Szpetne budy znikną spod Pałacu Kultury? Miasto odcina kable. Właściciel terenu: Nie ze mną te numery!

We wtorek energetycy odcięli kabel zasilający pawilony na prywatnej działce przy parku Świętokrzyskim. Miasto chce, aby samowolka w postaci bazaru zniknęła spod Pałacu Kultury. Właściciel terenu nie zamierza złożyć broni.

We wtorek rano energetycy w asyście policji odkopali kabel zasilający pawilony u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Zdaniem miasta kabel, jak i cały bazar to samowola budowlana, która powinna zniknąć spod Pałacu Kultury.

Kabel został usunięty, bo jak twierdzą energetycy, był schowany zbyt płytko pod ziemią. Jego napięcie wynosi 400 V. Minimum bezpieczeństwa to schowanie kabla 70 cm pod ziemię.

Odwieczna walka

Miasto z bazarem, który stoi na prywatnym terenie należącym do Tadeusza Kossa (Koss odzyskał te ziemie w ramach reprywatyzacji), walczy od lat. Choć działka jest prywatna, to zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego otoczenia Pałacu kultury i Nauki w Warszawie, niemożliwa jest realizacja tu jakiejkolwiek zabudowy.

Bazarek przy Parku ŚwiętokrzyskimBazarek przy Parku Świętokrzyskim Tomasz Golonko

Efekt jest taki, że właściciel działki, chcąc obejść niekorzystny dla niego plan, w ramach protestu, stawia na swojej działce budki. Głośno było również w ciągu ostatnich miesięcy o samolocie, który również stanął na jego terenie - miała tam być prowadzona restauracja orientalna.

Miasto interweniowało w sprawie do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, który po sześciu miesiącach (!) usunął samowolkę sprzed pałacu.

Samolot pod Pałacem Kultury na placu DefiladSamolot pod Pałacem Kultury na placu Defilad FRANCISZEK MAZUR

Prąd wróci na plac

Teraz ratusz odcina Kossowi dopływ prądu. Czy to koniec jego budek i tym samym walki o prawo do prowadzenia biznesu zdeterminowanego przedsiębiorcy? Koss mówi Metrowarszawa.pl: Dopóki żyję, będę walczyć. I zapowiada, że prąd już w czwartek wróci na plac.

- Wcale się tym nie przejmuję. Spotkamy się niedługo z przedstawicielami ratusza i Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego i w prokuraturze, i w sądzie i przed komisją Patryka Jakiego. Tym razem złamano prawo, gdyż nie przeprowadzono zgodnie z prawem całego postępowania. To będzie miasto kosztowało duże pieniądze. A już jutro prąd będzie na placu, będę miał własny agregat. Nie ze mną te numery, Brunner. Dopóki żyję, będę walczyć - mówi w rozmowie z Metrowarszawa.pl Tadeusz Koss. I dodaje: - Dość tych szykan, wyczerpała się moja dobra wola i cierpliwość. 

Nie mogę się dogadać z miastem

Koss zaprzecza, jakoby podłączenie prądu i bazar były samowolą. - Wszystko było na mój koszt montowane, było zezwolenie, było wszystko - przekonuje. Mówi, że nie jest w stanie porozumieć się z miastem. - Wszystkie propozycje, które przedstawiłem miastu, spotkały się z negatywnym odbiorem. Chciałem postawić tam kiedyś piękną wiedeńską kawiarnię, też się nie zgodzili. Zaproponowałem, żeby ode mnie teren odkupili, to potraktowano mnie w chamski sposób - mówi. Przekonuje, że nie ma w mieście partnera do rozmowy.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej - wizualizacja. Muzeum to biały budynek bliżej Marszałkowskiej, ciemny gmach bliżej Pałacu Kultury to Teatr TRMuzeum Sztuki Nowoczesnej - wizualizacja. Muzeum to biały budynek bliżej Marszałkowskiej, ciemny gmach bliżej Pałacu Kultury to Teatr TR PICASA

Jak dodaje, nie może znaleźć wspólnego języka z urzędnikami z Warszawy, którzy nie są z jego pokolenia. - Mógłbym wskazać każdy dom, który stał kiedyś na placu Defilad. Architekci, którzy rządzą miastem nie mają pojęcia, jak to kiedyś wyglądało. Chcą tu stawiać dwa prostokąty - Muzeum Sztuki Nowoczesnej jeden prostokąt, Teatr Rozmaitości drugi prostokąt - opowiada.

Koss jest również zwolennikiem wyburzenia Pałacu Kultury. - Może nastąpi zmiana władzy w Warszawie i ktoś sensowny pomyśli o tym, żeby przywrócić kawałek starej Warszawy w Śródmieściu - mówi.

Chaos wokół Pałacu

W okolicach bazaru Kossa już wkrótce rozpocznie się budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości, w parku Świętokrzyskim ma z kolei w tym roku powstać Skwer Sportów Miejskich. W przyszłym roku w parku stanie również pawilon Emilia, była siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej, która mieściła się przy Emilii Plater. Czy w sąsiedztwie tych nowoczesnych inwestycji stać będą budki Kossa? Wszystko wskazuje na to, że tak.

Projekt koncepcyjny pawilonu Emilia po przeniesieniu obiektu na skraj Parku ŚwiętokrzyskiegoProjekt koncepcyjny pawilonu Emilia po przeniesieniu obiektu na skraj Parku Świętokrzyskiego mat. BBGK Architekci

Co sądzisz o obecności pawilonów przy Parku Świętokrzyskim? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

O śmieciach nad rzeką rozmawiamy z ekipą sprzątającą Poniatówkę

Więcej o:
Komentarze (65)
Szpetne budy znikną spod Pałacu Kultury? Miasto odcina kable. Właściciel terenu: Nie ze mną te numery
Zaloguj się
 • elprot

  Oceniono 89 razy 65

  Zgodnie z sugestią tego gościa, należy zburzyć pałac, i cały plac obstawić takimi budkami. Będzie jak przed wojną.

 • shtalman

  Oceniono 76 razy 38

  To długo ten ludzki pan nie pożyje bo spędzi czas na salach sądowych za samowolkę, jak postawi agregaty to zgłoszę od razu zanieczyszczanie powietrza zagrażające życiu i zdrowia mieszkańców, Warszawa i tak śmierdzi wystarczająco jak tylko jest pogoda zimowa a niebo jest bezchmurne

 • sztucznypolak

  Oceniono 43 razy 29

  A czy jest tam plan zagospodarowania przestrzennego?
  Jesli jest, to sprawa jest jasna.
  Jesli nie ma, to dlaczego?

 • gravity1287

  Oceniono 36 razy 20

  "Spotkamy się niedługo z przedstawicielami ratusza i Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego i w prokuraturze, i w sądzie i przed komisją Patryka Jakiego." - jeśli to zdanie jest prawdziwe (jakość tekstów i ich weryfikacja na tym portalu pozostawia dużo do życzenia), to wiadomo już która partia stoi za plecami tego Pana i dlaczego jest taki pewien swojej wygranej w sądach czy przed komisjami.. W sumie ten Pan tak samo uparty jak 'prezes', i nic go nie przekona nawet jeśli nie ma racji - widać wzorce czerpie żywcem z góry.
  Niech to usuną bo szpeci Warszawę, która bardzo powoli staje się piękniejsza i nowocześniejsza,a przez takich zatwardziałych i upartych ludzi proces ten będzie trwał dużo dłużej niż powinien.

 • Aaxa Axxa

  Oceniono 16 razy 16

  Centralny park w Warszawie zamiast brudu i budek, drzewa i trawnik zamiast betonu. To jest plan który chciałabym widzieć.

 • nessuno

  Oceniono 30 razy 16

  A już jutro prąd będzie na placu, będę miał własny agregat. Nie ze mną te numery, Brunner.

  Ty uparty debilu. Jak myślisz, ile taki agregat będzie w tym miejscu tolerowany?

 • nessuno

  Oceniono 22 razy 14

  Wcale się tym nie przejmuję. Spotkamy się niedługo z przedstawicielami ratusza i Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego i w prokuraturze, i w sądzie i przed komisją Patryka Jakiego.

  Nie strasz, nie strasz, bo się ze srasz.

 • hefajstos1

  Oceniono 18 razy 14

  Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego to instytucja zbędna. Nic nie może i nic nie chce zrobic.. Panie i panowie w durnych trzeciorzędnych sprawach walczą pismami, straszeniem karami kilkudziesięciotysięcznymi, a obskurne budy stoją w centrum Warszawy i PINB miesiącami wydala z siebie kolejne pisma.

 • lol76

  Oceniono 18 razy 10

  Po polsku - z fantazjooo!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX