Wydarzenia w Warszawie - weekend. Poruszająca wystawa w POLIN, przedpremierowy pokaz filmu

Co robić w weekend w Warszawie? My już wiemy! Najpierw pójdziemy na wystawę do Muzeum POLIN, potem na jazzowe spotkania, a potem na spacer po Ochocie, a na koniec wybierzemy się na premierę filmu o Universamie.

Piątek - 9 marca

Wystawa | Obcy w domu. Wokół Marca'68

Losy ludzi postawionych przed koniecznością decyzji: zostać w kraju czy wyjechać opowiada najnowsza wystawa Muzeum POLIN.

Wyjaśnia, skąd wziął się ten dylemat poprzez zaprezentowanie przyczyn i przebiegu kampanii nienawiści z 1968 r. Jej kulminacją było wygnanie z kraju ok. 13 tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego.

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

9 marca - 24 września, bilety: 12 zł normalny, 8 zł ulgowe

Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny - Łazienki Królewskie

Od 9 do 11 marca 2018 r. bilety wstępu do obiektów Łazienek Królewskich można będzie nabyć z 50-proc. zniżką. Muzeum przyłączyło się do akcji Polska zobacz więcej - Weekend za pół ceny, organizowanej przez Polską Organizację Turystyczną.

Notatki o skandalu. Od Macocha do Weinsteina

Jaki jest język skandali? Jak media relacjonują głośne afery? W którym momencie fotoreporter kończy swoją pracę, a po aparaty sięgają żądni sensacji paparazzi? Dlaczego sensacyjne tematy nas interesują? Zapraszamy na spotkanie towarzyszące wystawie Marjan Fuks. Pierwszy fotoreporter II RP.

Naszymi gośćmi będą Piotr Grzybowski (fotoreporter związany z Super Expressem) i dr hab. Jacek Wasilewski (UW). Spotkanie poprowadzi Dorota Chrobak.

Godz: 18:00

Miejsce: Dom Spotkań z Historią

10 marca - sobota

Mitologia, legendy, bajki i baśnie, czyli zamkowe fantazje

Zapraszamy na warsztaty muzealne dla dorosłych z cyklu muzealne inspiracje - 10 marca 2018 r. o godz. 11.00. Zbiórka w pałacu Pod Blachą. Liczba miejsc ograniczona!

Wejście na zajęcia na podstawie biletów w cenie 7 i 5 zł (ulgowe)

Bilety do nabycia w kasie Zamku.

Moje życie jako Japonki w Polsce. Wystawa Keiko Kikkawy - Polife

Zapraszamy na wystawę prac Keiko Kikkawy - autorki mangi "Polife. Moje życie jako Japonki w Polsce."

Na wernisażu będzie można spotkać Keiko oraz obejrzeć plansze z komiksu i zupełnie nowe prace artystki w różnych stylach.

Keiko Kikkawa to japońska artystka, która mieszka od kilku lat w Warszawie. Jest absolwentką Kyoto Art and Design Universtity. Studiowała animację na Akademii Sztuk Pięknych w Pradze.

Sobotnie spacery po wystawie | Edi Hila. Malarz transformacji

W każdą sobotę o godzinie 16.00 zapraszamy na oprowadzania towarzyszące bieżącej wystawie "Edi Hila. Malarz transformacji".

Spotkania prezentują poszczególne wątki wystawy z perspektyw różnych przewodników. Skierowane są do osób dorosłych. Udział w oprowadzaniu w cenie biletu wstępu na wystawę, nie obowiązują zapisy. Spotkania trwają około godziny. Spotykamy się przy recepcji w Muzeum nad Wisłą.

Godz. 16:00

Muzeum nad Wisłą

14. Jazzowe Spotkania Filmowe 2018

10 i 11 marca zapraszamy na 14. edycję popularnego muzyczno-filmowego cyklu Jazzowe Spotkania Filmowe. Na gości czekają specjalne koncerty w wykonaniu gwiazd polskiej sceny jazzowej, pokazy filmów oraz spotkania z wyjątkowymi gośćmi.

Tegoroczna edycja wydarzenia kontynuuje pokazy skupione wokół Kina Moralnego Niepokoju, nurtu w kinie polskim lat 1976-81, uważanego za najważniejsze zjawisko rodzimej kinematografii od czasu Polskiej Szkoły Filmowej.

Dom Kultury Kadr

Godz: 18:00

Niedziela - 11 marca

Le Corbusier na Pradze

Zapraszam na architektoniczny spacer po osiedlach Praga I, II i III w poszukiwaniu Charlesa Edouarda Jeanneret-Grisa. Zaczynając do modernizmu, poprzez socrealizm i socmodernizm, kończąc na postmodernizmie, zapoznamy się z twórczością takich gwiazd polskiej architektury jak: Czesław Przybylski, Helena i Szymon Syrkusowie, Bohdan Lachert, Józef Szanajca, Jerzy Czyż, Jan Furman, Andrzej Skopiński czy Jerzy Sołtan. Jak wyglądała budowa pierwszego w Warszawie osiedla z elementów prefabrykowanych z pianobetonu? Gdzie na Pradze można odnaleźć Modulora? Co miał wspólnego praski, socrealistyczny MDM z modernizmem? Gdzie był Klub Hiszpański, kawiarnie Miś i Pod Niedźwiedziem, kina Albatros i Mewa, sklep Metro i bloki Jagienka, Basia, Ania, Krysia, Ewa i Feliks? To wszystko i wiele więcej na spacerze. Zapraszam.

Spotkanie: ul.Jagiellońska 42 róg ul. św.Cyryla i Metodego

Przewodnik: Mariusz Prządak

Godz: 13:00

Ochota - dzielnica kobiet

Spacer śladami znanych i nieznanych bohaterek Ochoty. Tytułowej "dzielnicy kobiet" - mieszkało i pracowało wiele wybitnych kobiet. Na pewno nie zabraknie licznych anegdot , fotografii oraz wspomnień.

Na trasie m. in :

- Która pani wymyśliła legendarny symbol?
- Kim była Lady of Warsaw?
- Która dama kąpała się w szampanie?
- Kto zakładał czerwony berecik a kto koniczynkę?

Start: godzina 12:00

Zbiórka : ul. Szczęśliwicka 40 pod gmachem Akademii Pedagogiki Specjalnej

Czas spaceru 90 -120 minut

KINO KĘPA specjalny pokaz przedpremierowy: "Universam Grochów"

Premiera filmu odbędzie się na Krakowskim Festiwalu Filmowym, organizowanym w dniach 27 maja-3 czerwca 2018 roku w Krakowie.

Świat słynnego Universamu ukazany oczami ludzi tam pracujących, mieszkających w okolicy i spędzających czas na dziedzińcu galerii. Po projekcji spotkanie z twórcami filmu.

Dokument zaprasza widza do zanurzenia się w przedziwnym mikrokosmosie, będącym jeszcze niedawno tak blisko centrum stolicy europejskiego kraju, a jednocześnie miejscem od tego centrum tak oddalonym. Film "UNIVERSAM GROCHÓW" dokumentuje ostatnie miesiące istnienia galerii; jest próbą uchwycenia niezwykłej mozaiki ludzkiej w momencie wielkich zmian.

To opowieść o przemijaniu, o ludziach pozornie wykluczonych, dla których nie ma miejsca w nowoczesnej metropolii. 

Prom Kultury Saska Kępa

Godz: 17:00

Twarzą w Twarz z Czerwonym Lądem

Czerwony piach pod kołami, ogrom przestrzeni i ukryta dzikość środka Australii. Wskakuj do naszego auta, bo jedziemy zgubić się w Outback'u!

Będziesz łapał z nami dzikie kozy, pracował na farmie owiec, pływał u szczytu wodospadów i łowił ryby na morzu Timor. Posłuchasz aborygeńskich opowieści, poznasz wiele anegdot z życia ludzi środka i dowiesz się, jak przygotować się do trzymiesięcznej wyprawy przez australijską pustynię.

Południk Zero

Godz: 19:00

Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o nim: metrowarszawa@agora.pl

Więcej o: