Największe kontrowersje budzą zmiany granic okręgów wyborczych w niektórych dzielnicach oraz przede wszystkim - zmniejszenie liczby mandatów, jakie mogą uzyskać radni - z 8 do 5 w wielu okręgach.
Na sesję rady przyszło wielu aktywistów miejskich, a także m.in. członków partii Razem. Są oni zdania, że Platforma Obywatelska zmniejsza liczbę mandatów, żeby obniżyć szansę niezależnych kandydatów i małych grup działających na rzecz danych dzielnic, jak Ochocianie (na Ochocie) czy Rembertów Bezpośrednio (w Rembertowie) i tym samym zwiększyć szanse zdobycia mandatów przez duże partie.
Przeciwnik nowej uchwały, Marek Borkowski, radny PiS z Pragi-Południe, miał za złe radnym PO, że informacje na temat nowych okręgów pojawiły się w Biuletynie Informacji Publicznej dopiero w piątek.
Podczas sesji krytykowano również, że nie zostały przeprowadzone w tej sprawie żadne konsultacje z mieszkańcami.
Przeciwnicy zauważali również, że zmiany mają zostać wprowadzone tam, gdzie szczególnie silne są grupy miejskich aktywistów (Ochota, Rembertów, Białołęka).
Nowy podział mandatów i okręgów w dzielnicach skrytykował miejski radny Piotr Guział. Jego zdaniem, władze miasta powinny tak rozłożyć mandaty, by zapewnić niezależnym większą reprezentację w radach.
Politycy PO tłumaczyli, że zmiany są konieczne w związku z nową ordynacją wyborczą, która nakazuje rozdzielić gminne okręgi na nowo. Podkreślali przy tym, że nowe prawo zostało uchwalone przez parlament, głosami Prawa i Sprawiedliwości.
Zgodnie z nowymi przepisami okręgi mogą być minimalnie pięcio-, a maksymalnie ośmiomandatowe. W wyborach do rady miasta siódmy okręg (obejmujący Targówek, Rembertów, Wawer i Wesołą) był dziewięciomandatowy i konieczne było jego zmniejszenie.
Władze miasta zaproponowały, by wyciąć z powyższego obszaru Rembertów i dokleić go do Pragi-Południe. W okręgu siódmym miał pozostać Wawer, Wesoła i Targówek.
Dotychczasowe okręgi wyborcze fot. BIP
Zmiany nie zostaną wprowadzone w kilku dzielnicach - Ursusie, Mokotowie, Wawrze, Wesołej, Śródmieściu. Kosmetyczne zmiany zostaną wprowadzone na Bielanach, Żoliborzu, na Woli, Ursynowie i na Targówku.
Nowe okręgi wyborcze BIP
Największe zmiany dotyczą takich dzielnic, jak Białołęka czy Praga-Południe. Tam zmieni się liczba okręgów wyborczych - kiedyś były cztery, teraz będzie po pięć w każdej dzielnicy.
Wcześniej na Pradze-Południe w dwóch okręgach wybierano wcześniej po siedmiu radnych, w trzecim - pięciu, a w ostatnim - sześciu. Teraz w każdym będzie po równo - po pięć mandatów.
Na Białołęce ponadto zwiększy się również liczba radnych - z 23 do 25 osób.
Na Ochocie, zamiast trzech okręgów, będą cztery. Pierwsze trzy miałyby być sześciomandatowe, a ostatni - pięciomandatowy. Podobnie będzie w Rembertowie - tam również zwiększono liczbę okręgów z trzech do czterech.