8. rocznica katastrofy smoleńskiej. Zabarykadowane centrum, duże utrudnienia przez cały dzień

We wtorek 8. rocznica katastrofy smoleńskiej. W związku z uroczystościami odbywającymi się w centrum Warszawy, można się spodziewać dużych utrudnień w ruchu przez cały dzień.

10 kwietnia w Warszawie odbędzie się szereg uroczystości państwowych w rejonie placu Piłsudskiego, w tym odsłonięcie pomnika. Będą też uroczystości miejskie na cmentarzu Powązkowskim.

8. rocznica katastrofy smoleńskiej - obchody

Oficjalne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej zaczną się 10 kwietnia już o godz. 8 rano wraz z mszą w intencji ofiar. Odbędzie się ona w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca przy Krakowskim Przedmieściu. Przed Pałacem Prezydenckim o godz. 8.41 (o tej godzinie rozbił się w Smoleńsku prezydencki samolot) przeprowadzony zostanie apel pamięci.

Następne uroczystości są planowane na pl. Piłsudskiego, gdzie od godz. 9 do 12 można będzie oglądać filmy dotyczące wydarzeń z 2010 roku.

W południe odbędzie się tam modlitwa Regina Caeli, po której do godz. 15 wyświetlane będą kolejne filmy. Potem odmówiona zostanie koronka do Miłosierdzia Bożego.

Punkt kulminacyjny nastąpi o godz. 15:30. Po odegraniu hymnu narodowego, nastąpi odsłonięcie pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Obchody zakończą się o godz. 21.15 przy nowym pomniku.

Zgromadzenia prywatne

Oprócz oficjalnych uroczystości państwowych w Warszawie odbędą się także zgromadzenia zwołane przez osoby prywatne. Zaplanowano pięć takich zgromadzeń. Pierwsze: od 16.30 do północy, przy Krakowskim Przedmieściu, skrzyżowaniu z Królewską i na placu przed kościołem wizytek. Drugie zgromadzenie zaplanowano od 14.30 do północy w Ogrodzie Saskim (przy fontannie). Trzecie - również od 14.30 do północy na ulicy Trębackiej (na odcinku ulic: Moliera - Krakowskie Przedmieście).

Zgromadzenia 10 kwietniaZgromadzenia 10 kwietnia fot. UM Warszawa

Czwarte zgromadzenie ma odbyć się w godzinach 17.30 - 21 ponownie w Ogrodzie Saskim i ostatnie od godziny 18 do północy na skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia i Królewskiej.

8. rocznica katastrofy smoleńskiej8. rocznica katastrofy smoleńskiej fot. UM Warszawa

Barierki 

We wtorek, 10 kwietnia od godz. 0.01 do 24.00 wygrodzone barierkami policyjnymi będą ulice: pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście od pl. Zamkowego do ul. Królewskiej, Królewska od ul. Krakowskie Przedmieście do pl. S. Małachowskiego, pl. marsz. J. Piłsudskiego, gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza, Ossolińskich.

Utrudnienia w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiejUtrudnienia w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej fot. UM Warszawa

Organizator ma zapewnić możliwość przejścia poprzecznego przez wymienione ulice (poza czasem, gdy będzie przechodziło nimi zgromadzenie publiczne). Ponadto wymienione ulice będą wyłączone z ruchu kołowego i obowiązywał będzie na nich zakaz zatrzymywania się (znak B-36) wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela (tablica T-24).

Zakazy parkowania i objazdy

Utrudnienia zaczną się już w poniedziałek 9 kwietnia. Od godziny 0.01 do 24 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (znak B-36) wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela (tablica T-24).

Przy: ulicy Wierzbowej (po stronie południowej) wzdłuż placu Piłsudskiego, placu przed kościołem seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu i parkingów przy ulicy Tokarzewskiego-Karaszewicza (przed gmachem dowództwa garnizonu, przed hotelem Europejskim i wzdłuż placu Piłsudskiego).

Całkowicie zamknięte dla ruchu będą: Miodowa (od Koziej do Krakowskiego Przedmieścia) oraz Krakowskie Przedmieście (od Królewskiej do Świętokrzyskiej).

Całkowicie zostanie zamknięte przejście dla pieszych przez plac Zamkowy wzdłuż Zamku Królewskiego, Krakowskie Przedmieście (po obydwu stronach jezdni) pomiędzy skwerem Hoovera a Karową, a także ulicami Ossolińskich, Tokarzewskiego-Karaszewicza i Królewską (po południowej stronie pomiędzy placem Małachowskiego a Krakowskim Przedmieściem) oraz przez plac Piłsudskiego.

Oprócz tego przez cały dzień 10 kwietnia zakaz zatrzymywania się (znak B-36) wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela (tablica T-24) będzie obowiązywał także na ulicach: Boleść, Brzozowej, Celnej, Jezuickiej, Kanonia, Dziekania, Bednarskiej, skwer H.C. Hoovera.

Zmiany w komunikacji miejskiej

W związku z powyższym będą zmiany w komunikacji miejskiej. Autobusy: E-2, N44, 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 będą skierowane na trasy objazdowe.

będą jeździły ulicą Marszałkowską. Autobusy linii 128 i 175 dojadą ulicą Świętokrzyską i Mazowiecką do tymczasowej pętli na placu Małachowskiego, a następnie ulicami Kredytową, Jasną i Świętokrzyską wrócą do swoich podstawowych tras. Natomiast autobusy linii 503 będą kursowały do przystanków Nowy Świat na ulicy Świętokrzyskiej. Tu zawrócą i pojadą w przeciwnym kierunku. Z kolei autobusy linii 518 będą kończyły trasę na przystanku Metro Marymont.

W autobusach, których trasy się zmienią, będą umieszczone plakaty informacyjne. Szczegółowe informacje na stronie ZTM.

Czy jesteś zadowolony z tego, w jaki sposób miasto informuje o utrudnieniach w ruchu i zmianach w komunikacji miejskiej? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Zabarykadowane Krakowskie Przedmieście

Więcej o: