Patryk Jaki wezwie Hannę Gronkiewicz-Waltz przed komisję. Na nowych zasadach

Patryk Jaki, przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji zapowiedział, że wezwie Hannę Gronkiewicz-Waltz na przesłuchanie. Już podał termin rozprawy.

Patryk Jaki podczas konferencji prasowej w piątek zapowiedział, że 28 marca odbędzie się pierwsza rozprawa na zasadach "ogólnych". Na tę rozprawę zostaną przekazane wezwania dla prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz przewodniczącej Rady Miasta - Ewy Malinowskiej-Grupińskiej.

Do tej pory prezydent Warszawy odmawiała stawienia się przed komisją. Nowelizacja ustawy o komisji, która została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 14 lutego, miała służyć właśnie temu, aby doprowadzić na przesłuchanie osoby, które w sposób uporczywy unikają przesłuchania.

Kara do 30 tys. zł

Nowela przewiduje zwiększenie kar grzywny do 10 tysięcy złotych za pierwsze niestawiennictwo przed komisję weryfikacyjną i do 30 tysięcy za kolejne, a także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego.

Komisja weryfikacyjna ma też uzyskać możliwość nałożenia kary grzywny do 1 miliona złotych na osobę, która dopuściła się pozaprawnych działań wobec danej nieruchomości.

Będziemy decydować, jak wpłynie wezwanie

Czy Hanna Gronkiewicz-Waltz stawi się przed komisją? Agnieszka Kłąb, rzeczniczka ratusza, odpowiada wymijająco: Wezwania jeszcze nie mamy. Jest tylko wypowiedź przewodniczącego Jakiego z konferencji prasowej.

Jak dodaje Kłąb, ustawa została zmieniona pod dyktando komisji. - W ustawie jest wiele zapisów, które mogą powodować dalsze kłopoty natury prawnej. Wiceprezydent Witold Pahl wystosował pismo do ministra Ziobry z różnymi wątpliwościami i pytaniami, jak postępować w związku z tą ustawą - mówi.

- W październiku ubiegłego roku Patryk Jaki zapowiedział wielki przełom i uchwalenie ustawy reprywatyzacyjnej. O ustawie nie słyszymy, więc cały czas wspólnie z mieszkańcami czekamy i liczymy na to, że zapowiedzi pana przewodniczącego się wreszcie ziszczą w postaci ustawy, która raz na zawsze zakończy temat reprywatyzacji - przekonuje Kłąb.

Czy uważasz, że Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna stawić się przed komisją? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Więcej o:
Komentarze (48)
Patryk Jaki wezwie Hannę Gronkiewicz-Waltz przed komisję. Na nowych zasadach
Zaloguj się
 • takkietam

  Oceniono 56 razy 20

  A kiedy dresik zacznie wzywać w związku z „reprywatyzacjami srebrnej „ ?

 • luki.wawa

  Oceniono 47 razy 17

  Nie sądzę aby HGW się stawiła. Czekam jak HGW przyprowadzą w kajdankach. I pokażą to w mediach. Podziała to podobnie do Frasyniuk - ośmieszeniem się władzy. Mnie to dziwi jeżeli są jakieś zarzuty powinna się tym faktem zająć prokuratura.

 • student_zebrak

  Oceniono 32 razy 12

  bylejaki pracuje w Wielki Piatek, a to swieto wieksze niz zwykla niedziela.
  Na miejscu HGW bym skonsultowal to z prawnikami. Dla unikniecia kary moze pojsc i byc malo komunikatywna. Nie pamietac detali, nie odpowiadac na pytania, ....
  ta komusja to szczyt bezczelnsci, biorac pod uwage walki Kaczynskich na RSW i innych korzystnych transakcjach.
  Moze uzyskamy odpowiedz, czy nie nalezaloby Jasinskiemu nakazac zwrot kilkuset tysiecy podarowanych partii kaczynskich?
  Ja bym jednak skupil na samej "podstawie prawnej" i zazadal weryfikacji przez TK.
  Dla przykladu - australijska Komisja badajaca seksualne wykorzystanie dzieci nikogo skazac nie mogla. Reszta to domena sadow.

 • dawnyprezes

  Oceniono 23 razy 9

  Normalna komisja parlamentarna ma uprawnienia Sadu powszechnego !?. Toż to tylko w POLSZE !.

 • tojestbardzoproste

  Oceniono 14 razy 6

  "Zlikwidujemy CBA"

  Grzegorz Schetyna. Platforma Obywatelska.

 • whole_train

  Oceniono 17 razy 5

  Gitarka. Przesłuchanie tytana intelektu Grupińskiej też może być dobre.

 • ciemnastronaksiezyca

  Oceniono 20 razy 4

  Co jeszcze wymyśli dres żeby do końca się skompromitować? Te wszystkie działania pod mało rozgarniętą publikę są już nudne...

 • Marian Tuhajek

  Oceniono 15 razy 3

  Czy Hanna Gronkiewicz-Waltz stawi się przed komisją? Gdy się nie stawi bez usprawiedliwienia - to urządzą jej medialny happening ( kamery, tv itp Jak z Frasyniukiem , śp B. Blidą). Mściciele z Solidarnej Polski nie odpuszczą, bo ostateczne cały jad skupi się na PiS-ie i prazesie Jarosławie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX