Tajemnicze zniknięcie zabytkowego Sokoła. Miasto miało przechować kolekcję w bezpiecznym miejscu

Z kolekcji Muzeum Techniki w Warszawie w sierpniu 2017 roku skradziono motocykl Sokół 1000. Z powodu nieujęcia sprawców policja umorzyła sprawę. Radna domaga się odpowiedzi: kto był odpowiedzialny za przeniesienie kolekcji?

Narodowe Muzeum Techniki przymierza się do ponownego otwarcia w swojej siedzibie w Pałacu Kultury i Nauki pod nazwą Narodowe Muzeum Techniki. Na czas przygotowań, kolekcja muzeum, którą udało się wpisać do rejestru zabytków, została przewieziona w inne, jak zapewniało miasto, bezpieczne miejsce. 

Jak się okazało, kolekcja nie wróciła w całości. W sierpniu 2017 roku zaginął przedwojenny motocykl Sokół 1000 - legendarny polski odpowiednik Harleya--Davidsona. Sprawę nagłośniła warszawska radna Izabela Chmielewska (PO). Złożyła interpelację w tej sprawie.

Kto jest odpowiedzialny?

"Z przekazanych mi informacji wynika, że w ostatnim czasie zarządzono wywóz jedynej znanej w świecie kompletnej kolekcji polskich motocykli marki Sokół z bezpiecznego miejsca, w miejsce o wiele mniej bezpieczne i o gorszych warunkach przechowywania. Wskutek tego działania motocykl marki Sokół 1000 został ukradziony" - napisała radna Izabela Chmielewska.

Domagała się odpowiedzi, kto był odpowiedzialny za przeniesienie kolekcji. Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że motocykle stanowiły własność Naczelnej Organizacji Technicznej i zgodnie z decyzją właściciela, zostały przewiezione do oddziału terenowego Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Chlewiskach na przełomie listopada i grudnia 2016 roku, tj. przed powołaniem Narodowego Muzeum Techniki.

"Kradzież motocykla Sokół 1000 nastąpiła w sierpniu 2017 roku. Z powodu nieujęcia sprawców policja umorzyła sprawę" - wyjaśniła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Narodowe Muzeum Techniki po przejęciu zbiorów od NOT przewiozło przedwojenne polskie motocykle do Pałacu Kultury. Magazyny w Chlewiskach zostały objęte zewnętrzną ochroną.

Co się stało z motocyklem Sokół? Dyrektor muzeum, Piotr Mady, podejrzewa, że mogła być to kradzież na zlecenie kolekcjonera. Badania rynku nie potwierdziły tej informacji. Jak dodaje w rozmowie z Tvnwarszawa.pl Mady, prawdopodobnie za jakiś czas części w maszynie zostaną podmienione i nie będzie można udowodnić, że Sokół 1000 z Muzeum Techniki to właśnie ten Sokół. 

Problemy Muzeum Techniki w Warszawie

Muzeum Techniki w Warszawie - największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce od lat borykała się z problemami finansowymi. Na początku 2017 roku zarząd główny Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, prowadzący muzeum, podjął uchwałę o postawieniu placówki w stan likwidacji.

Czytaj więcej: Kultowe muzeum ogłasza likwidację. Ogromna strata? "Graciarnia, personel ma zwiedzających w dup**"

W pierwszych dniach czerwca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że z inicjatywy ministra kultury doszło do porozumienia z MNiSW oraz władzami Warszawy w celu utworzenia Narodowego Muzeum Techniki. 

Jakie jest Twoje ulubione muzeum w Warszawie? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Idziemy na patrol ze Strażą Obywatelską: Mówią, że jesteśmy jak ORMO, a my tylko służymy bezpieczeństwu

Więcej o:
Komentarze (33)
Tajemnicze zniknięcie zabytkowego Sokoła. Miasto miało przechować kolekcję w bezpiecznym miejscu
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 15 razy 15

  Co się stało z motocyklem Sokół? No jak to co? Po prostu KTOŚ się nie bał i zayebał. :-(

  A wy wszyscy cieszcie się, że w tym burdelu, jaki panował od lat w Muzeum Techniki, zginął TYLKO JEDEN eksponat. Bo przy takiej dbałości o zabytki motoryzacji – np. od lat gnijące w Chlewiskach autobusy Chausson i Berliet, ktoś dobrze myślał ogłaszając "upadłość” placówki, która prawdopodobnie miała spowodować, że podczas "likwidacji" przez syndyka, w nicości "rozpłynęło” by się ZNACZNIE więcej najcenniejszych eksponatów.

  A co do policji, to chciałbym wiedzieć, po jakim czasie umorzono dochodzenie? Po tygodniu, czy po dwóch?

 • starczypl

  Oceniono 10 razy 10

  A przekręcik ze znikajacym pół miliarda zł z Fundacji Czartoryskich panie Gliński?.... Afera goni aferę pislamskie przekręciatrze !!!!!

 • si.vis.pacem.para.bellum

  Oceniono 11 razy 9

  "Jak dodaje w rozmowie z Tvnwarszawa.pl Mady, prawdopodobnie za jakiś czas części w maszynie zostaną podmienione i nie będzie można udowodnić, że Sokół 1000 z Muzeum Techniki to właśnie ten Sokół."
  I ten dyletant jest nadal dyrektorem MT?

 • Wiesław Dudek

  Oceniono 9 razy 9

  Dyrektor Mady polecił wywieźć kolekcję Sokołów do Chlewisk już w 2016! Teraz udaje wielce zdziwionego faktem kradzieży a przecież stanowiły one część stałej ekspozycji motocykli w Muzeum Techniki i na pewno były bezpieczniejsze na miejscu niż przechowywane 1,5 roku w Chlewiskach (niedostępne dla publiczności). Mady nigdy nie poniósł żadnej odpowiedzialności za tę decyzję (zagrożenie dla eksponatów), ba... w nagrodę został nawet dyrektorem Narodowego Muzeum Techniki i to on miał te eksponaty odebrać od samego siebie. Patologia!

 • justas32

  Oceniono 8 razy 8

  Jak za komuny - wszystko musi być Narodowe. Władza dobrze pamięta korzeń z którego wyrosła. A co Narodowe, to będzie rozkradzione - taka nasza tradycja ...

 • borsuk07

  Oceniono 8 razy 8

  taki sam numer zrobiono w Muzeum Poczty Polskiej we Wrocławiu skąd skradziono cały arkusz znaczka jedynego w Polsce a jednego z 3 na świecie.

 • cezar85

  Oceniono 11 razy 7

  Tajemnicze?

  Litości kuwra

 • skromne-zero

  Oceniono 8 razy 6

  Wolska jest tak dziwnie zorganizowana, że pieniądze pislamiści maja tylko na swoje premie, spółeczki i luksusy. Na cenne zabytki pieniędzy nie ma. Można w Wolsce kraść wszystko, bo Wolska polucja umorzy każdą kradzież, nawet PRZED jej dokonaniem. Kolekcji pilnowało kilku ślepawych emerytów, którzy bardziej oilnowali siebie i ukrytej w rogu flaszki.
  Kradzieże w Muzeum były zawsze. Z pomieszczeń Muzeum kilkanaście lat temu, skradziono do prywatnej kolekcji silnik od Sokola 200. Kilka lat później, z piwnic Muzeum skradziono wyposażenie Sokoła 600 z początku produkcji. Teraz całego Sokoła 1000. LITOŚCI. To nie guziki, które można schować w kieszeni!!!
  UMORZONE śledztwo??? Dlaczego? Na czyje zlecenie umorzono? Nazwiska?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX