Nie muszą płacić za parking, ale i tak mogą dostać mandat. Przez opóźnienie ministerstwa

Nowy przepis zwalnia kierowców aut elektrycznych z opłat w Płatnych Strefach Parkowania Niestrzeżonego. Brzmi świetnie. Niestety, przez opóźnienie ministerstwa, doprowadził do absurdalnego problemu.

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie próbuje rozwiązać problem, który pojawił się po wprowadzeniu nowej ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która weszła w życie 22 lutego tego roku. Dotyczy on kierowców samochodów elektrycznych.

Parkowanie za darmo, ale...

Zgodnie z jednym z zapisów ustawy kierowcy jeżdżący samochodami elektrycznymi mogą parkować w Strefach Płatnego Parkowania Niestrzeżonego bez uiszczania opłaty. Jest tylko jeden problem.

- Z jednej strony przepis już obowiązuje, a z drugiej nie ma jeszcze oznaczeń dla samochodów elektrycznych - specjalnych nalepek. Ministerstwo Infrastruktury dopiero je przygotowuje. Z tego co wiemy, mają pojawić się za kilka miesięcy, w lipcu tego roku - mówi rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, Karolina Gałecka. 

Oznacza to, że kierowcy aut elektrycznych będą traktowani jak osoby, które parkują nielegalnie i mogą spodziewać się mandatu.

- W tym momencie kontrolerzy ZDM nie są w stanie stwierdzić czy samochód jest upoważniony do bezpłatnego postoju czy nie - tłumaczy Gałecka. 

Jeśli kierowca samochodu elektrycznego dostanie mandat, będzie mógł dochodzić do swoich praw na drodze reklamacji (ma na to siedem dni), ale oznacza to dla niego dużo straconego czasu i nerwów.

Lista wszystkich "elektryków"

Karolina Gałecka mówi, że Zarząd Dróg Miejskich pracuje teraz nad rozwiązaniem tego problemu.

- Kierowcy "elektryków", którzy dostaną mandat, nie będą brali pod uwagę opóźnień w ministerstwie. Będą po prostu obwiniali ZDM za bezzasadne wystawienie mandatu. Chcemy zrobić wszystko, aby zmniejszyć utrudnienia dla kierowców - mówi rzeczniczka ZDM.

Tymczasowym rozwiązaniem problemu ma być lista numerów rejestracyjnych wszystkich samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Zarząd Dróg Miejskich już wystąpił do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców z prośbą o jej udostępnienie. 

- To pozwoli nam stworzyć tzw. białą listę pojazdów zwolnionych z opłat. Wszystkie numery rejestracyjne zostaną wpisane do systemu obsługi Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Wierzymy, że to pozwoli kierowcom uniknąć wielu nieprzyjemności - tłumaczy Karolina Gałecka. 

Teraz ZDM czeka na rozpatrzenie prośby przez CEPiK. 

Masz jakiś problem z parkowaniem w Warszawie? Powiedz nam o tym. Napisz na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Więcej o:
Komentarze (19)
Parking dla samochodów elektrycznych. Mandaty
Zaloguj się
 • stachud

  Oceniono 22 razy 20

  Nareszcie coś dla bogatych. Ciągle tylko plebs jest wspierany. Teraz widzę sens kupna Tesli.

 • drkoby

  Oceniono 13 razy 11

  Super. Teraz bogacze beda parkowac za friko. Tesla dla bogaczy.

 • avensis77

  Oceniono 11 razy 11

  A co z przyjezdnymi, w tym z zagranicy. Widziałem już Teslę w Lublanie. Miała rejestrację z Wiednia.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 13 razy 9

  Przy obecnych cenach "elektrykow" stac na nie tylko bogatych a dl;a nich ta oplata za parkowanie to drobne "na waciki" ................ no i ile tych elektrykow jezdzi w Polsce?

 • main_coon

  Oceniono 7 razy 7

  Drodzy stażyści, nie "mandat", a o"płatę za brak ważnego biletu do parkowania". Mandaty dostaje się za wykroczenia (łamanie przepisów ruchu drogowego), nie za nieopłacone parkowanie. Tak samo kanarzy nie wystawiają mandatów, tylko dodatkowe opłaty za brak ważnego biletu. Czy wy kiedyś ten staż ukończycie, czy tak na wieki wieków amen, ad calendas graecas?

 • Grzegorz Bury

  Oceniono 8 razy 6

  Bolszewicka partia (PiS), bolszewickie prawo - rozdawanie nie swojego. Abstrahując od pytania o zasadność opłat parkingowych, trzeba jasno powiedzieć, że kasa z tego tytułu, to są dochody własne samorządów. Logika bolszewicka jest taka, że daje ulgę, przywilej czy pomoc, ale zapłacić za to ma ktoś inny, w tym przypadku samorządy - nie państwo.

 • gregs4566

  Oceniono 5 razy 5

  Haha a ile jest tych firm które produkują elektryki tesla nissan renault i to generalnie wszystko, jednak widać dla naszych urzedasow to wysiłek ponad stan okazać kanarom jak wyglada kilka modeli elektryków i kazać im nie wystawiać kar, zawsze po dupie dostaje kierowca, a bo to trzeba napisać reklamacje i przekonywać kanara ze się ma elektryka a nie ropniaka, parada karzełków

 • moja_sprawa3

  Oceniono 8 razy 4

  Proszę jak chcą to kilka ustaw w nocy przepchną. Szczególnie PIS..

 • Oceniono 3 razy 3

  Aha już wiem za wygrane pieniądze w Totolotka kupię na pewno samochód elektryczny i podaruję pewnemu duchownemu obym wygrał zaznaczam że jestem bezdomny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX