Studenci protestowali na Krakowskim Przedmieściu. "Policja ręce przy sobie!"

Członkowie Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego postanowili sprzeciwić się zaostrzeniu praw aborcyjnych. Przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego trwa właśnie protest ostrzegawczy.

Ostrzegawczy protest warszawskich studentów to reakcja na pozytywnie zaopiniowanie projektu "Zatrzymaj Aborcję" przez sejmową komisję. Oznacza to, że trafi on pod koniec tygodnia do sejmu, gdzie będzie poddany pod głosowanie.

Strajk na UW

Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego w porozumieniu z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet zorganizował strajk ostrzegawczy. Protest rozpoczął się 21 marca, w środę o godzinie 12:45 na Krakowskim Przedmieściu przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego.

"Chcemy pokazać, że nie wyrażamy zgody na wprowadzanie do porządku prawnego ustaw sprzecznych z nauką i podstawowymi prawami człowieka. Wzywamy do ogólnej mobilizacji studentki i studentów, akademiczki i akademików, pracownice i pracowników, siostry i braci, tych wszystkich, którzy chcą walczyć o wolność i autonomię ciała.” - informują organizatorzy na stronie wydarzenia

Na Facebooku Video-KOD można zobaczyć wideo z przebiegu protestu. 

"Ręce przy sobie"

Studenci krążyli między terenem kampusu głównego UW a Krakowskim Przedmieściem. Studenci udali się również przed budynek Ministerstwa Zdrowia, a następnie kurię. W tłumie słychać było m.in. hasła "Jest kobietą rewolucja", "Wolność, równość, aborcja na żądanie".

Z nagrania umieszczonego na profilu Video-KOD wynika, że około godziny 14 policjanci próbowali interweniować przy Domu Arcybiskupów Warszawskich. Gdy studenci pukali do drzwi Domu, policjanci zaczęli ich od nich odsuwać, aby uniemożliwić im do nich dostęp. "Ręce przy sobie" - skandowali wtedy studenci.

Z informacji podanych przez TVN24 wynika, że policja próbowała wylegitymować jedną lub dwie osoby. 

Protest ostrzegawczy zakończył się o 14:30 słowami "Do zobaczenia w piątek".

W najbliższy piątek, 23 marca, odbędzie się strajk "Czarny Piątek / Strajk Kobiet = Strajk Wszystkich" organizowany przez Warszawski Strajk Kobiet. 

Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia w Warszawie? Masz zdjęcia? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała projekt "Zatrzymaj Aborcję"

Więcej o:
Komentarze (265)
Protest na Krakowskim Przedmieściu. Studenci protestowali przeciwko ustawie aborcyjnej
Zaloguj się
 • jokanda102

  Oceniono 234 razy 210

  Sporo lat minelo od 1968 roku, a mentalnosc ludzi sprawujacych wladze wciaz podobna...

 • norbertrabarbar

  Oceniono 172 razy 156

  Od 1989 roku w polskich sądach nie prowadzono tak wiele politycznych spraw przeciwko zwykłym obywatelom Rzeczypospolitej korzystającym z wolności słowa w przestrzeni publicznej.

  Ten rząd ma się czego wstydzić.

 • miszka_szyfman

  Oceniono 158 razy 146

  50 lat minęło i nic się nie zmieniło. Milicja jak goniła studentów tak goni.

 • zbi_k_44

  Oceniono 142 razy 130

  nareszcie jakiś zdrowy odruch młodych ludzi!

 • benzyl

  Oceniono 141 razy 129

  Brawo, PiS-owcy zobaczą co się będzie działo w piątek. Szambo przed chatką biskupa, bu ha ha ha

 • wk-19

  Oceniono 140 razy 124

  Do zobaczenia w piątek!! Przywróćmy Polsce normalność. Precz z faszyzmem i klerykalizmem. Proszę o zaprzestanie finansowania rydzyka z moich podatków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX