Niskie temperatury w całej Polsce pośrednio przyczyniły się do zwiększenia poziomu szkodliwych pyłów w powietrzu.
Urząd m.st. Warszawa wydał oficjalny komunikat dotyczący jakości powietrza.
"Jeśli sytuacja meteorologiczna nie ulegnie zmianie, dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć, wzdłuż ruchliwych ulic, warszawski poziom ostrzegania (80 ug/m3)" - informuje miasto w komunikacie.
Z danych Warszawskiego Indeksu Powietrza wynika, że stacje pomiarowe przy ul. Marszałkowskiej i al. Niepodległości w Warszawie pokazały czwarty, najwyższy poziom stężenia.
Przy tak wysokim stężeniu pyłów należy wystrzegać się długotrwałego przebywania na zewnątrz. Zwłaszcza jeśli wiąże się to z aktywnością fizyczną. Należy również unikać wietrzenia pomieszczeń i ograniczyć palenie w kominkach.
Zalecenia te kierowane są szczególnie do kobiet w ciąży, rodzin z małymi dziećmi oraz osób starszych i chorych.
Miasto podkreśla, że ostrzeżenia dotyczące stanu powietrza zostało wysłane już wczoraj do żłobków, przedszkoli, szkół, przychodni, szpitali oraz domu opieki.
Miasto poleca dziś korzystanie ze środków komunikacji miejskiej. Czy z związku ze smogiem wprowadzi darmowe przejazdy?
Okazuje się, że aby do tego doszło poziom PM10 musi przekroczyć poziom stężenia przez odpowiednią ilość czasu. Jest to określone w specjalnym protokole.
- Darmowa komunikacja miejska jest prowadzana automatycznie, gdy poziom PM10 przekracza 100 mg/m3 we wszystkich stacjach pomiarowych w Warszawie przez określony czas - tłumaczy Bartosz Milczarczyk.
Stężenie takie musi utrzymać się przez dwie poprzedzające doby, a prognozy pogody nie zapowiadają polepszenia się warunków w dniu następnym.
Dodaje, że wyznaczniki są często mylone i wywołują nieporozumienie. - Miasto nie może wprowadzić darmowej komunikacji, gdy stężenie przekroczy poziom np. na godzinę w jednej dzielnicy Warszawy - mówi Milczarczyk.
W tym momencie nie mamy jeszcze do czynienia z sytuacją, która uruchomiłaby procedurę i zapewniła warszawiakom darmową komunikację miejską.
W jaki sposób miasto powinno walczyć ze smogiem? Podziel się swoją opinią. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.