Czarny Piątek w Warszawie. Manifestacje zaczną się o 14, ale najtrudniej będzie po 16

Czarny Piątek i marsze z nim związane spowodują duże utrudnienia na ulicach Warszawy. Niektóre z nich będą zamknięte. Zmienią się również trasy komunikacji miejskiej. Utrudnienia zaczną się o 14:00 i potrwają do późnych godzin nocnych.

Czarny Piątek to reakcja na pozytywnie zaopiniowanie projektu "Zatrzymaj Aborcję" przez sejmową komisję. Oznacza to, że trafi on pod koniec tygodnia do sejmu, gdzie będzie poddany pod głosowanie. Projekt odbiera kobietom prawo do aborcji w przypadku płodów z nieusuwalnymi wadami. Jednocześnie nie przewiduje żadnej formy pomocy dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi.

Czytaj więcej:  Czarny Piątek - szykuje się wielki protest kobiet ws. aborcji. "Jedziemy na Warszawę!"

W piątek, 23 marca, w Warszawie organizowanych będzie kilka wydarzeń związanych z protestem przeciwko ustawie antyaborcyjnej. Główny to przemarsz z okolic Sejmu pod siedzibę PiS na ulicy Nowogrodzkiej. Organizowany będzie jednak również marsz spod Archidiecezji Warszawskiej oraz event "Spacerniak". 

Czytaj więcej:  Czarny Piątek. Ulicami Warszawy przejdzie marsz kobiet. Ale będą też inne wydarzenia

Czarny Piątek: trasy marszów

Czarny piątek. Trasy marszów i utrudnienia w WarszawieCzarny piątek. Trasy marszów i utrudnienia w Warszawie Fot. Metrowarszawa.pl

Pierwsze wydarzenia związane z Czarnym Piątkiem w Warszawie rozpocznę się o godzinie 14:00 w okolicach metra Świętokrzyska. Protestujący organizują tam event "Spacerniak".

O godzinie 15:00 ruszy marsz  "Wasza wiara, od nas z dala!". Protestujący zbiorą się na ul. Miodowej 17/19 przed siedzibą Archidiecezji Warszawskiej. Ruszą Traktem Królewskim w stronę ronda Dmowskiego, zatrzymując się przed czterema kościołami znajdującymi się na tej trasie.

Przejdą Miodową – Krakowskim Przedmieściem – Nowym Światem - Al. Jerozolimskimi do ronda Dmowskiego. 

O godzinie 16:00 protestujący zbiorą się przed budynkiem Sejmu na ul. Wiejskiej. Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet poinformowała, że następnie odbędzie się spontaniczne przejście pod siedzibę PiS na ulicy Nowogrodzkiej. Tam o godzinie 18:00 ma odbyć się stacjonarna demonstracja. 

Oficjalnie marsz powinien zakończyć się na rondzie Dmowskiego. Jak informuje Tvnwarszawa.pl przejście pod budynek siedziby PiS nie zostało oficjalnie zgłoszone. Oznacza to, że nie znana jest oficjalna trasa oraz nie wiadomo jakie utrudnienia może spowodować przejście na ul. Nowogrodzką. 

Czarny Piątek: utrudnienia na ulicach

Zarząd Transportu Miejskiego ostrzega mieszkańców przed możliwymi utrudnieniami w ruchu. W razie zablokowania ulic autobusy i tramwaje będą kierowane na trasy objazdowe. "Zachęcamy wszystkich pasażerów do korzystania w tym czasie z metra, które zapewnia szybką i sprawną komunikację" - przekonują pracownicy ZTM-u.

Utrudnienia zaczną się od godziny 14:00 i potrwają do późnych godzin nocnych. 

Poruszanie się będzie utrudnione zwłaszcza w okolicach centrum. ZTM informuje, że w piątek w ciągu dnia zamknięte będą m.in. ul. Miodowa, Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat (do ronda de Gaulle’a) i Al. Jerozolimskie (od ronda de Gaulle’a do ronda Dmowskiego).

Wszystkie zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów umieszczone są na stronie ZTM.

Jesteś świadkiem ważnego lub nietypowego wydarzenia w Warszawie lub jej okolicach? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Ładuję syna do wózka, do którego mocuję kamerę i ruszam w miasto sprawdzić, jak to jest z tymi "obniżającymi się" autobusami

Więcej o: