Myśleli, że prostokąty na Ursynowie to wychodki dla psów. Nie mogli się bardziej pomylić

Na warszawskim Ursynowie wyznaczono trzy tajemnicze obszary wysypane piaskiem. Dwa są tam już od dwóch lat, a mimo to mieszkańcy do tej pory nie wiedzą, do czego służą.

Przy Górce Kazurce, przy ul. Raabego oraz w parku "Lasek Brzozowy" na warszawskim Ursynowie znajdują się trzy wyznaczone obszary - prostokątne, ogrodzone niskimi murkami i wysypane żwirem. Do czego służą?

Tajemnicze prostokąty na Ursynowie

Mimo że są tam już od 2016 roku, mieszkańcy Ursynowa nadal nie są pewni, po co się tam pojawiły. Niektórzy myślą, że żwirowane prostokąty to teren wyznaczony do wyprowadzania psów. Na problem uwagę zwrócił dziennikarz portalu Haloursynów.pl

- Zastanawia mnie to od wielu miesięcy. Co to jest? Obok jest ławka, więc może to sralnia dla psów? - powiedział mu pan Andrzej, którego spotkał przy Górce Kazurce.

Przechodzień nie mógł się bardziej pomylić. Wyznaczony prostokąt przy ul. Stanisława Kazury to wcale nie wychodek dla zwierząt, ale... boisko do gry w tradycyjną francuską dyscyplinę sportową. 

Boiska do gry w bule

W ramach budżetu partycypacyjnego z 2016 roku na Ursynowie stworzono trzy boiska do gry w bule - tradycyjną grę towarzyską wywodzącą się z Francji. Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki. Pomysłodawcą ursynowskich bulodromów był Piotr Skubiszewski - wieloletni radny dzielnicy Ursynów. 

Bulodromy, czyli boiska do gry w bule, to prostokąty (4x15 m) ogrodzone niskim murkiem. Jego obszar powinien być pozbawiony trawy i wysypany mieszanką piachu, żwiru i tłuczenia. 

Można zatem zrozumieć, że niektórzy mogą kojarzyć ich wygląd z miejscami wyznaczanymi do wyprowadzania psów. Pomimo że od 2002 roku istnieje Warszawski Klub Gry w Petanque Ule Boules, a od czasu do czasu organizowane są turnieje gry w bule, wielu warszawiaków nigdy nie słyszało o tej grze.

Gdzie są tablice?

Oczywistym rozwiązaniem tego problemu są tablice informacyjne z nazwą sportu oraz zasadami gry. Niestety, taka informacja znajduje się tylko przy bulodromie w parku "Lasek Brzozowy", który powstał najpóźniej. 

Jak powiedział Jakub Fiałek z urzędu dzielnicy Ursynów w rozmowie z Haloursynów.pl, za brak tablic przy Górce Kazurce i przy ul. Raabego odpowiedzialny jest wnioskodawca, który nie dostarczył wzoru tablicy z instrukcją gry w bule. Przez to ich wykonanie i umieszczenie nie było możliwe.

Fiałek podkreślał, że przy trzecim bulodromie tablicę miał przygotować wykonawca.

Rzeczniczka dzielnicy, Barbara Mąkosa-Stępkowska, zapewniła nas z kolei, że tablice niedługo pojawią się przy dwóch pozostałych bulodromach. - Zauważyliśmy, że postawienie ich jest konieczne, ponieważ wielu mieszkańców nie wiedziało, jak korzystać z bulodromów - dodała Mąkoska-Stępkowska. 

Jak informuje rzeczniczka, sprawa jest już finalizowana i być może tablice pojawią się już w następnym tygodniu.

Czego brakuje w twojej dzielnicy? Napisz nam o tym na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Tylko 8 sekund. Tyle potrafi trwać zielone światło dla pieszych w Warszawie. "Biegnę aż wpadnę pod koła"

Więcej o:
Komentarze (55)
Ursynów. Myśleli, że prostokąty na Ursynowie to wychodki dla psów. Nie mogli się bardziej pomylić
Zaloguj się
 • anarchia

  Oceniono 55 razy 49

  "...wysypany mieszanką piachu, żwiru i tłuczenia." A nie przypadkiem - tłucznia?

 • radhex

  Oceniono 23 razy 23

  chyba jednak częściej służy jak wychodek dla psów

 • byzo

  Oceniono 22 razy 20

  Spoko. W ośrodku szkolenia Inspekcji Transportu Drogowego w Radomiu w pokojach noclegowych nie ma skrawka dywanika, telewizor jest mega luksusem (więc też nie ma), tanie łóżka trzeszczą niemiłosiernie, ale za to jest ścianka wspinaczkowa i kort do squash'a (BARDZO popularne sporty :P ). Który z włodarzy ITD chciał gratisowe miejsce do zabawy?...

 • druit

  Oceniono 21 razy 19

  i te boiska do gry w bule powstaly boooooo? az tylu bylo chetnych do gry w ta fajna gre, ze nikt ich tam pozniej nie widzial i wszyscy moga traktowac je jako wychodki? bo czegos tu nie rozumiem. a bule mozna akurat grac doslownie wszedzie. nie potrzeba do tego zadnego boiska, piasku czy nawet bardziej rownego placu.

 • kaktus-2

  Oceniono 19 razy 19

  i tak się właśnie wydaje kasę z budżetu partycypacyjnego... ludzie nawet nie wiedzą do czego służy to co zostało wybudowane... pojawia się pytanie kto na to głosował??? znowu wnioskujący zagłosował 200 razy na własny pomysł???

 • Czesław Rosomak

  Oceniono 15 razy 15

  Fajnie, tylko, że po pierwsze toalety dla psów bardziej by się przydały, a po drugie jeśli ludzie wykorzystują te "boiska" właśnie jako toalety, to jak tam grać?

 • madznun

  Oceniono 13 razy 13

  "...piachu, żwiru i tłuczenia."? Kto to pisał? Ktoś, kto ma czachę wypełnioną tłuczniem, czy może potłuczonym mózgiem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX