Studenci protestowali na Krakowskim Przedmieściu. "Policja ręce przy sobie!"

Członkowie Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego postanowili sprzeciwić się zaostrzeniu praw aborcyjnych. Przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego trwa właśnie protest ostrzegawczy.

Ostrzegawczy protest warszawskich studentów to reakcja na pozytywnie zaopiniowanie projektu "Zatrzymaj Aborcję" przez sejmową komisję. Oznacza to, że trafi on pod koniec tygodnia do sejmu, gdzie będzie poddany pod głosowanie.

Strajk na UW

Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego w porozumieniu z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet zorganizował strajk ostrzegawczy. Protest rozpoczął się 21 marca, w środę o godzinie 12:45 na Krakowskim Przedmieściu przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego.

"Chcemy pokazać, że nie wyrażamy zgody na wprowadzanie do porządku prawnego ustaw sprzecznych z nauką i podstawowymi prawami człowieka. Wzywamy do ogólnej mobilizacji studentki i studentów, akademiczki i akademików, pracownice i pracowników, siostry i braci, tych wszystkich, którzy chcą walczyć o wolność i autonomię ciała.” - informują organizatorzy na stronie wydarzenia. 

Na Facebooku Video-KOD można zobaczyć wideo z przebiegu protestu. 

"Ręce przy sobie"

Studenci krążyli między terenem kampusu głównego UW a Krakowskim Przedmieściem. Studenci udali się również przed budynek Ministerstwa Zdrowia, a następnie kurię. W tłumie słychać było m.in. hasła "Jest kobietą rewolucja", "Wolność, równość, aborcja na żądanie".

Z nagrania umieszczonego na profilu Video-KOD wynika, że około godziny 14 policjanci próbowali interweniować przy Domu Arcybiskupów Warszawskich. Gdy studenci pukali do drzwi Domu, policjanci zaczęli ich od nich odsuwać, aby uniemożliwić im do nich dostęp. "Ręce przy sobie" - skandowali wtedy studenci.

Z informacji podanych przez TVN24 wynika, że policja próbowała wylegitymować jedną lub dwie osoby. 

Protest ostrzegawczy zakończył się o 14:30 słowami "Do zobaczenia w piątek".

W najbliższy piątek, 23 marca, odbędzie się strajk "Czarny Piątek / Strajk Kobiet = Strajk Wszystkich" organizowany przez Warszawski Strajk Kobiet. 

Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia w Warszawie? Masz zdjęcia? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała projekt "Zatrzymaj Aborcję"

Więcej o: