Odnaleźli cenne obrazy zrabowane podczas wojny. Przez prawie 80 lat ich los był nieznany

Stołeczna policja odzyskała trzy obrazy, które najprawdopodobniej zaginęły podczas drugiej wojny światowej z Muzeum Narodowego w Krakowie. Wstępne badania potwierdziły autentyczność dzieł. Ich szacunkowa wartość to 200 tys. zł.

Policjanci ze stołecznego wydziału kryminalnego odnaleźli i zabezpieczyli obrazy zagrabione w czasie wojny z Muzeum Narodowego w Krakowie.

W styczniu kryminalni znaleźli w jednej z prywatnych kolekcji obraz Józefa Pankiewicza "Martwa natura z araukarią" (inna nazwa obrazu to "Ananas"). Przez prawie 80 lat los dzieła był nieznany, obiekt figurował w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Były w domach aukcyjnych

Obraz po szczegółowej ekspertyzie prawdopodobnie wróci do Muzeum Narodowego w Krakowie.

W marcu policja zabezpieczyła dwa inne dzieła najprawdopodobniej zaginione podczas drugiej wojny światowej z tego samego muzeum. W warszawskich domach aukcyjnych znaleźli "Pejzaż z okolic Neapolu" Iwana Trusza oraz "Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego" Kazimierza Pochwalskiego.

Wstępnie: To autentyki

Wstępna weryfikacja przeprowadzona przez przedstawicieli MKiDN oraz pracowników Zamku Królewskiego potwierdziła autentyczność obiektów. Dalsze badania pozwolą ostatecznie rozstrzygnąć, czy zabezpieczone obrazy to zaginione podczas wojny dzieła.

Jak dowiedzieliśmy się od ministerstwa, szacunkowa wartość obrazów to 200 tys. zł.

Józef Pankiewicz był jednym z pierwszych polskich impresjonistów i symbolistów. Iwan Trusz był ukraińskim malarzem, zasłynął m.in. ilustrowaniem życia Hucułów. Kazimierz Pochwalski znany był głównie dzięki portretom znanych osobistości okresu międzywojennego.

Wczoraj nie mogli, przyszli dziś. Zobaczyć pomnik smoleński z bliska

Więcej o: