Tajemnicze zniknięcie zabytkowego Sokoła. Miasto miało przechować kolekcję w bezpiecznym miejscu

Z kolekcji Muzeum Techniki w Warszawie w sierpniu 2017 roku skradziono motocykl Sokół 1000. Z powodu nieujęcia sprawców policja umorzyła sprawę. Radna domaga się odpowiedzi: kto był odpowiedzialny za przeniesienie kolekcji?

Narodowe Muzeum Techniki przymierza się do ponownego otwarcia w swojej siedzibie w Pałacu Kultury i Nauki pod nazwą Narodowe Muzeum Techniki. Na czas przygotowań, kolekcja muzeum, którą udało się wpisać do rejestru zabytków, została przewieziona w inne, jak zapewniało miasto, bezpieczne miejsce. 

Jak się okazało, kolekcja nie wróciła w całości. W sierpniu 2017 roku zaginął przedwojenny motocykl Sokół 1000 - legendarny polski odpowiednik Harleya--Davidsona. Sprawę nagłośniła warszawska radna Izabela Chmielewska (PO). Złożyła interpelację w tej sprawie.

Kto jest odpowiedzialny?

"Z przekazanych mi informacji wynika, że w ostatnim czasie zarządzono wywóz jedynej znanej w świecie kompletnej kolekcji polskich motocykli marki Sokół z bezpiecznego miejsca, w miejsce o wiele mniej bezpieczne i o gorszych warunkach przechowywania. Wskutek tego działania motocykl marki Sokół 1000 został ukradziony" - napisała radna Izabela Chmielewska.

Domagała się odpowiedzi, kto był odpowiedzialny za przeniesienie kolekcji. Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że motocykle stanowiły własność Naczelnej Organizacji Technicznej i zgodnie z decyzją właściciela, zostały przewiezione do oddziału terenowego Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Chlewiskach na przełomie listopada i grudnia 2016 roku, tj. przed powołaniem Narodowego Muzeum Techniki.

"Kradzież motocykla Sokół 1000 nastąpiła w sierpniu 2017 roku. Z powodu nieujęcia sprawców policja umorzyła sprawę" - wyjaśniła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Narodowe Muzeum Techniki po przejęciu zbiorów od NOT przewiozło przedwojenne polskie motocykle do Pałacu Kultury. Magazyny w Chlewiskach zostały objęte zewnętrzną ochroną.

Co się stało z motocyklem Sokół? Dyrektor muzeum, Piotr Mady, podejrzewa, że mogła być to kradzież na zlecenie kolekcjonera. Badania rynku nie potwierdziły tej informacji. Jak dodaje w rozmowie z Tvnwarszawa.pl Mady, prawdopodobnie za jakiś czas części w maszynie zostaną podmienione i nie będzie można udowodnić, że Sokół 1000 z Muzeum Techniki to właśnie ten Sokół. 

Problemy Muzeum Techniki w Warszawie

Muzeum Techniki w Warszawie - największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce od lat borykała się z problemami finansowymi. Na początku 2017 roku zarząd główny Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, prowadzący muzeum, podjął uchwałę o postawieniu placówki w stan likwidacji.

Czytaj więcej: Kultowe muzeum ogłasza likwidację. Ogromna strata? "Graciarnia, personel ma zwiedzających w dup**"

W pierwszych dniach czerwca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że z inicjatywy ministra kultury doszło do porozumienia z MNiSW oraz władzami Warszawy w celu utworzenia Narodowego Muzeum Techniki. 

Jakie jest Twoje ulubione muzeum w Warszawie? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Idziemy na patrol ze Strażą Obywatelską: Mówią, że jesteśmy jak ORMO, a my tylko służymy bezpieczeństwu

Więcej o: