Kolejki na stację, puste półki w sklepie. Tak wyglądała niedziela bez handlu w Warszawie

Zakaz handlu w niedzielę. W ostatni weekend było bardzo ciepło, warszawiacy szukali miejsca, gdzie mogą kupić alkohol i napić się nad Wisłą. Efekt? Kolejki na stację, puste półki sklepach.

Gigantyczna kolejka na słynnej stacji Orlen przy moście Poniatowskiego, przy bulwarach wiślanych trwała od popołudnia do późnego wieczora. To efekt nowej ustawy o zakazie handlu w niedziele.  

W kwietniu tylko jedna niedziela będzie handlowa - ostatnia. W związku z tym w bardzo ciepłą niedzielę warszawiacy na gwałt szukali miejsca, gdzie mogą kupić piwo lub inne napoje, by wypić je na warszawskich bulwarach i nacieszyć się pierwszym ciepłym weekendem w stolicy.

- Dzisiejsze oblężenie królowej polskich rzek. Kolejka do wodopoju na stacji Orlen pod mostem na Powiślu i tłumne leżakowanie na "plaży" przy Saska Kępa. Też dziś byliście nad Wisłą? - czytamy na facebookowej stronie "Grochów Praga Południe".

Mieszkańcy Powiśla oczywiście zauważyli, że kolejka nie była wyłącznie spowodowana zakazem handlu. Pierwszy raz w tym roku temperatura wzrosła powyżej 20 stopni Celsjusza. W pobliżu nie ma żadnego innego sklepu i kolejka do stacji Orlen w każdy weekend wygląda podobnie.

Puste półki

Jednym z otwartych sklepów w okolicach bulwarów był również Carrefour Express przy Centrum Nauki Kopernik. Jak mówi nam Emilia, która zrobiła zdjęcie, uchwyciła najbardziej efektowny fragment pustych półek. 

Zakaz handlu w niedzielę - 32 wyjątki

W ustawie o ograniczeniu handlu w niedzielę przewidziano 32 wyjątki.

Zwolniony z zakazu jest handel w internecie, stacje paliw, piekarnie i cukiernie, kwiaciarnie oraz sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami oraz saloniki prasowe. W "zakazane" niedziele otwarte będą również apteki, poczty oraz sklepy na dworcach, lotniskach, strefach wolnocłowych, w szpitalach i więzieniach. Normalnie pracować będą także skupy warzyw, owoców, punkty odbioru mleka itd.

Zakupy bez ograniczeń zrobimy także w sklepach, w którym obsługiwał będzie sam właściciel. To dotyczy również franczyz, takich jak Żabka czy Carrefour Express. 

Masz zdjęcia ukazujące, jakie są skutki wprowadzania zakazu handlu w niedzielę? Napisz do nas i wyślij nam zdjęcia: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Tylko 8 sekund. Tyle potrafi trwać zielone światło dla pieszych w Warszawie. "Biegnę aż wpadnę pod koła"

Więcej o: