500+. Blisko 700 rodzin w Warszawie musi oddać pieniądze

500+ Warszawa. Z kontroli urzędników wynika, że około 700 rodzin w Warszawie musi zwrócić pieniądze z programu 500+. - Niektórzy przestają się kwalifikować do pobierania świadczenia - wyjaśnia rzecznik ratusza.

Informację potwierdza stołeczny ratusz. Jak podaje Bartosz Milczarczyk, rzecznik miasta, ze świadczenia skorzystało w Warszawie 124 tysiące dzieci. Łączna kwota zadłużenia, którą muszą zwrócić rodzice i opiekunowie, to blisko 500 tysięcy złotych. Jak to się stało?

Osoby przestały się kwalifikować

Rzecznik wyjaśnia: Osoby, które otrzymały 500+ nie poinformowały urzędu, że na przykład zmieniły pracę lub otrzymały podwyżkę i przestały się kwalifikować do programu. Mowa tu o rodzinach z jednym dzieckiem.

Jak dodaje, zdarzało się również tak, że świadczenie było pobierane przez rodziców, których dzieci zostały zabrane do rodziny zastępczej lub przez rodzica, który już się dzieckiem nie zajmował, bo pozostawało ono pod opieką drugiego rodzica. - Sytuacja życiowa się zmienia, co nie oznacza, że można dalej korzystać z 500+ - wyjaśnia.

Program 500+

Kwota 500 zł co miesiąc dla drugiego i każdego kolejnego dziecka w rodzinie wypłacana jest aż do uzyskania przez dziecko pełnoletności.

Wsparcie jest przyznawane bez względu na wysokość dochodów rodziny czy stan cywilny rodziców. Otrzymują je także rodzice i opiekunowie samotnie wychowujący dzieci, niezależnie od kwoty świadczeń alimentacyjnych. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze i jedyne dziecko, jeśli spełniają kryterium dochodowe.

Korzystasz ze świadczenia 500+? Jak zmieniła się Twoja sytuacja życiowa dzięki niemu? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Kto poprze Rafała Trzaskowskiego w wyborach na prezydenta Warszawy?

Więcej o: