Tysiące martwych ryb w Wiśle. Ministerstwo Gospodarki Wodnej: Ryby usnęły z przyczyn naturalnych

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wydało komunikat w sprawie śniętych ryb znalezionych w Wiśle w okolicy wsi Gassy. "Ryby usnęły z przyczyn naturalnych" - czytamy.

Na początku marca w Wiśle, w okolicy wsi Gassy, pan Piotr zauważył martwe ryby uwięzione pod taflą lodu.

Jak donosił, tysiące martwych ryb unosiło się gęsto na odcinku około stu metrów. Dostrzegł również fragmenty porąbanego lodu. Podejrzewał, że ktoś zabrał ryby do domu. Martwe zwierzęta są też pożywką dla ptaków.

Czytaj więcej:  Poszedł na spacer nad Wisłę i taki widok. "Pod taflą zobaczyliśmy tysiące martwych ryb"

Typowy element zimowych warunków

Pojawiły się głosy, że Polski Związek Wędkarski powinien zapobiec tragedii, a nic nie zrobił. Związek odpierał te zarzuty, mówiąc, że to "typowy element zimowych warunków", a śnięte ryby nie stanowią zagrożenia epidemicznego.

"Ciężkie mrozy, które przez ostanie kilkanaście dni panowały na Polską, mocno odbiły się na naszym otoczeniu. Nie ominęły również mazowieckich rzek i jezior z najmniej przyjemnymi skutkami w postaci śnieć ryb włącznie" - pisze  PZW.

Ryby usnęły z przyczyn naturalnych

Komunikat na ten temat wydało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. 

"Ryby usnęły z przyczyn naturalnych. Podobne zdarzenia w tym miejscu Wisły były zauważane również w przeszłości. Zdarzenie to jest naturalnym następstwem występowania bardzo niskich temperatur i nie ma związku z żadnymi działaniami osób trzecich" - czytamy w oświadczeniu.

Jak wyjaśnia ministerstwo, śnięcie, czyli inaczej próg letalny, to stan fizjologiczny, w którym ryba jeszcze żyje, ale nie może powrócić do aktywnego życia biologicznego.

"Śnięcie ryb spowodowane może być niską temperaturą, zatruciem wody lub brakiem tlenu (przyducha). Jest to zazwyczaj zjawisko masowe, choć na ograniczonym obszarze" - wyjaśnia.

Byłeś świadkiem niepokojącego zdarzenia? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Przepłynął kajakiem Wisłę

Więcej o:
Komentarze (35)
Tysiące martwych ryb w Wiśle. Ministerstwo Gospodarki Wodnej: Ryby usnęły z przyczyn naturalnych
Zaloguj się
 • Oceniono 31 razy 17

  Ryby by nie zasnęły,gdyby odpowiedzialni za ten stan rzeczy w porę wykonali przeręble, w celu dostępu tlenu.Polski Związek Wędkarski potrafi zbierać składki i inne opłaty,ale przeręble w lodzie to za ciężka robota.Tłumaczenie jest głupie,a wędkarzom w związku z tym pozostanie wnoszenie oplat,moczenie kija i narzekanie, że ryba nie bierze.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 15 razy 9

  Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
  #kolejnysukces

 • tygrys102

  Oceniono 23 razy 9

  pis też umrze z przyczyn naturalnych...a przeręble to tak trudno wyrąbać ???

 • a100

  Oceniono 10 razy 8

  Nic, absolutnie nic nie zmieniło się na lepsze w wyniku tzw Dobrej Zmiany. Wszystko jest gorzej. Pamiętaj Belzebubie z Żoliborza: to wszystko twoja wina. Pójdziesz za to do piekła.

 • dmarch1

  Oceniono 6 razy 6

  Moze ogladaly TVP1 ?

 • real_marek

  Oceniono 10 razy 6

  To w końcu jakie to było ministerstwo?

 • seroo1

  Oceniono 13 razy 5

  Ropa naftowa jest produktem naturalnym. Podobnie jak niektóre kwasy i wiele trucizn spuszczanych do rzek pod nierządniczym pislamem, który w dudzie ma takie pier.doły jak środowisko naturalne. Samo zaś spływanie ścieków do rzeki również odbywa się siłsmi natury - grawitacyjnie. Ryb też nikt nie zmuszał do pływania w tym fenolu - czyniły tak, bo takà mają naturę. Stąd też ich trupy mają jak najbardziej naturalne pochodzenie. Pislam wytłumaczy wszystko...
  A jeśli nie da rady - zwali ns osiem lat rządów PO

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX