Czarny Piątek w Warszawie. Manifestacje zaczną się o 14, ale najtrudniej będzie po 16

Czarny Piątek i marsze z nim związane spowodują duże utrudnienia na ulicach Warszawy. Niektóre z nich będą zamknięte. Zmienią się również trasy komunikacji miejskiej. Utrudnienia zaczną się o 14:00 i potrwają do późnych godzin nocnych.

Czarny Piątek to reakcja na pozytywnie zaopiniowanie projektu "Zatrzymaj Aborcję" przez sejmową komisję. Oznacza to, że trafi on pod koniec tygodnia do sejmu, gdzie będzie poddany pod głosowanie. Projekt odbiera kobietom prawo do aborcji w przypadku płodów z nieusuwalnymi wadami. Jednocześnie nie przewiduje żadnej formy pomocy dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi.

Czytaj więcej:  Czarny Piątek - szykuje się wielki protest kobiet ws. aborcji. "Jedziemy na Warszawę!"

W piątek, 23 marca, w Warszawie organizowanych będzie kilka wydarzeń związanych z protestem przeciwko ustawie antyaborcyjnej. Główny to przemarsz z okolic Sejmu pod siedzibę PiS na ulicy Nowogrodzkiej. Organizowany będzie jednak również marsz spod Archidiecezji Warszawskiej oraz event "Spacerniak". 

Czytaj więcej:  Czarny Piątek. Ulicami Warszawy przejdzie marsz kobiet. Ale będą też inne wydarzenia

Czarny Piątek: trasy marszów

Czarny piątek. Trasy marszów i utrudnienia w WarszawieCzarny piątek. Trasy marszów i utrudnienia w Warszawie Fot. Metrowarszawa.pl

Pierwsze wydarzenia związane z Czarnym Piątkiem w Warszawie rozpocznę się o godzinie 14:00 w okolicach metra Świętokrzyska. Protestujący organizują tam event "Spacerniak".

O godzinie 15:00 ruszy marsz  "Wasza wiara, od nas z dala!". Protestujący zbiorą się na ul. Miodowej 17/19 przed siedzibą Archidiecezji Warszawskiej. Ruszą Traktem Królewskim w stronę ronda Dmowskiego, zatrzymując się przed czterema kościołami znajdującymi się na tej trasie.

Przejdą Miodową – Krakowskim Przedmieściem – Nowym Światem - Al. Jerozolimskimi do ronda Dmowskiego. 

O godzinie 16:00 protestujący zbiorą się przed budynkiem Sejmu na ul. Wiejskiej. Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet poinformowała, że następnie odbędzie się spontaniczne przejście pod siedzibę PiS na ulicy Nowogrodzkiej. Tam o godzinie 18:00 ma odbyć się stacjonarna demonstracja. 

Oficjalnie marsz powinien zakończyć się na rondzie Dmowskiego. Jak informuje Tvnwarszawa.pl przejście pod budynek siedziby PiS nie zostało oficjalnie zgłoszone. Oznacza to, że nie znana jest oficjalna trasa oraz nie wiadomo jakie utrudnienia może spowodować przejście na ul. Nowogrodzką. 

Czarny Piątek: utrudnienia na ulicach

Zarząd Transportu Miejskiego ostrzega mieszkańców przed możliwymi utrudnieniami w ruchu. W razie zablokowania ulic autobusy i tramwaje będą kierowane na trasy objazdowe. "Zachęcamy wszystkich pasażerów do korzystania w tym czasie z metra, które zapewnia szybką i sprawną komunikację" - przekonują pracownicy ZTM-u.

Utrudnienia zaczną się od godziny 14:00 i potrwają do późnych godzin nocnych. 

Poruszanie się będzie utrudnione zwłaszcza w okolicach centrum. ZTM informuje, że w piątek w ciągu dnia zamknięte będą m.in. ul. Miodowa, Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat (do ronda de Gaulle’a) i Al. Jerozolimskie (od ronda de Gaulle’a do ronda Dmowskiego).

Wszystkie zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów umieszczone są na stronie ZTM.

Jesteś świadkiem ważnego lub nietypowego wydarzenia w Warszawie lub jej okolicach? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Ładuję syna do wózka, do którego mocuję kamerę i ruszam w miasto sprawdzić, jak to jest z tymi "obniżającymi się" autobusami

Więcej o:
Komentarze (19)
Czarny Piątek w Warszawie. Utrudnienia na ulicach związane z marszami 23 marca
Zaloguj się
 • mapi7

  Oceniono 28 razy 16

  Każda kobieta, która ma godność, rozum i serce powinna dziś manifestować w Warszawie lub w każdym innym miejscu ,gdzie jest manifestacja.

 • kanonia1939

  Oceniono 16 razy 12

  Karakan nie ma żony, nie ma córki, nie ma serca. I już siedzi w bunkrze

 • pantalon

  Oceniono 24 razy 2

  a na protest pod UW nikt nie przyszedł

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 2 razy -2

  Aborcjonistów powinno się wydalić np czerska do izraela!

 • kapitan.kirk

  Oceniono 8 razy -2

  <<< Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet poinformowała, że następnie odbędzie się spontaniczne przejście pod siedzibę PiS na ulicy Nowogrodzkiej. >>>

  Proponuję sprawdzenie w słowniku znaczenia pojęcia: "spontaniczne" ;-)
  Pzdr

 • piotr1271

  Oceniono 6 razy -4

  Na Spacerniaku jest nie więcej niż 100 osób. Masowość to siła nowej lewicy Tenkraju! I trzeba przynać, że potrafią zjednywać sobie serca zmotoryzowanych Warszawiaków. Nic tak nie poprawia nastroju jak stanie w korku przed weekendem.

 • krikrikrikri

  Oceniono 19 razy -7

  Zaraz napisza dziwadła „odsuniemy PiS od władzy” Gowno odsuniecie, matematyka na bardzo podstawowym poziomie Was przerasta. Nowoczesna i Partia Razem i nawet SLD ma moze 10 % . To ile Wam brakuje mądrale? Oczywiscie takiej koalicji nie bedzie i wtedy Nowoczesna lub SLD moze dostanie po 5 %. Partia Razem sie nie liczy. To jak odsuniecie PiS, Kukiza lub prawą stronę PO? No jak? Tylko rzeczowe argumenty, a nie marzenia.

 • tornemorgren

  Oceniono 29 razy -11

  Nie jesteście tam na Czerskiej mediami. Jesteście stroną w konflikcie politycznym. Za komuny Trybuna Ludu była organem PZPR. I dziś, a w zasadzie od dwudziestu paru lat z wami jest tak samo. W latach 90 była taka anegdota o tym jak to jeden z zagranicznych korespondentów mówił, że nic dziwnego, że partie polityczne mają swoje gazety, ale Polska jest jedynym krajem gdzie to gazeta ma swoją partię. I od tamtej pory ten stan trwa. Zmieniają się tylko nazwy partii, bo ludzie już nie.

 • punter

  Oceniono 20 razy -14

  Podobno GUS wykorzysta protest w W-wie do oficjalnego policzenia kobiet orientacji LGBT w Polsce. Wszystkich pięciu, bo szósta a grypę i nie przyjdzie na demo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX