Wydarzenia w Warszawie - weekend. Tulipany w Wilanowie i kiermasze świąteczne

W ten weekend czeka nas znów mnóstwo ciekawych wydarzeń. Już można wybrać się na wielkanocne kiermasze czy zobaczyć wspaniałą wystawę tulipanów. Polecamy!

16 marca - piątek

X Wystawa Tulipanów w Wilanowie

Prawie 100 odmian tulipanów prezentowanych samodzielne i ułożonych w finezyjne kompozycje, kiermasz kwiatowy oraz prelekcje i warsztaty przyrodnicze - marzec w Wilanowie będzie bardzo wiosenny. Zapraszamy na X Wystawę Tulipanów!

TERMIN: 16-18 marca 2018 r., godz. 10.00-20.00
MIEJSCE: Oranżeria Muzeum Pałacu w Wilanowie

WSTĘP: wstęp na wystawę bezpłatny | obowiązuje bilet do parku (5 zł - zwykły, 3 zł - ulgowy, 1 zł - dla dzieci i młodzieży od 7 do 16 lat, dzieci do lat 7 - bezpłatnie)

Kiermasz Wielkanocny w Blue City

Wiele z przysmaków będzie dostępnych w wersji degustacyjnej, więc wizyta w Blue City z pewnością będzie kulinarnym doświadczeniem. Z najpyszniejszymi ciastami, pasztetami, serami, kiełbasami i innymi wędlinami, rybami, sokami, piwami i winami czekają na Ciebie lokalni dostawcy z całej Polski. Rodzime wyroby to nie koniec, bo dla miłośników kuchni świata będą także włoskie, węgierskie i tureckie. Poszerzanie kulinarnych horyzontów jest jednym z osiągnięć Kiermaszu. Szykowanie Świąt to także pisanki, w które możesz się zaopatrzyć na specjalnym stoisku. Zapraszamy na Kiermasz Wielkanocny w Blue City, który będzie otwarty również w niedzielę 18 marca.

Od 10:00.

Wielka Trasa Stand-up Polska: Warszawa 18:00

Wielka Trasa Stand-up to wyjątkowy projekt, w ramach którego komicy prezentują starannie wyselekcjonowane najlepsze dwie godziny stand-up'u z ostatniego półrocza.
Nikt nie oparł się jeszcze takiej dawce śmiechu, dlatego w marcu 2018 r. odbędzie się już VI taka trasa! Na każdym z 21 wydarzeń wydarzeń wystąpi 8 najbardziej znanych, kontrowersyjnych polskich komików. Każdy z nich będzie przedstawiał nowy materiał
w stosunku do poprzednich tras, żadnych powtórzonych żartów!

Jazz w Łazienkach Królewskich | Recital Hanny Banaszak

Zapraszamy na recital znakomitej wokalisty jazzowej Hanny Banaszak, która 16 marca 2018 r. o godz. 19.00 wystąpi w Teatrze Królewskim. Koncert odbędzie się w ramach cyklu "Jazz w Łazienkach Królewskich".

Artystce towarzyszyć będą: Jacek Szwaj (fortepian), Zbigniew Wrombel (kontrabas), Andrzej Mazurek (instrumenty perkusyjne) oraz Krzysztof Przybyłowicz (perkusja).

Bilety: 120 zł

Godz: 19:00

17 marca - sobota

Kreatywne pisanie z Loesje: krótkie formy

Warsztaty to zabawa skojarzeniami słownymi i wspólne pisanie krótkich tekstów.
Kreatywne pisanie z Loesje pobudza twórcze myślenie, inspiruje do zabawy schematami językowymi i wyrażania swoich myśli w postaci krótkich, niekonwencjonalnych tekstów.

Loesje [czyt. luszje], czyli po polsku Lusia to imię młodej Holenderki, które od ponad 30 lat gości na czarno-białych plakatach z inspirującymi hasłami.
Loesje to również grupa ludzi działających na całym świecie na rzecz kreatywności, wolności słowa, aktywizmu społecznego. Organizują warsztaty kreatywnego pisania, podczas których powstają plakaty Loesje w różnych językach, a także twórcze akcje w przestrzeni miejskiej.

Godz: 11:00

Warsztaty śpiewu indyjskiego z Michałem Rudasiem

Michał Rudaś to artysta nominowany do nagrody fonograficznej Fryderyk 2010 w kategorii Nowa Twarz Fonografii oraz laureatem nagrody Jury Sopot Top Trendy Festival 2009. Wokalista znany z programów rozrywkowych tj. Jaka to melodia, Taniec z gwiazdami, The Voice of Poland i Twoja Twarz Brzmi Znajomo.

W programie:

- zgłębianie tajników klasycznego śpiewu indyjskiego (styl hindustani) wraz z praktyczną nauką śpiewu w tym stylu
- nauka utworów reprezentujących różne gatunki: od pełnych mistycyzmu klasycznych rag poprzez romantyczne gazale, energetyczne pakistańskie pieśni qawwali do tanecznych piosenek Bollywood
- poznawanie różnych skal muzycznych i improwizacja oparta na nich
- praktykowanie i doskonalenie swobodnej improwizacji wokalnej (tzw. wokaliz) w stylu india-fusion - rozwój wyobraźni muzycznej oraz pokonywanie barier w śpiewaniu "prosto z serca"

Warsztaty są dwudniowe, z możliwością skorzystania z wersji jednodniowej. Warsztaty odbędą się w weekend 17-18 marca 2018 r., w godz. 11.00-15.00.

Jest możliwość wzięcia udziału w jednym, ale tylko pierwszym dniu warsztatów. Natomiast wyjątkowo dla osób, które brały udział w ostatnim czasie w warsztatach śpiewu indyjskiego Michała Rudasia, jest możliwość zapisu tylko na drugi dzień.

Koszt dwudniowych warsztatów: 190 zł
Koszt jednodniowych warsztatów: 100 zł

Warsztaty od 11:00

Rozmowy o designie / Meble

Spotkanie z Tomkiem Rygalikiem i Nikodemem Szpunarem towarzyszące otwarciu Galerii Wzornictwa Polskiego.

Jak powstaje wartościowy projekt? Czym różni się praca nad serwisem porcelanowym, kompletem szklanych naczyń lub mebli? Jak zmieniało się podejście do projektowania na przestrzeni ostatnich lat? Jak zachować unikatowość przedmiotu w dobie produkcji przemysłowej? Zagadnienia te staną się przedmiotem rozmów doświadczonych projektantów z przedstawicielami młodego pokolenia. Spotkaniom towarzyszyć będzie projekcja filmu dokumentalnego, tematyką nawiązującego do przedmiotu rozmowy.

Godz: 16:00

18 marca - niedziela

Co było za Żelazną Bramą? - spacer Praskiej Ferajny

Zapraszam na spacer śladem najsłynniejszych przedwojennych bazarów Warszawy. Odwiedzimy targ na placu Żelaznej Bramy, Gościny Dwór, bazar Janasza i Kurtza. Poznamy historię tego miejsca, sięgającą czasów jurydyki Wielopole. Zobaczymy jakie spektakularne projekty kreślili architekci z czasów PRL-u, m. in.: Teatr Domu Wojska Polskiego Romualda Gutta czy Łuk Zwycięstwa Marka Leykama. Poznamy historię Osiedla za Żelazną Bramą, jednej z najodważniejszych realizacji ideałów urbanistycznych Corbusiera w Warszawie.

Spotkanie: pl. Bankowy 1, róg ul Elektoralnej i ul. Marszałkowskiej
Przewodnik: Mariusz Prządak

Spacer nie jest biletowany, ale na zakończenie bardzo mile widziany suty pourboire.

Godz: 13:00

Wielkie Targi Wielkanocne

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na Wielkie Targi Wielkanocne, które odbędą się 18 marca w godz. 10:00-18:00.

Ponad stu wystawców to gwarancja fantastycznej fuzji kolorów, wyjątkowego rękodzieła, tradycyjnych form i odświeżonego etnodizajnu. Na stoiskach twórców ludowych, etnodizajnerów i wydawców znajdą się m.in. pisanki, palmy, obrusy, koszyczki, wycinanki, a także biżuteria, elementy wystroju wnętrz oraz ceramika. W specjalnie przygotowanej strefie chilloutu będzie można spróbować potraw z różnych zakątków Polski i nie tylko.

Wielkie Targi Wielkanocne organizowane są przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie od ponad 30 lat. Co roku gromadzą gości z całego kraju. Targi są niepowtarzalną okazją do poszukiwań nowych inspiracji i platformą spotkań pasjonatów rękodzieła.

Zmysłowość i erotyka w sztuce XVIII wieku

Oświecenie - epoka światła i rozumu, filozofów i encyklopedystów, uczonych i odkrywców; wiek dążenia do poznania prawdy o świecie, a przecież także: libertynizmu, hedonistycznej chęci przyjemnego wykorzystania każdej chwili, ucieczki od tu i teraz w świat ułudy, rozkoszy zmysłowych i egzotyki.

godz. 12.00-13.00

zbiórka w Sieni Wielkiej

Marlene Marlene / #teatrjestkobieta

Marlena Dietrich. Czarowała swoją gra aktorską i swoim śpiewem. Kobieta legendarna, tajemnicza i odważna. Nienawidziła nazizmu, a swój sprzeciw wyrażała występując dla aliantów. Śpiewała o mężczyznach, o podbojach namiętnych, o miłościach szczęśliwych i tragicznych, o rozstaniach, złamanym sercu, o żołnierzach, wojnie i latawcu.

W hołdzie Dietrich twórczyni i wykonawczyni recitalu "Marlene" Joanna Stanecka zaśpiewa jej piosenki w oryginale po niemiecku i angielsku, ale anegdoty z życia aktorki opowie po polsku. Na występ, który odbędzie się w ramach festiwalu "Teatr jest kobietą" zaprasza "Worek Kości".

Godz. 17:00

Czy jest jakiś temat, o którym chciałbyś, abyśmy napisali? Powiedz nam o tym: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Więcej o: