Czarny Piątek. Ulicami Warszawy przejdzie marsz kobiet. Ale będą też inne wydarzenia

Czarny Piątek w Warszawie zmobilizował kobiety. Strajk ruszy 23 marca w piątek o godzinie 16 spod Sejmu w Warszawie. Następnie marsz przejdzie na ul. Nowogrodzką przed siedzibę PiS.

Czarny Piątek to reakcja na pozytywnie zaopiniowanie projektu "Zatrzymaj Aborcję" przez sejmową komisję. Oznacza to, że trafi on pod koniec tygodnia do sejmu, gdzie będzie poddany pod głosowanie.

Czytaj więcej:  Czarny Piątek - szykuje się wielki protest kobiet ws. aborcji. "Jedziemy na Warszawę!"

Czarny Piątek w Warszawie

Strajk rozpocznie się w piątek 23 marca o godzinie 16:00. Protestujący zbiorą się przed Sejmem na ul. Wiejskiej w Warszawie, a następnie ruszą w kierunku ul. Nowogrodzkiej.

O 18:00 przed siedzibą PiS na ul. Nowogrodzkiej odbędzie się finałowa demonstracja. 

"Sejmowy festiwal pogardy i nienawiści do kobiet trwa, właśnie odebrano głos organizacjom pozarządowym i posłom opozycji i przegłosowano projekt zakazu aborcji w Komisji "Sprawiedliwości" i "Praw Człowieka". Nadal uważacie, że tego nie zrobią?" - piszą organizatorki Czarnego Piątku w opisie wydarzenia na Facebooku. 

Czarny Protest to wielka mobilizacja. Organizatorki i organizatorzy postarali się o to, aby w proteście w Warszawie pojawiło się jak najwięcej osób. Również tych spoza stolicy. Zorganizowano specjalne autokary, które przywiozą protestujących do Warszawy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku

Czarny Piątek: co będzie się działo?

Marsz "Strajk Kobiet = Strajk Wszystkich" to niejedyne wydarzenie związane z Czarnym Piątkiem. 

Czarny piątek w Warszawie wydarzeniaCzarny piątek w Warszawie wydarzenia Fot. Warszawski Strajk Kobiet

Jednym z nich jest masz "Wasza wiara, od nas z dala!", który rozpocznie się o 15:00 przed budynkiem Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Miodowej 17/19. Protestujący ruszą Traktem Królewskim w stronę ronda Dmowskiego. Będą zatrzymywać się przed każdym z czterech kościołów znajdujących się na tej trasie. 

Drugim wydarzeniem jest event "Spacerniak". O 14:00 protestujący zbiorą się przy metrze Świętokrzyska.

Strajk studentów na UW

W środę odbył się strajk ostrzegawczy zorganizowany przez Studencki Komitet Antyfaszystowski przy współpracy z Warszawskim Strajkiem Kobiet. Studentki i studenci spotkali się przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego i wyrazili swój sprzeciw przeciwko ustawie antyaborcyjnej. 

Około godziny 14 doszło do przepychanek z policją przed Domem Arcybiskupów Warszawskich. Funkcjonariusze próbowali uniemożliwić studentom dostęp do drzwi budynku.  

Czytaj więcej:  Studenci protestowali na Krakowskim Przedmieściu. "Policja ręce przy sobie!"

Utrudnienia w ruchu

Zarząd Transportu Miejskiego ostrzega mieszkańców przed możliwymi utrudnieniami w ruchu. W razie zablokowania ulic autobusy i tramwaje będą kierowane na trasy objazdowe. "Zachęcamy wszystkich pasażerów do korzystania w tym czasie z metra, które zapewnia szybką i sprawną komunikację" - przekonują pracownicy ZTM-u.

Wszystkie zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów umieszczone są na stronie ZTM.

Jesteś świadkiem nietypowego wydarzenia w Warszawie lub jej okolicach? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Więcej o: