Czarnoskóra Polka oskarżyła warszawską bibliotekę o rasizm. Teraz placówka się tłumaczy

Ciemnoskóra Rajel w wywiadzie dla Tokfm.pl wyznała, że chce wyjechać ze stolicy, gdyż spotkała się tutaj z pogardą i rasizmem. O uprzedzenia oskarżyła m.in. bibliotekę na Gocławiu. Ta wydała oświadczenie.

Wywiad z czarnoskórą Polką Rajel, barmanką Cafe Kulturalna w Pałacu Kultury i Nauki, wywołał gorącą dyskusję. Dziewczyna w rozmowie z Tokfm.pl wyznała, że w Warszawie wytrzymała dwa tygodnie. Była wyzywana, gardzono nią, wyzywano.

"Wrogie spojrzenia, popychanie, obrażanie przez zwykłych ludzi na ulicy, bo jestem czarna. Wyzywanie od "małp", "dzikusów", "murzynów". Myślałam, że Warszawa będzie bardziej otwarta" - mówiła w rozmowie z serwisem.

Domagała się umowy o pracę

Rajel o rasizm oskarżyła między innymi bibliotekę na warszawskim Gocławiu, do której chciała się zapisać.

"Oczywiście kretyni zdarzają się wszędzie, ale w stolicy jest wyjątkowo źle. Nie mogłam się nawet zapisać do biblioteki na Pradze Południe, bo podejrzliwa bibliotekarka zaczęła się ode mnie domagać pokazania umowy o pracę i udowodnienia, że 'jestem stąd'" - mówiła Tokfm.pl.

Gocławska placówka wydała oświadczenie w tej sprawie. Tłumaczy zachowanie pracownika, który zażądał dokumentu.

"Prawdą jest, że każda osoba pragnąca zapisać się do biblioteki publicznej na terenie Warszawy, zobowiązana jest do potwierdzenia swojego związku z miastem. Może być to stwierdzone na podstawie dokumentu np. dowodu osobistego, bądź umowy o pracę. Taki zapis widnieje w regulaminie instytucji i poproszenie o powyższe dokumenty nie jest w żadnej mierze nacechowane rasistowskimi przesłankami” - czytamy w oświadczeniu.

OświadczenieOświadczenie fot. materiały biblioteki

Dyrektor biblioteki w piśmie podkreśla, że zachowanie pracownika nie ma nic wspólnego z rasizmem. Pisze, że jako biblioteka wielokulturowa, która w swoich progach gości wszystkie osoby, bez względu na kolor skóry.

Regulamin

W punkcie 7. regulaminu biblioteki rzeczywiście czytamy, że przy zapisie zgłaszający się jest zobowiązany "okazać dowód tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka, paszport RP, karta stałego lub czasowego pobytu, dokument potwierdzający zatrudnienie na terenie Warszawy".

Spotkałeś się z zachowaniem rasistowskim na terenie Warszawy? Co sądzisz o podejściu warszawiaków do innych narodowości? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Więcej o:
Komentarze (385)
Czarnoskóra Polka oskarżyła warszawską bibliotekę o rasizm. Teraz placówka się tłumaczy
Zaloguj się
 • karrampa

  Oceniono 259 razy 177

  Problem ze zrozumieniem prostego regulaminu, to nie objaw rasizmu, a raczej analfabetyzmu.
  Akurat nie ma się czym chwalić w kolejnych mediach.

 • la_bola

  Oceniono 176 razy 128

  Skrzywiłam się na tę opowieść pani Rajel, chociaż potępiam rasizm. Chciałam od razu sprostować, tylko pod artykułem o niej oczywiście nie było możliwości komentowania.

  Droga Pani z Krakowa, przepisy w warszawskich bibliotekach są identyczne dla wszystkich, więc proszę się tu nie doszukiwać rasizmu ani szykanowania. Jeśli chce Pani wypożyczać książki do domu, musi mieć Pani meldunek (chociaż tymczasowy) w W-wie albo pokazać umowę o pracę (może być o dzieło albo zlecenie) zawartą z firmą mającą siedzibę w Warszawie. Też musiałam dokonać tych formalności, chociaż jestem bieluteńka, a biblioteka mieści się w sąsiednim bloku.
  I wcale się nie dziwię bibliotekom, bo ludzie nagminnie nie zwracają książek w terminie albo i wcale.
  A jeśli nie spełnia się warunków, pozostaje korzystać z czytelni.

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 227 razy 117

  Szuka na siłę rasizmu tam, gdzie go nie ma. I straszy, że wyjedzie ze stolicy. Straszne. Jak stolica sobie bez niej poradzi nie wiem.

 • Rafał Miś

  Oceniono 162 razy 110

  Placówka wcale się nie tłumaczy tylko prostuje jawną nieprawdę. Na miejscu dyrekcji biblioteki skierowałbym do prokuratury zgłoszenie popełnienia przestępstwa pomówienia.

 • pafdadik

  Oceniono 137 razy 97

  Hugo Bader już się smaruje pastą do butów i idzie sprawdzić czy to wszystko prawda.

 • gazkom

  Oceniono 99 razy 95

  Dla mnie to wygląda raczej tak, że biblioteka wyjaśnia, a nie się tłumaczy. Proszę zmienić tytuł sugerujący winę biblioteki. Dziękuję.

 • sunim

  Oceniono 76 razy 68

  Musimy iść krok dalej w walce. Także w czytelnictwie. Dość z skandalicznie rasistowskim określeniem "biały kruk". Co to ma znaczyć? Że tylko niby biały taki cenny i poszukiwany? Skandal! To obraża czarnych i czarne. Kruki i nie tylko!

 • Max Kolanko

  Oceniono 101 razy 59

  Rasizm był zawsze. A dzisiaj o rasizm można przyczepić się do każdego. Rasizm znajdzie się wszędzie, w najdrobniejszym słowie i szczególe. Nawet o to że w Mercedesie jest biała skóra. Idzta w ch...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX