Zakaz handlu w niedzielę. W kwietniu prawdziwy maraton. Tylko jedna niedziela handlowa

Zakaz handlu w niedzielę. Zgodnie z ustawą sklepy mogą być czynne w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W kwietniu w związku z tym, że pierwsza wypadała w Wielkanoc, aż w trzy niedziele będzie obowiązywał zakaz handlu.

W kwietniu sklepy będą otwarte tylko w ostatnią niedzielę miesiąca - czyli 29 kwietnia. Zgodnie z ustawą mogłyby być otwarte także w pierwszą niedzielę miesiąca, czyli 1 kwietnia, ale oczywiście wypadała wtedy Wielkanoc.

Zakaz handlu w niedzielę i... w niektóre inne dni

Jak informuje Next.gazeta.pl, warto pamiętać, że ustawa kojarząca się głównie z ograniczeniami handlu w niedziele jest de facto ustawą „o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni”. Tymi „niektórymi” innymi dniami jest także wigilia Bożego Narodzenia (24 grudnia) oraz Wielka Sobota.

W te dni sklepy mogą być otwarte wyłącznie do godziny 14.00. Oczywiście funkcjonują również wyjątki takie same jak w niedziele niehandlowe - czyli otwarte będą mogły być dłużej np. kwiaciarnie, piekarnie, cukiernie, sklepy przy cmentarzach czy sklepy, w których za ladą stanie właściciel albo jego rodzina.

Ominięcie zakazu

Pojawiają się już przedsiębiorcy, którzy próbują obejść zakaz handlu. Najwięcej emocji wzbudziła sieć sklepów pod Warszawą, gdzie właściciel postanowił zorganizować galerię sztuki (wykorzystał wyjątek od ustawy, który mówi, że handel może być prowadzona, gdy prowadzi się działalność związaną z szeroko pojętą kulturą).

Czytaj więcej: Zakaz handlu w niedzielę. Powiesił obrazy, żeby obejść zakaz. "Działam zgodnie z prawem"

Na szczęście nie wszystkie sklepy będą nawet w niedzielę wolną od handlu zamknięte.  W niedziele objęte zakazem handlu otwarta będzie Biedronka na Dworcu Centralnym w Warszawie oraz na Dworcu Wschodnim. 

Zakaz handlu w niedzielęZakaz handlu w niedzielę fot: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Galerie handlowe otwarte. Ale...

Wszystkie te galerie będą otwarte w niedzielę pomimo zakazu handlu. Mogą być otwarte, ponieważ ustawa nie dotyczy samego budynku galerii oraz dlatego, że w jej obrębie znajdują się lokale, których zakaz handlu nie dotyczy. Chodzi m.in. o znajdujące się w galeriach kwiaciarnie, punkty gastronomiczne i usługowe, multipleksy kinowe czy apteki.

Nie oznacza to jednak, że zakupy zrobimy w każdym sklepie w galerii. Duże, sieciowe sklepy, takie jak np. Zara, H&M, Mohito, Reserved, Empik czy Rossmann, będą zamknięte.

Czytaj więcej: Zakaz handlu w niedzielę. Jak warszawskie sklepy obejdą zakaz? Te centra handlowe będą otwarte

Z ustawy o zakazie handlu wynika, że w "zakazane" niedziele mogą być otwarte również przedsiębiorstwa, w których za kasą stanie sam właściciel. Z tego zapisu postanowiło skorzystać Centrum Marywilska na warszawskiej Białołęce

Jesteś przedsiębiorcą? Dotknął Cię zakaz handlu w niedzielę? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Więcej o: