Wydarzenia w Warszawie - weekend. Wraca Targ Śniadaniowy, będzie też... Bunt Czytaczy

Wydarzenia w Warszawie - weekend. W piątek może popadać, ale sobota i niedziela powinny być ciepłe i dość słoneczne. Co można robić w takie dni w Warszawie? Jak zwykle pomysłów jest mnóstwo!

13 kwietnia - piątek

Wspomnienie nieistniejącego miasta

Opowieść o losach Żydów - obywatelach polskich w czasie II wojny światowej. Przedstawiona zostanie polityka okupanta wobec społeczności żydowskiej, sytuacja osób zamkniętych w getcie, postawy wobec ciężkiego położenia. Nie zabraknie przykładów ukazujących sytuację innych gett, nie tylko warszawskiego. Prowadzić będzie Krzysztof Niwiński - historyk, ambasador Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Izba Tożsamości Ursusa (Traktorzystów 20), godz. 18-19.30. Wstęp wolny

KINO KĘPA: Najlepsze polskie 30' ze Studia Munka

Najlepsze filmy średniometrażowe nagrodzone na międzynarodowych festiwalach:
"Amerykański sen" w reżyserii Marka Skrzecza (dokument)
"Najpiękniejsze fajerwerki ever" w reżyserii Aleksandry Terpińskiej (fabuła)
"60 kilo niczego" w reżyserii Piotra Domalewskiego (fabuła)

PROM Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23), godz. 19, wstęp 10 zł.

Klancyk gra Non-fiction feat. Karolina Sulej

Teatr Improwizowany Klancyk zaprasza na NON-FICTION – improwizowane przedstawienie komediowe, w którym teatr konfrontuje się z prawdą zamkniętą w tekstach reporterskich. Gościem najbliższego spektaklu będzie Karolina Sulej - dziennikarka, reporterka, redaktorka "Wysokich Obcasów" i "Wysokich Obcasów Extra", doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW. Autorka zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku - "Modni. Od Arkadiusa do Zienia" (2015). Wraz z Sylwią Chutnik i Mateuszem Kubikiem prowadzi na YouTubie program "Barłóg literacki" o książkach i czytelnictwie. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Jest dziwna.

Inspiracją do spektaklu będą fragmenty jej najnowszej książki "Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island".

Klub Komediowy (ul. Nowowiejska 1), godz. 19, bilety 25/35 zł (ulga przysługuje uczniom i studentom, seniorom oraz aktualnym studentom Szkoły Impro).

Prince: the King of princes / party like it's 1999

Od prawie dwóch lat nie ma Go z nami. Istnieje w przestworzach, kosmosach, w sercach, głośnikach, na słuchawkach. A tej nocy zabrzmi bardzo głośno. Wraz z Double Trouble zapraszamy na muzyczny hołd, który chcemy złożyć Królowi pośród wszystkich książąt.

Teatr Studio (pl. Defilad 1), od 23.45. Wstęp wolny.

14 kwietnia - sobota

Targ Śniadaniowy na Żoliborzu

Targ Śniadaniowy zaczyna szósty rok swojej działalności w miejscu, gdzie wszystko się zaczęło. Zabierzcie przyjaciół, znajomych i rodzinę na śniadanie i świętujcie z nami weekendowe odpoczywanie.

Tradycyjnie czekać na Was będą:
- szeroki wybór wysokiej jakości produktów od najlepszych dostawców:
warzywa, owoce, nabiał, wędliny, sery, kuchnia dla wegetarian, wegan i witariańska. Produkty bez glutenu, produkty tradycyjne i regionalne kuchni polskiej. Wypieki na słodko i wytrawnie, produkty sezonowe, wiele dobrego jedzenia i produktów spożywczych z różnych części świata
- oferta posiłków i dań serwowanych na miejscu od kuchni świata po domową kuchnię i kreatywne potrawy przygotowywanie z sercem przez prawdziwych pasjonatów
- jadalnie na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni
- moc atrakcji jak zajęcia sportowe, weekendy tematyczne
- działalność edukacyjna realizowana po przez warsztaty tematyczne, spotkania z organizacjami zajmującymi się świadomym i zdrowym stylem życia, warsztaty dla dzieci (plastyczne, muzyczne, ceramiczne, teatralne, kulinarne)
- wypożyczalnia kocyków
- leżaki, hamaki
- woda dla czworonogów
- muzyka grana na żywo i cudowne playlisty

al. Wojska Polskiego 4, od godz. 9.

Flower & Local Market > Hala Gwardii

To nowy cykl targów, na których zakupicie rośliny, sukulenty, kaktusy, kwiaty cięte oraz roślinne dekoracje. A do tego wszystko, co do roślin potrzebne, czyli doniczki oraz akcesoria do pielęgnacji.

Co dwa tygodnie spotkacie się z dwudziestoma starannie wyselekcjonowanymi, lokalnymi dostawcami i markami. Uzupełnieniem targów będzie program spotkań, dyskusji i warsztatów.

Hala Gwardii (pl. Żelaznej Bramy 1), sobota 9-20, niedziela 10-17. Wstęp wolny.

Adoptuj Warszawiaka na Forcie Bema

Chcesz pomóc bezdomnym zwierzętom, ale nie chcesz przychodzić do schroniska? Weź udział w akcji Adoptuj Warszawiaka, w której razem z mieszkańcami Warszawy szukamy nowych domów dla naszych podopiecznych.

Po co to wszystko?
• aby docierać do osób, które nigdy nie pojawiłyby się w schronisku
• aby obalać mity na temat zwierząt ze schroniska
• aby szerzyć ideę adopcji ze schroniska
• aby lepiej poznawać nasze psy – sprawdzać, jak radzą sobie w mieście, jak podróżują samochodem, jak czują się w tłumie
• aby szukać najlepszych domów na świecie

Fort Bema, godz. 13-15.

Bunt Czytaczy

OŚWIECENIE to pierwsza odsłona BUNTU CZYTACZY, czyli sekwencji działań artystycznych, w których główną rolę odgrywają Czytelnicy. Bunt Czytaczy to idea wypracowana przez zespół osób uprawiających różne zawody i różne rodzaje sztuki, których łączy jedno: czytają. Swoje działania nazywają odsłonami.

Program:
LABIRYNT - instalacja artystyczna przygotowana przez zespół artystów skupionych wokół Fundacji Zmiana złożona z 4 tys. oświetlonych książek do wzięcia; ułożona w formie labiryntu stworzy pretekst do indywidualnych poszukiwań ulubionej literatury. TEATR NIE DLA KAŻDEGO "WIZJA CZYTANIA" - przeczytaj fragmenty książki polecanej przez innych czytelników (witryna Czytelni przy Bazarze Różyckiego, 24h/doba). SZAFA KULTURY - przez cały czas trwania wydarzenia będzie miejscem, w którym będziemy dzielić się książkami podarowanymi przez czytelników innym czytelnikom (z dedykacjami) oraz prowadzić rozmowy z czytelnikami o ich potrzebach czytelniczych. ROZMOWY CHODNIKOWE - uliczna czytelnia przed Centrum Kreatywności, czynna przez cały czas trwania wydarzenia.

Odsłonę I zakończy koncert Adama Struga (15.04.2018, godz. 18.00) oraz
wręczenie nagród: za wytrwałość w działaniu, za marzenia, za bycie sobą, za przybycie, za wszystko, co komu do głowy przyjdzie, że warte jest nagrodzenia.

Centrum Kreatywności (ul. Targowa 56), sobota 18-23, niedziela 12-20.

Omar Souleyman

Souleyman, który współpracował między innymi z Björk i Four Tet, rozpoczął swoją karierę jako niezwykle płodny artystycznie wokalista weselny. Jeszcze przed wybuchem wojny domowej w Syrii w 2011 roku wydał niemal 500 albumów. Następnie przeprowadził się do Turcji, a w 2013 premierę miała jego kolejna płyta "Wenu Wenu", którą nazwano "kompozycją tak ekscytującą i chwytającą za serce, że kwestie granic ziemskich wydają się niewarte jakiejkolwiek dyskusji”". Omar Souleyman umocnił swoją pozycję, jako światowej ikony muzyki elektronicznej, zdobywając fanów na całym świecie po występach na wielu festiwalach – Glastonbury Festival (official), Bonnaroo Music and Arts Festival, Pitchfork Music Festival Paris czy Roskilde Festival. Od 2013 roku artysta jest reprezentantem inicjatywy charytatywnej "Our Heart Aches for Syria", która pracuje z Lekarzami Bez Granic. W tym samym roku wystąpił też podczas rozdania Pokojowych Nagród Nobla w Norwegii.

Do Warszawy artysta powróci z nowym materiałem, czyli płytą "To Syria, With Love". Stanowi ona odejście od poprzedniego muzycznego oraz tekstowego stylu Souleymana i skupia się bardziej na złożonych, keyboardowych dźwiękach czy elementach techno.

Smolna (ul. Smolna 38), godz. 22, bilety 95 zł.

15 kwietnia - niedziela

Poranek muzyczny dla dzieci: Syria

Zapraszamy na nowy cykl niedzielnych poranków muzycznych. Raz w miesiącu najmłodsi mieszkańcy Bemowa, a także ich rodzice, opiekunowie i dziadkowie będą mieli okazję poznać muzykę, kulturę, obyczaje i ludzi z różnych części świata. Na początek – Syria.

Bemowskie Centrum Kultury odwiedzi Adeb Chamoun. Adeb urodził się w muzycznej rodzinie. Jego pierwszym nauczycielem był brat Abdul, mistrz gry na syryjskich instrumentach perkusyjnych. Adeb Chamoun gra na instrumentach perkusyjnych arabskich, perskich oraz latynoskich, miedzy innymi riq, darabuka, tar, daf, cajon, conga. Adeb jest otwarty na muzykę innych regionów świata, chętnie eksperymentuje w stylach jazzowym, etnicznym, arabskim, tureckim, perskim, latynoskim i folklorem polskim.

Bemowskie Centrum Kultury (ul. Górczewska 201), godz. 11.30-12.30. Wstęp wolny.

Spacer "Le Corbusier na Pradze"

Wizyty, których nie było, a może jednak…? Le Corbusier dwukrotnie miał okazję spotkać się z polską publicznością, jednak za każdym razem historia chciała inaczej. Wiosną w 1933 roku planował zatrzymać się na kilka dni w Warszawie w drodze na moskiewski IV zjazd CIAM. Drugą okazję do odwiedzenia naszego kraju miał w 1948 roku podczas Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju. Jednak i tym razem wielka polityka stanęła między architektem a Polską.

Niedawno odkryto, że Le Corbusier nie tylko był w Polsce, ale - ba! - nawet na Pradze. 6 października 1928 roku w dniu swoich 41. urodzin, jadąc pociągiem do Moskwy, spędził tutaj prawie 15 godzin. "Papież Modernizmu" ciałem był w Warszawie niepełną dobę, ale duchem jest już prawie 100 lat.

Zapraszam na architektoniczny spacer po osiedlach Praga I, II i III w poszukiwaniu Charlesa Edouarda Jeanneret-Grisa. Zaczynając od modernizmu, poprzez socrealizm i socmodernizm, kończąc na postmodernizmie, zapoznamy się z twórczością takich gwiazd polskiej architektury jak: Czesław Przybylski, Helena i Szymon Syrkusowie, Bohdan Lachert, Józef Szanajca, Jerzy Czyż, Jan Furman, Andrzej Skopiński czy Jerzy Sołtan. Jak wyglądała budowa pierwszego w Warszawie osiedla z elementów prefabrykowanych z pianobetonu? Gdzie na Pradze można odnaleźć Modulora? Co miał wspólnego praski, socrealistyczny MDM z modernizmem? Gdzie był Klub Hiszpański, kawiarnie Miś i Pod Niedźwiedziem, kina Albatros i Mewa, sklep Metro i bloki Jagienka, Basia, Ania, Krysia, Ewa i Feliks? To wszystko i wiele więcej na spacerze.

Spotkanie: ul. Jagiellońska 42, róg ul. św. Cyryla i Metodego o godz.15. Spacer nie jest biletowany, ale na zakończenie bardzo mile widziany suty pourboire.

Kubański sen o przyszłości

Kuba. Żywe muzeum oldtimerów, jeżdżących po drogach amerykańskich krążowników szos z lat '50 i '60, lejący się strumieniami rum, boskie plaże, a przy tym bieda, artykuły pierwszej potrzeby na kartki i wszechobecne kolejki. Czy marzyliście kiedyś o tym, by wsiąść do wehikułu czasu dr Emmetta Browna i znaleźć się tam, gdzie zatrzymał się czas?

Zapraszamy Was w taką właśnie podróż! Podczas spotkania przeniesiemy się w czasie na kubańskie ulice i do kubańskich domów, by zobaczyć autentyczne życie ich mieszkańców. Czy Kuba zmieniła się po śmierci Fidela czy pozostała turystycznym skansenem? Jaka jest prawdziwa Kuba? Gdzie można jej posmakować? Zdradzimy Wam przepis na to, jak na własną rękę można doświadczyć tej niezwykłej, aczkolwiek pełnej absurdów wyspy, jak odkrywać jej skarby i jak to jest być offline!

O swojej miesięcznej podróży na Kubę opowiedzą Klaudia i Marcin Majdeccy, którzy odkrywają świat na własną rękę poza utartym szlakiem. Autorzy bloga "W którą stronę", na którym inspirują do bliższych i dalszych podróży.

Południk Zero (ul. Wilcza 25), godz. 19. Wstęp wolny

Więcej o: