Mieszkańcy Pragi-Południe wściekli. Zabrali im parking i postawili rowery. "Terror rowerowy!"

Mieszkańcy warszawskiej Pragi-Południe nie są zadowoleni z lokalizacji jednej ze stacji rowerów Veturilo. Postawiono ją tam, gdzie wcześniej znajdował się parking. Warszawiacy zbierają podpisy, aby przywrócić miejsce dla samochodów.

Chodzi o mieszkańców osiedla Kamionek na Grochowie, na Pradze-Południe. W piątek rozpoczęto zbieranie podpisów.

Miejsce dla samochodów, nie rowerów

Na ulicy Grochowskiej znajdował się niewielki parking dla dziesięciu samochodów. Niedawno parking zlikwidowano i zastąpiono go stacją dla rowerów Veturilo. Mieszkańcy okolicy nie są zadowoleni ze zmiany. Mówią, że w tej lokalizacji ważniejsze jest miejsce dla samochodów.

Tłumaczą, że korzystały z niego osoby, które przyjeżdżały do jedynego większego sklepu w okolicy oraz mieszkańcy 12-piętrowego bloku. Teraz wszyscy zostali pozbawieni parkingu - nie przygotowano żadnej alternatywy. 

Mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce - rozpoczęli zbieranie podpisów. Liczą na to, że dzięki temu stacja dla rowerów zniknie, a parking powróci. 

Problem z rowerami

Mieszkańcy Kamionka mówią, że władze nie mogą znaleźć dogodnego miejsca dla tej stacji rowerowej. Przeniesiono ją na ul. Grochowską w zeszłym tygodniu. Wcześniej znajdowała się na wysepce u wylotu ul. Mińskiej. Niestety ograniczała kierowcom widoczność i stwarzała zagrożenie dla pieszych. Trafiła więc na Kamionek.

"Stację Veturilo przeniesiono z niefortunnego miejsca w jeszcze bardziej niefortunne" - czytamy na profilu rady osiedla na Facebooku. 

Rada dodaje, że władze dzielnicy nie skonsultowały lokalizacji z mieszkańcami i radą osiedla. Podkreśla również, że przez to wybrano kolejną niedogodną lokalizację. 

"Rowery miejskie popieramy, utrudnianie mieszkańcom życia - nie" - podkreślają inicjatorzy.

"Terror rowerowy"

Inicjatywa mieszkańców Kamionka oczywiście podzieliła mieszkańców Grochowa. Wielu z nich jest wściekła, że ktoś chce zabrać im rowery i przywrócić parking dla samochodów. 

"Trudno o lepsze miejsce dla Veturilo w okolicy. W sąsiedztwie zostanie jeszcze sporo miejsc parkingowych, więc osoby, które będą chciały dojechać do sklepu samochodem, będą miały taką możliwość" - pisze Janek.

"Samo pojawienie się stacji rowerowej w pobliżu może wpłynąć na to, że ludzie wysiądą z samochodów, albo chociaż rozważą zmianę środka komunikacji. Blokując takie rozwiązania blokują Państwo również zmianę schematów myślenia, która w naszym mieście byłaby szczególnie wskazana ze względu na problemy z zanieczyszczeniem powietrza" - tłumaczy Justyna.

Znaleźli się jednak także tacy, którzy uważają, że stacja dla rowerów powinna zaniknąć.

"Terror rowerowy" - pisze Małgosia. Dodaje, że z wielu powodów nie wszyscy mogą jeździć rowerami. "Przymuszanie ludzi na siłę do jeżdżenia nimi wywoła odwrotny skutek" - mówi. 

"Nie dość, że z parkowaniem i tak jest ciężko, to jeszcze te bezmózgowce z lewackiego urzędu miasta robią ludziom wilczą przysługę... - denerwuje się Dominik. 

"Kierowcom od dawna zabierana jest przestrzeń do jazdy, do parkowania na rzecz jednośladów... To jest słabe... - komentuje Sebastian.

Kto ma rację? Uważasz, że stacja rowerowa powinna zostać zastąpiona parkingiem? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Wszystkie grzechy rowerzystów? Z perspektywy go pro są naprawdę ciężkie

Więcej o:
Komentarze (98)
Praga-Południe. Rowery Veturilo zamiast parkingu na Grochowskiej. Zbierają podpisy
Zaloguj się
 • Karim Selocco

  Oceniono 70 razy 24

  Te parę metrów chodnika, to żaden terror, zwłaszcza w porównaniu do całych chodników zastawionych i niszczonych samochodami.

  Ale kultura jazdy rowerem to dramat i prawdziwy terror. Matki z dziećmi i staruszki muszą uskakiwać przed chamami na rowerach, bo dla nich wolna jazda po chodniku to taka 20km/h i najlepiej na styk z omijanym wózkiem dziecięcym.

  PS sam jestem rowerzystą, ale zawsze ustępuję i nieraz zatrzymuję się przed pieszymi, bo to oni są panami na chodniku. Wstyd mi za chamstwo.

 • yosemitesam

  Oceniono 36 razy 22

  W dzisiejszych czasach pozwolenia na budowę apartamentowców czy biurowców powinny być bardziej restrykcyjne. Jeśli inwestor chce sobie postawić dajmy na to apartamentowiec na 50 mieszkań - to jego psim obowiązkiem jest zapewnienie miejsc parkingowych na 100 samochodów. W centrum miasta ciasno? To ryć wgłąb gleby parking na kilka poziomów.

 • dr_bloger

  Oceniono 18 razy 14

  Jako rowerzysta bardzo nie lubię wszelkich działań, które antagonizują cyklistów z innymi użytkownikami dróg. Z rowerów miejskich nie korzystam, choć nie wykluczam w jakiejś wyjątkowej sytuacji. Oprócz bycia rowerzystą jestem też pieszym, kierowcą i pasażerem komunikacji publicznej. Nie róbmy niepotrzebnych podziałów.

 • jestem_synem_roma

  Oceniono 85 razy 11

  Oj tak. Straszny ten terror rowerowy jak rowery stoją sznurem przy każdej ulicy i tarasują pół chodnika, rozjeżdżają ludzi na przejściach a do tego strasznie kopcą te rowery...

 • bartekgryko

  Oceniono 46 razy 8

  należy rozwijać infrastrukturę rowerową, ale NIE KOSZTEM istniejącej infrastruktury, to żadne osiągnięcie by zabrac schody zeby zrobić windę. W tym przypadku, to może być dramat dla ludzi, którzy robią zakupy, przecież w lutym nie przyjadą po nie rowerem.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 84 razy 8

  Nie mieszkańcy Pragi Południe tylko paru starych oszolomow ze stowarzyszenia os Kamionek. Roerzysci mają takie samo prawo do parkingu jak kierowcy samochodow. Na tysiace miejsc w okolicy zabrali 10. No straszne! Już nie będzie jak zaparkowac pod drzwiami bloku czy biedronki..

 • onduma

  Oceniono 57 razy 7

  Samochody won z chodnikow. Przepedzacie wszystkich z ulic a pchacie sie na chodniki i trawniki. G... mnie obchodzi, ze nie macie gdzie parkowac. Budujcie sobie pietrowe garaze i pietrowe parkingi. Dlaczego wszyscy mamy dotowac tylko samochodziarzy. To , ze jest was wiecej nie znaczy, ze maja sie na was skladac inni. Raczej odwrotnie

 • doktorfreeman

  Oceniono 22 razy 6

  Najgorsi to Ci rowerzyści. Zasmradzają powietrze, powoduja korki, a już najgorsi to ci, co wyprzedzają na przejściach dla pieszych i ich rozjeżdżają. Nie wspomnę o tych branach-rowerzystach, co parkują na trawnikach i zastawiają przejścia.

 • Gar Gur

  Oceniono 56 razy 6

  Proponuje zeby kazdy bez wzgledu na wiek i zdrowie jezdzil na rowerze i biegal do pracy,lekarza, na zakupy , do kosciola i znajomych. Sadzmy wiecej drzew, pijmy wode z rzeki, trawniki zamienmy w pola i uprawiajmy tam wlasne warzywa albo lepiej...wyprowadzmy sie na wies...wszyscy i zamknijmy miasta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX