygotował nowe wzory biletów kartonikowych obowiązujących w Warszawskim Transporcie Publicznym. Zmienią się wszystkie rodzaje biletów - od 20-minutowych po 3-dniowe, a także bilety weekendowe i wejściówki do metra. 

Na nowych biletach znajdziemy nazwę po polsku i angielsku, cenę, informację o tym, w której strefie komunikacyjnej obowiązują, oraz nowe logo Warszawskiego Transportu Publicznego, czyli literę „t”, przypominającą warszawską syrenkę.

Zobacz także:  Nowe logo ZTM. Miała być syrenka, jest "Dziennik Telewizyjny"

Każdy z nich będzie miał typowy dla swojego rodzaju kolor. 75-minutowy jednorazowy przesiadkowy - zielony, dobowy - niebieski, a weekendowy - czerwony. Kolorami zaznaczone będzie również to, że bilet jest ulgowy. Ulgowa wersja biletu będzie miała jaśniejszy odcień. 

Co stanie się ze starymi biletami? Zarząd Transportu Miejskiego zaznacza, że "kartoniki" ze starym wzorem wciąż będą obowiązywały. Stopniowo będą jednak zastępowane tymi z nową grafiką, w miarę wyczerpywania się zapasów biletów starego wzoru.

Nowe bilety można kupić już w niektórych biletomatach w warszawskich autobusach miejskich. W punktach sprzedaży pojawią się dopiero w okolicach października (w czwartym kwartale 2018 roku).

Bilety kartonikowe znikną?

W styczniu 2018 roku ZTM informował, że planuje ogromne zmiany dotyczące systemu biletowania w komunikacji miejskiej.

- System biletowy, z którego korzystamy obecnie, ma już 17 lat. Niewątpliwie wymaga modernizacji - mówił Wiesław Witek, dyrektor warszawskiego ZTM.

Zarząd Transportu Miejskiego zapowiedział prace m.in. nad tym, aby opłaty były bardziej płynne, a zmiany taryfy łatwiejsze. 

Możliwe, że bilety kartonikowe z paskiem magnetycznym w formie, którą znamy teraz, znikną lub się zmienią. Mówiono także o wprowadzeniu wielofunkcyjnej karty, na której oprócz biletu miejskiego, znajdą się inne usługi ogólnomiejskie. ZTM nie zdradza, o jakie usługi może chodzić. Natomiast rzecznik prasowy Zarządu zaznaczał, że prace są dopiero w początkowej fazie i wiele może się jeszcze zmienić.

Co powinni zmienić się w warszawskim transporcie miejskim? Powiedz nam o tym. Napisz na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Ładuję syna do wózka, do którego mocuję kamerę i ruszam w miasto sprawdzić, jak to jest z tymi "obniżającymi się" autobusami

Więcej o: