Nie muszą płacić za parking, ale i tak mogą dostać mandat. Przez opóźnienie ministerstwa

Nowy przepis zwalnia kierowców aut elektrycznych z opłat w Płatnych Strefach Parkowania Niestrzeżonego. Brzmi świetnie. Niestety, przez opóźnienie ministerstwa, doprowadził do absurdalnego problemu.

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie próbuje rozwiązać problem, który pojawił się po wprowadzeniu nowej ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która weszła w życie 22 lutego tego roku. Dotyczy on kierowców samochodów elektrycznych.

Parkowanie za darmo, ale...

Zgodnie z jednym z zapisów ustawy kierowcy jeżdżący samochodami elektrycznymi mogą parkować w Strefach Płatnego Parkowania Niestrzeżonego bez uiszczania opłaty. Jest tylko jeden problem.

- Z jednej strony przepis już obowiązuje, a z drugiej nie ma jeszcze oznaczeń dla samochodów elektrycznych - specjalnych nalepek. Ministerstwo Infrastruktury dopiero je przygotowuje. Z tego co wiemy, mają pojawić się za kilka miesięcy, w lipcu tego roku - mówi rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, Karolina Gałecka. 

Oznacza to, że kierowcy aut elektrycznych będą traktowani jak osoby, które parkują nielegalnie i mogą spodziewać się mandatu.

- W tym momencie kontrolerzy ZDM nie są w stanie stwierdzić czy samochód jest upoważniony do bezpłatnego postoju czy nie - tłumaczy Gałecka. 

Jeśli kierowca samochodu elektrycznego dostanie mandat, będzie mógł dochodzić do swoich praw na drodze reklamacji (ma na to siedem dni), ale oznacza to dla niego dużo straconego czasu i nerwów.

Lista wszystkich "elektryków"

Karolina Gałecka mówi, że Zarząd Dróg Miejskich pracuje teraz nad rozwiązaniem tego problemu.

- Kierowcy "elektryków", którzy dostaną mandat, nie będą brali pod uwagę opóźnień w ministerstwie. Będą po prostu obwiniali ZDM za bezzasadne wystawienie mandatu. Chcemy zrobić wszystko, aby zmniejszyć utrudnienia dla kierowców - mówi rzeczniczka ZDM.

Tymczasowym rozwiązaniem problemu ma być lista numerów rejestracyjnych wszystkich samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Zarząd Dróg Miejskich już wystąpił do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców z prośbą o jej udostępnienie. 

- To pozwoli nam stworzyć tzw. białą listę pojazdów zwolnionych z opłat. Wszystkie numery rejestracyjne zostaną wpisane do systemu obsługi Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Wierzymy, że to pozwoli kierowcom uniknąć wielu nieprzyjemności - tłumaczy Karolina Gałecka. 

Teraz ZDM czeka na rozpatrzenie prośby przez CEPiK. 

Masz jakiś problem z parkowaniem w Warszawie? Powiedz nam o tym. Napisz na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Więcej o: