Rzeźbę przedstawiającą Lecha Kaczyńskiego w pniu brzozy stworzył polski artysta, rzeźbiarz, performer Paweł Althamer.
Rzeźba nie jest mała - ma 4 metry długości i waży 400 kg. - Rzeźba dołączy w ten sposób do obecnych obiektów upamiętnienia obecnych pod pałacem, takich jak drewniane krzyże i znicze - informują przedstawiciele galerii.
Jak dodają, pomysł polega na wykorzystaniu środków z zakresu działań plastycznych w prowadzeniu dialogu społecznego.
Fundacja Galerii Foksal informowała, że portret Lecha Kaczyńskiego zostanie złożony przez artystę pod Pałacem Prezydenckim 9 kwietnia po godz. 15. Byliśmy na miejscu chwilę przed 15, ale poinformowano nas, że złożenie zostało przesunięte na późniejszą godzinę. Jak wynika z nieoficjalnych źródeł, artysta miał zapomnieć, że złożenie było planowane na dziś.
Rzeźba pojawiła się pod Pałacem Prezydenckim dopiero przed godziną 19.
Zdjęcie rzeźby pojawiło się na profilu Fundacji Galerii Foksal na Facebooku. W ciągu godziny zdobyło mnóstwo polubień i zostało wielokrotnie udostępnione. Komentujący piszą:
Śliczny. Chciałbym taki do ogródka. Czy jest możliwość zamówienia
Leszek Malusieńki?
Niektórzy uważają, że artysta poszedł z żartem trochę za daleko.
Jak czytamy na stronie culture.pl, Paweł Althamer znany jest z tego, że sztukę umieszcza w rzeczywistości miasta. Współpracuje przy tym z lokalnymi społecznościami. Do muzeum i galerii wprowadza często fragmenty prawdziwego świata. Interesuje go wspólne działanie i bycie razem.
Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty ceramiczne z grupą Nowolipie – osobami chorymi na stwardnienie rozsiane, dla których sztuka jest formą terapii i rehabilitacji.
Paweł Althamer mieszka od dzieciństwa mieszka na Targówku. Jest tam jedną z najbardziej znanych postaci. Wszystko za sprawą akcji "Bródno 2000", do której zaprosił sąsiadów z bloku przy ul. Krasnobrodzkiej 13.
ADAM STĘPIEŃ
ADAM STĘPIEŃ
Projektem, do którego Althamer zaprosił nie tylko mieszkańców, ale także Urząd Dzielnicy Targówek, Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz najwybitniejszych artystów z różnych stron świata, jest ewoluująca wystawa sztuki współczesnej na terenie Parku Bródnowskiego.
Co sądzisz o tej rzeźbie? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl