Wielkanoc 2018. Nie wyrzucaj jedzenia po świętach. Oni po nie przyjadą i przekażą bezdomnym

Wielkanoc 2018. W ramach kolejnej akcji Podzielmy się! wolontariusze będą jeździć po domach warszawiaków i zabierać od nich jedzenie. To trafi do najbardziej potrzebujących - osób bezdomnych.

W całej Polsce można zgłosić, że zostało nam jedzenie po świętach, a wolontariusze odbiorą je i zawiozą do lokalnych jadłodajni dla bezdomnych. Można je też tam zawieźć samemu. Akcja odbywa się również w Warszawie.

Wielkanoc 2018 - Jajko na twardo dla bezdomnego

Inicjatywa „Podzielmy się" działa od trzech lat. Wszystko zaczęło się w Wielkanoc 2015 r. Pomysłodawczynią jest Maria Skołożyńska, którą do organizacji przedsięwzięcia zainspirowała osoba... bezdomna. 

Trzy lata temu podszedł do niej pewien bezdomny i poprosił o 2 zł. Maria powiedziała mu, że nie da mu pieniędzy, ale może kupić mu jedzenie. Gdy poszli do sklepu okazało się że największym marzeniem bezdomnego były jajka na twardo.

Dziewczyna pomyślała, że może sama mu te jajka ugotować w domu i przywieźć za kilka godzin. Z bezdomnym umówiła się na popołudnie, a sama pojechała do babci na wielkanocne śniadanie, podczas którego zorientowała się, że jest tam tyle jedzenia, że na pewno nie zostanie ono zjedzone. - Wtedy wpadłam na pomysł, żeby napisać na Facebooku do swoich znajomych, aby zamiast wyrzucać jedzenie, które zostało im po świętach zadzwonili do mnie - wspomina na stronie internetowej.

Przez tydzień po Wielkanocy jeździła od domu do domu i zbierała jedzenie od nieznajomych osób. Post, który wrzuciła w święta został udostępniony w całej Warszawie 500 razy. Maria odwiedziła kilkadziesiąt domów i zebrała dwa pełne bagażniki jedzenia, które później przekazałam bezdomnym spod Hali Mirowskiej.

 

Akcja się rozwinęła

Po trzech latach przedsięwzięcie Marii bardzo się rozwinęło. Teraz, aby przekazać zbędne jedzenie, wystarczy wejść na www.podzielmysie.pl i wypełnić krótki formularz, a wolontariusze - kierowcy pomagający w akcji odbiorą je i zawiozą je do lokalnej jadłodajni dla bezdomnych i ubogich osób... w całej Polsce.

Akcja będzie działała od Lanego Poniedziałku przez trzy dni - do środy, 4 kwietnia w m.in. Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Szczecinie, Toruniu, Bydgoszczy, Zielonej Górze, Gliwicach, Katowicach, Łodzi i Olsztynie.

Robisz coś wartościowego i wyjątkowego w Warszawie? Podziel się tym z nami@ listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Całkowicie pusta Warszawa. To niesamowite wideo pokazuje, jak zmienia się stolica na Wielkanoc

Więcej o: