Czarnoskóra Polka oskarżyła warszawską bibliotekę o rasizm. Teraz placówka się tłumaczy

Ciemnoskóra Rajel w wywiadzie dla Tokfm.pl wyznała, że chce wyjechać ze stolicy, gdyż spotkała się tutaj z pogardą i rasizmem. O uprzedzenia oskarżyła m.in. bibliotekę na Gocławiu. Ta wydała oświadczenie.

Wywiad z czarnoskórą Polką Rajel, barmanką Cafe Kulturalna w Pałacu Kultury i Nauki, wywołał gorącą dyskusję. Dziewczyna w rozmowie z Tokfm.pl wyznała, że w Warszawie wytrzymała dwa tygodnie. Była wyzywana, gardzono nią, wyzywano.

"Wrogie spojrzenia, popychanie, obrażanie przez zwykłych ludzi na ulicy, bo jestem czarna. Wyzywanie od "małp", "dzikusów", "murzynów". Myślałam, że Warszawa będzie bardziej otwarta" - mówiła w rozmowie z serwisem.

Domagała się umowy o pracę

Rajel o rasizm oskarżyła między innymi bibliotekę na warszawskim Gocławiu, do której chciała się zapisać.

"Oczywiście kretyni zdarzają się wszędzie, ale w stolicy jest wyjątkowo źle. Nie mogłam się nawet zapisać do biblioteki na Pradze Południe, bo podejrzliwa bibliotekarka zaczęła się ode mnie domagać pokazania umowy o pracę i udowodnienia, że 'jestem stąd'" - mówiła Tokfm.pl.

Gocławska placówka wydała oświadczenie w tej sprawie. Tłumaczy zachowanie pracownika, który zażądał dokumentu.

"Prawdą jest, że każda osoba pragnąca zapisać się do biblioteki publicznej na terenie Warszawy, zobowiązana jest do potwierdzenia swojego związku z miastem. Może być to stwierdzone na podstawie dokumentu np. dowodu osobistego, bądź umowy o pracę. Taki zapis widnieje w regulaminie instytucji i poproszenie o powyższe dokumenty nie jest w żadnej mierze nacechowane rasistowskimi przesłankami” - czytamy w oświadczeniu.

OświadczenieOświadczenie fot. materiały biblioteki

Dyrektor biblioteki w piśmie podkreśla, że zachowanie pracownika nie ma nic wspólnego z rasizmem. Pisze, że jako biblioteka wielokulturowa, która w swoich progach gości wszystkie osoby, bez względu na kolor skóry.

Regulamin

W punkcie 7. regulaminu biblioteki rzeczywiście czytamy, że przy zapisie zgłaszający się jest zobowiązany "okazać dowód tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka, paszport RP, karta stałego lub czasowego pobytu, dokument potwierdzający zatrudnienie na terenie Warszawy".

Spotkałeś się z zachowaniem rasistowskim na terenie Warszawy? Co sądzisz o podejściu warszawiaków do innych narodowości? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Więcej o: