Rewolucyjna zmiana w Uberze. Dla klientów udogodnienie, dla kierowców problem?

Uber wprowadził właśnie nową formę płatności. Teraz klienci, którzy nie chcieli wpisywać numeru swojej karty, będą mogli po prostu zapłacić gotówką. Udogodnienie będzie obowiązywało na razie jedynie w Warszawie.

Jak informuje Money.pl, od 22 lutego użytkownicy Ubera mają możliwość zapłacenia za przejazd gotówką. Wystarczy dodać tę opcję na swojej aplikacji. 

Gotówką w Uberze

Uber od jakiegoś czasu pracował nad wprowadzeniem nowej formy płatności za przejazdy. Program testowy objął 10 proc. kierowców aplikacji. Od 22 lutego wszyscy stołeczni kierowcy zostali włączeni do programu. 

Do tej pory jedyną możliwością była płatność kartą. Użytkownik musiał powiązać aplikację ze swoją kartą płatniczą lub kontem na PayPal czy Android Pay. Okazuje się, że nie wszyscy Polacy byli skłonni to zrobić. Wielu z nich rezygnowało z korzystania z aplikacji, bo nie chcieli podawać tych danych. Teraz ich problem został rozwiązany. 

Jak to będzie działać?

Aby zacząć korzystać z płatności gotówkowej należy w menu wybrać "Płatności", następnie "Dodaj formę płatności", a na koniec zaznaczyć opcję "Gotówka". Przy następnym przejeździe aplikacja połączy użytkownika z kierowcą, który oferuje płatność gotówkową.  

Pracujący dla Ubera będzie mógł wtedy zdecydować czy chce zaakceptować "gotówkowy przejazd" czy nie. 

Uber nowa forma płatnościUber nowa forma płatności Fot. Metrowarszawa.pl

Oznacza to jednak, że w każdym pojeździe oferującym nową formę płatności musi znaleźć się kasa fiskalna. Po skończonym kursie na telefonie kierowcy pokaże się kwota należna za przejazd. Wtedy ma on obowiązek wbić ją na kasę i wręczyć klientowi paragon. 

Kasy fiskalne kierowcy mogą kupować samodzielnie lub jeśli kierowca pracuje dla partnera Ubera, "wypożyczyć" ją od zatrudniającej go firmy.

Kierowcy Ubera mają problem?

Okazuje się, że nowa opcja płatności podzieliła kierowców Ubera. Największym problemem jest obawa o bezpieczeństwo - kierowcy nie chcą wozić ze sobą gotówki. 

Są jednak i plusy. Jednym z nich jest to, że kierowcy "otrzymują część wypłaty od razu do ręki i nie muszą czekać", jak mówi jeden z partnerów Ubera, firma Ecoxpress w rozmowie z Money.pl. 

- Dodatkowo faktycznie zauważyliśmy, że od czasu startu pilotażu usługi kierowcy, którzy korzystają z kas, mają więcej zleceń o ok. 20-30 proc. Z Ubera decydują się korzystać osoby, które obawiały się podpinania karty do aplikacji - dodaje firma Ecoxpress. 

Płatność gotówką w Warszawie

Nowa forma płatności w Uberze będzie działała na razie tylko w Warszawie. Firma stopniowo udostępnia ją wszystkim użytkownikom aplikacji. Chce sprawdzić, czy klienci będą nią zainteresowani. 

Uber informuje jednak, że niewykluczone, że płatność gotówką zostanie niedługo wprowadzona również w innych miastach Polski. 

Czy uważasz, że płatność gotówką w Uberze to dobry pomysł? Podziel się swoją opinią. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Taksówkarze, którzy ratują życie. W Warszawie jest ich prawie 70

 

Więcej o: