Jest fatalnie. Temperatury niskie, a smog ogromny. Czy będzie darmowa komunikacja miejska?

We wtorek smog ponownie osiągnął alarmujący poziom. Miasto ostrzega przed przebywaniem na zewnątrz. Poleca także zostawić w domu auta. Czy wprowadzi jednak darmową komunikację miejską? Raczej nie ma, co na to liczyć...

Niskie temperatury w całej Polsce pośrednio przyczyniły się do zwiększenia poziomu szkodliwych pyłów w powietrzu. 

Smog w Warszawie

Urząd m.st. Warszawa wydał oficjalny komunikat dotyczący jakości powietrza. 

"Jeśli sytuacja meteorologiczna nie ulegnie zmianie, dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć, wzdłuż ruchliwych ulic, warszawski poziom ostrzegania (80 ug/m3)" - informuje miasto w komunikacie. 

Z danych Warszawskiego Indeksu Powietrza wynika, że stacje pomiarowe przy ul. Marszałkowskiej i al. Niepodległości w Warszawie pokazały czwarty, najwyższy poziom stężenia. 

Smog: jak się chronić?

Przy tak wysokim stężeniu pyłów należy wystrzegać się długotrwałego przebywania na zewnątrz. Zwłaszcza jeśli wiąże się to z aktywnością fizyczną. Należy również unikać wietrzenia pomieszczeń i ograniczyć palenie w kominkach. 

Zalecenia te kierowane są szczególnie do kobiet w ciąży, rodzin z małymi dziećmi oraz osób starszych i chorych.

Miasto podkreśla, że ostrzeżenia dotyczące stanu powietrza zostało wysłane już wczoraj do żłobków, przedszkoli, szkół, przychodni, szpitali oraz domu opieki. 

Darmowa komunikacja w Warszawie?

Miasto poleca dziś korzystanie ze środków komunikacji miejskiej. Czy z związku ze smogiem wprowadzi darmowe przejazdy?

Okazuje się, że aby do tego doszło poziom PM10 musi przekroczyć poziom stężenia przez odpowiednią ilość czasu. Jest to określone w specjalnym protokole. 

- Darmowa komunikacja miejska jest prowadzana automatycznie, gdy poziom PM10 przekracza 100 mg/m3 we wszystkich stacjach pomiarowych w Warszawie przez określony czas - tłumaczy Bartosz Milczarczyk.

Stężenie takie musi utrzymać się przez dwie poprzedzające doby, a prognozy pogody nie zapowiadają polepszenia się warunków w dniu następnym. 

Dodaje, że wyznaczniki są często mylone i wywołują nieporozumienie. - Miasto nie może wprowadzić darmowej komunikacji, gdy stężenie przekroczy poziom np. na godzinę w jednej dzielnicy Warszawy - mówi Milczarczyk. 

W tym momencie nie mamy jeszcze do czynienia z sytuacją, która uruchomiłaby procedurę i zapewniła warszawiakom darmową komunikację miejską. 

W jaki sposób miasto powinno walczyć ze smogiem? Podziel się swoją opinią. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Bezdomni budują wielki statek i mają na podwórku stocznie! "Lepiej płynąć w morze niż w cug"

Więcej o: