Wydarzenia w Warszawie - weekend. Baśnie skandynawskie i nowe wystawy w znanych galeriach

Baśnie skandynawskie, "kompleks Portnoya", otwarcie nowych wystaw w CSW i Zachęcie. Ten weekend warto spędzić na mieście!

Piątek - 2 marca

Tartuffe / Konstelacje | Dobry wieczór w AT

"Dobry Wieczór w AT" - trzydniowy cykl prezentacji wybranych pokazów egzaminów studentów I, II i III roku Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie. Zapraszamy serdecznie w dniach 2, 3, 4 marca. Cena biletu na każdy pokaz wynosi 15 zł. Sprzedaż biletów: bilety.at.edu.pl. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na rzecz Funduszu Pomocy im. Ryszardy Hanin.
Fundusz utworzony został przy Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza (wówczas PWST) wolą testamentu Ryszardy Hanin w 1994 roku. Pani Profesor przekazała uczelni środki, które przeznaczyła na leczenie studentów i pomoc w ich chorobach.

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza

Godz. 18:30

Otwarcie wystawy Uli Sickle "Wolne gesty"

Ula Sickle
"Wolne gesty"
wystawa choreograficzna
Otwarcie wystawy: piątek, 02/03/2018, 19:00

"Wolne gesty" to wystawa choreograficzna, aktywowana przez grupę tancerzy przez pięć godzin każdego dnia otwarcia instytucji dla publiczności. Punktem wyjścia jest pytanie o to, jak ideologie wpisują się w nasze ciała i język. Dziełami sztuki nie są tu ciała performerów czy obiekty, ale wypowiadane teksty literackie, gesty i ruch. Pierwsza indywidualna wystawa Uli Sickle, kanadyjskiej artystki polskiego pochodzenia, prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, konfrontuje się z problemem utraty indywidualnej i grupowej umiejętności skutecznego działania we współczesnych czasach.

Wystawa "Wolne gesty" otwarta będzie przez pięć godzin każdego dnia otwarcia instytucji dla publiczności, czyli: wtorek, środa, piątek, sobota, niedziela 14:00 - 19:00, a w czwartki 16:00 - 21:00.

Otwarcie wystawy: piątek, 02/03/2018, 19:00

Komedia Spid Dejting 2 MARCA g.19 TEATR XL w Niebie

W czasach uczuciowych fast foodów piątka Typowych Warszawskich Singli, postanawia odnaleźć miłość. Czy można się sparować, przestając się kreować? Czy "Spid Dejting" pomoże im spełnić marzenia o prawdziwym uczuciu?

"Spid dejting" to najnowsza sztuka Teatru XL, która powstała w wyniku wielomiesięcznych obserwacji naszego społeczeństwa, poszukującego akceptacji, poczucia własnej wartości i uczuć, poprzez aplikacje tinderopodobne.

Samoświadomość i znajomość własnych potrzeb jednostki, ustępują wirtualnym kreacjom. Ciężko odnaleźć prawdziwą miłość w czasach, kiedy media społecznościowe, reality shows promują wizerunki osób atrakcyjnych za wszelką cenę, nawet za cenę utraty tożsamości. Te rozważania i obserwacje, zaowocowały inscenizacją, która jest tak samo wstrząsająca jak i zabawna. Radosna i przerysowana, niczym czołówka komediowego serialu, ale tylko z pozoru. Pozory można zachować.

"...człowiek jest najgłębiej uzależniony od swojego odbicia w duszy drugiego człowieka, chociażby ta dusza była kretyniczna...."

"... nie jesteśmy samoistni, jesteśmy tylko funkcją innych ludzi, musimy być takimi jak nas widzą ..."

W. Gombrowicz

2 marca godz. 19:00
Gdzie? Teatr XL w Niebie

Otwarcie wystawy "Dzikość serca"

Punktem wyjścia dla wystawy "Dzikość serca" stała się kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING - od lat gromadząca prace polskich artystek i artystów, które powstały po 1990 roku. Wystawa prezentuje autorski wybór kuratorki, która korzystając m.in. z wybranych z kolekcji dzieł opowiada o okresie politycznej i ekonomicznej transformacji w Polsce.

Jednym z ważniejszych czynników kształtujących społeczno-gospodarcze realia tego okresu była masowa emigracja z Polski. Ci, którzy jej doświadczyli, mieli możliwość skonfrontowania się ze stereotypem Polaka za granicą oraz zweryfikowania własnych wyobrażeń na temat Wschodu i Zachodu. Skupiając uwagę na malarstwie, wystawa zwraca się ku portretom i autoportretom, które odzwierciedlają polską rzeczywistość, również tę emigracyjną.

Dzikość serca. Portret i autoportret w Polsce po 1989 roku
wernisaż: 2.03.2018, godz.19
czas trwania wystawy: 3.03-6.05.2018

Sobota - 3 marca

Spotkanie z astronautą NASA Mikiem Massimino

"Spaceman. Jak zostać astronautą i uratować nasze okno na Wszechświat?" to autobiograficzna opowieść Mike'a Massimino, która pokazuje, że warto próbować i stawać do walki z samym sobą, by realizować marzenia. Któż by bowiem pomyślał, że siedmioletni chłopiec z przedmieścia, stanie jako dorosły mężczyzna na oddalonej o 600 kilometrów od Ziemi platformie serwisowej teleskopu Hubble'a? Komu przyszłoby do głowy, że obudzony w nim astronauta zostanie jednym z bohaterów współczesnej amerykańskiej popkultury, który od czasu do czasu grywa samego siebie w kultowym serialu Teoria wielkiego podrywu/The Big Bang Theory

3 marca 2018 (sobota) - 13:00

Planetarium Niebo Kopernika

Ogród Krasińskich i okolice

Ogród Krasińskich powstał w XVII wieku jako rozległe założenie pałacowo-parkowe, zgodnie z obowiązującymi wówczas zasadami sztuki barokowej. Jego nazwa pochodzi od nazwiska Jana Dobrogosta Krasińskiego fundatora i pierwszego właściciela rezydencji magnackiej, której twórca był Tylman z Gameren, najznamienitszy architekt baroku.

Czy wiesz ......
- Gdzie możemy zobaczyć w jednym miejscu Miłość , Nadzieję i Wiarę?
- jak brzmiał wierszyk o kopułkach i pijarach, ?
- Kto i dlaczego przedłużył zimę na froncie wschodnim o 6 tygodni ?
- W którym miejscu stał "dom samobójców "?
- Kto i gdzie miał schron na terenie Ogrodu Krasińskich i dlaczego nigdy z niego nie skorzystał ?

Start, godz. 14:00
Zbiórka - przy bramie głównej do Arsenału ul. Długa
Spacer potrwa około 90 -120 minut

Kompleks Portnoya - na motywach książki Philipa Rotha

Wielokrotnie nagradzana inscenizacja głośnej powieści Philipa Rotha w reżyserii Adama Sajnuka i Aleksandry Popławskiej.

Oto Alexander Portnoy: żyd i antysemita, seksoholik i onanista, maminsynek i buntownik, szowinista i zastępca komisarza Nowego Jorku ds. równouprawnienia. Bohater spektaklu stara się odnaleźć własną tożsamość, jej czystą i niezapisaną formę - wolną od semickiego wychowania, powinowactwa i przywiązania. Jeszcze nie wie, że to niemożliwe.

Spektakl jest adaptacją powieści, która w latach 70. stała się manifestem ówczesnego pokolenia amerykańskiego. Sztukę doceniono dwoma Feliksami Warszawskimi: w najważniejszej kategorii, czyli za reżyserię - dla Adama Sajnuka (który również wciela się w postać Alexa) i Aleksandry Popławskiej oraz za debiut aktorski dla Anny Smołowik, grającej i skromną siostrę Portnoya, i liczne wcielenia jego kochanek.

Realizację Sajnuka można zachwalać długo i na różne sposoby. Ale najlepszą recenzją niech będą słowa Lecha Śliwonika, byłego rektora Akademii Teatralnej i redaktora naczelnego "Sceny", na której łamach tak pisał o "Kompleksie": Naprawdę dobra robota. No niech będzie - bardzo dobra.

Bilety: normalny - 70 zł, ulgowy - 50 zł

19:00
Teatr WARSawy

Niedziela - 4 marca

Najpiękniejsze kamienice Pragi - spacer z Praską Ferajną

Słowo "kamienica" kojarzy się mocno, jednym pozytywnie, innym raczej negatywnie. Czym kamienica była i jest, skąd się wzięła, dlaczego w Warszawie groziło jej wyginięcie? Budowane w różnych czasach, stylach, zmieniające się jak ich lokatorzy i rozmaicie traktowane przez historię, kamienice Pragi pomogą odpowiedzieć na te i inne pytania.

Spotkanie: ul. Targowa 41, róg ul. Kępnej

Przewodnik: Karol Bulski

Przybliżona trasa: Kepna, Jagiellońska, Okrzei, Targowa, Białostocka, Brzeska, Ząbkowska, Nieporęcka, Tarchomińśka, Kawęczyńska

4 marca 2018 (niedziela) - 13:00
Miejsce: ulica Targowa 41

Baśnie skandynawskie. Spotkanie dla dorosłych

Zapraszamy na wieczór z baśniami skandynawskimi. Usłyszycie tu historie, które przydarzyły się chłopu, królowi, mądrej gęsiareczce. Poznacie krzepkiego Juhana co spluwa tytoniem i dowiecie się jak Św. Olaf zbudował kościół. Będzie też o czarownicach, ale to informacje niepotwierdzone.

Opowiada: Szymon Góralczyk
Ilustracja muzyczna: Katarzyna Płocińska (skrzypce, bęben, drumla)

wstęp : 20 zł
płatne przy wejściu

Smażone zielone pomidory / spektakl

"Smażone zielone pomidory" - monodram Elżbiety Czerwińskiej
Evelyn Coach przechodzi klimakterium. Jest samotna i nierozumiana przez męża. Nie umie się dogadać z własnymi dziećmi. Życie wydaje jej się czarną studnią bez dna. Każdego ranka budzi się z poczuciem, że oto dzisiaj wydarzy się coś, co odmieni jej życie.

Bestsellerowa powieść Fannie Flagg, na podstawie której powstał kultowy film po raz pierwszy w polskim teatrze. Zapraszamy na "Smażone zielone pomidory".

Elżbieta Czerwińska - aktorka i producentka teatralna. Za monodram "Smażone zielone pomidory" zdobyła nagrodę publiczności na IX Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie.

bilety : 30 zł

Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o nim: metrowarszawa@agora.pl

Więcej o: