Duże zmiany w okręgach wyborczych w Warszawie. Radni przegłosowali uchwałę

Radni Warszawy w czwartek przegłosowali nowe okręgi wyborcze do rady miasta. Wiele budzi kontrowersje. Gdzie nastąpią zmiany?

Największe kontrowersje budzą zmiany granic okręgów wyborczych w niektórych dzielnicach oraz przede wszystkim - zmniejszenie liczby mandatów, jakie mogą uzyskać radni - z 8 do 5 w wielu okręgach.

Mniejsze szanse 

Na sesję rady przyszło wielu aktywistów miejskich, a także m.in. członków partii Razem. Są oni zdania, że Platforma Obywatelska zmniejsza liczbę mandatów, żeby obniżyć szansę niezależnych kandydatów i małych grup działających na rzecz danych dzielnic, jak Ochocianie (na Ochocie) czy Rembertów Bezpośrednio (w Rembertowie) i tym samym zwiększyć szanse zdobycia mandatów przez duże partie.

Przeciwnik nowej uchwały, Marek Borkowski, radny PiS z Pragi-Południe, miał za złe radnym PO, że informacje na temat nowych okręgów pojawiły się w Biuletynie Informacji Publicznej dopiero w piątek.

Podczas sesji krytykowano również, że nie zostały przeprowadzone w tej sprawie żadne konsultacje z mieszkańcami.

Przeciwnicy zauważali również, że zmiany mają zostać wprowadzone tam, gdzie szczególnie silne są grupy miejskich aktywistów (Ochota, Rembertów, Białołęka).

Nowy podział mandatów i okręgów w dzielnicach skrytykował miejski radny Piotr Guział. Jego zdaniem, władze miasta powinny tak rozłożyć mandaty, by zapewnić niezależnym większą reprezentację w radach.

 

Taka jest ordynacja wyborcza

Politycy PO tłumaczyli, że zmiany są konieczne w związku z nową ordynacją wyborczą, która nakazuje rozdzielić gminne okręgi na nowo. Podkreślali przy tym, że nowe prawo zostało uchwalone przez parlament, głosami Prawa i Sprawiedliwości.

Zgodnie z nowymi przepisami okręgi mogą być minimalnie pięcio-, a maksymalnie ośmiomandatowe. W wyborach do rady miasta siódmy okręg (obejmujący Targówek, Rembertów, Wawer i Wesołą) był dziewięciomandatowy i konieczne było jego zmniejszenie.

Władze miasta zaproponowały, by wyciąć z powyższego obszaru Rembertów i dokleić go do Pragi-Południe. W okręgu siódmym miał pozostać Wawer, Wesoła i Targówek.

Dotychczasowe okręgi wyborczeDotychczasowe okręgi wyborcze fot. BIP

Co się zmieni?

Zmiany nie zostaną wprowadzone w kilku dzielnicach - Ursusie, Mokotowie, Wawrze, Wesołej, Śródmieściu. Kosmetyczne zmiany zostaną wprowadzone na Bielanach, Żoliborzu, na Woli, Ursynowie i na Targówku. 

Nowe okręgi wyborczeNowe okręgi wyborcze BIP

Największe zmiany dotyczą takich dzielnic, jak Białołęka czy Praga-Południe. Tam zmieni się liczba okręgów wyborczych - kiedyś były cztery, teraz będzie po pięć w każdej dzielnicy.

Wcześniej na Pradze-Południe w dwóch okręgach wybierano wcześniej po siedmiu radnych, w trzecim - pięciu, a w ostatnim - sześciu. Teraz w każdym będzie po równo - po pięć mandatów.

Na Białołęce ponadto zwiększy się również liczba radnych - z 23 do 25 osób.

Na Ochocie, zamiast trzech okręgów, będą cztery. Pierwsze trzy miałyby być sześciomandatowe, a ostatni - pięciomandatowy. Podobnie będzie w Rembertowie - tam również zwiększono liczbę okręgów z trzech do czterech.

Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała projekt "Zatrzymaj Aborcję"

Więcej o:
Komentarze (35)
Wybory samorządowe 2018. Zmiany w warszawskich okręgach wyborczych. Są nowe okręgi
Zaloguj się
 • zegrz

  Oceniono 14 razy 12

  Radnych powinno się wybierać po 3-4 w dzielnicy i razem powinni tworzyć Radę Warszawy

 • kaczkazporemwzupie

  Oceniono 14 razy 8

  Zdjąć mnie tu natychmiast ten pisi paszkwil!!
  Kto jest przeciw nam,ten jest z nimi. I żadnych symetryzmów!!!

 • Mathias Grid

  Oceniono 4 razy 4

  To pislamiście swoimi manipulacjami przy całym systemie wyborczym, nakazali zmianę okręgów wyborczych. Więc przymusowo są zmieniane.

 • ziggybum

  Oceniono 20 razy 4

  I bardzo dobrze! Trzeba grać tak, aby łamiących konstytucję, ośmieszających nas na świecie, zdrajców Polski, katolskich hipokrytów - łamiących przykazania na co dzień, za wszelką cenę nie dopuścić do władzy w Warszawie. Myślicie że wygra się z nimi bez jazdy po bandzie? Nie da się - biorąc pod uwagę ilu Polaków, ilu Warszawiaków zlewa regularnie wszelkie wybory. Zamiast się oburzać ruszcie tłuste tyłki głosować przeciw bandzie niszczącej nasz kraj - jak zagłosujecie - żadne drobne zmiany okręgów wyborczych nie pomogą ani jednej, ani drugiej stronie.

 • nowy4444

  Oceniono 22 razy 4

  Demokracja! Się porobiło. PO jest anty demokratyczne a PiS protestuje. Czas na czarny marsz. Głosujemy na Czaskowskiego!

 • wkkr

  Oceniono 19 razy 3

  Przecież te zmiany wynikają ze wzrostu liczby ludności w tych dzielnicach!!!!
  Władze warszawy nie maiły wyjścia i musiały dokonać zmian.
  Gdyby tego nie zrobiło, to prokurator by się nimi mógł zainteresować i oskarżyć o niedopełnienie obowiązków.
  Inna rzecz to granice nowych okręgów obwodów. Tu PO może mieszać ale to trzreba UDOWODNIĆ!
  ===========
  Ludzie dlaczego jesteście tak głupi i powtarzacie bezrefleksyjnie brednie wygadywane przez tego neobolszewika Śpiewaka?
  On jest nie mniej szczwany niż Kaczyński tyle że młodszy i bardziej radykalny i bezwzględny.

 • iskander36

  Oceniono 13 razy 3

  Pan radny się żali, że było mało czasu? Przecież zastosowano wasze metody. A to dopiero początek. Zanim zmienione zostanie pisie prawo, trochę się przeczołga nim pisiorów. CHWDP - isowi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX