Garibaldi antysemitą? Podstawówka ze Śródmieścia chce zmienić patrona. Ambasador Włoch protestuje

Już nie Giuseppe Garibaldi, ale Janek Bytnar "Rudy" ma być patronem szkoły podstawowej nr 29 w warszawskim Śródmieściu. Powód? Dyrektorka wytyka bohaterowi Włoch "awanturnicze przygody, piractwo, antysemityzm".

Szkoła podstawowa nr 29 w warszawskim Śródmieściu chce zmiany patrona. Obecnie nosi imię włoskiego rewolucjonisty Giuseppe Garibaldiego. Ale dyrektor placówki się on nie podoba. Wolałaby znanego z "Kamieni na szaniec" członka Szarych Szeregów Janka Bytnara "Rudego".

"Bohater narodowy" i "postać barwna"...

Na stronie podstawówki możemy przeczytać, że Garibaldi to m.in. "bojownik na rzecz wyzwolenia i zjednoczenia Włoch, do czego w znacznym stopniu się przyczynił", "bohater narodowy Włoch, twórca ich odrodzenia", "postać barwna, tworząca swą własną legendę za życia".

Poza tym "w czasie (...) Powstania Styczniowego zaapelował do społeczeństw Europy, by nie opuszczały Polski w jej walce o niepodległość. (...) Na jego wezwanie do Galicji ruszyła wtedy grupa ochotników, którzy walczyli pod wodzą płk. Francesco Nullo".

...kontra "niespełnione obietnice" i "postać kontrowersyjna"

Ale to chyba za mało. Teraz dyrektor szkoły Jolanta Lulkowska mówi, że "jego zaangażowanie w sprawy Polski ograniczało się do deklaracji słownych I niespełnionych obietnic".

- Biografowie Garibaldiego uważają go za postać kontrowersyjną: awanturnicze przygody, piractwo, krwawa rozprawa z mieszkańcami zbuntowanego miasta, antysemityzm, niechęć do nauki - wymieniała w rozmowie z Radiem dla Ciebie 7 lutego.

"Rudy" wygrał z Chotomską i Kossak-Szczucką

Kandydatami na nowego patrona były pisarki Wanda Chotomska i Zofia Kossak-Szczucka oraz Jan Bytnar. Rodzice, nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły zdecydowali, że to imię tego ostatniego ma nosić szkoła.

Jednak nad zmianą radzi zastanowić się burmistrz Śródmieścia Krzysztof Czubaszek, który w RDC przypomina zasługi Garibaldiego i Nulla. Rada dzielnicy ma zająć się sprawą w marcu.

Ambasador: Sformułowania niepotrzebnie obraźliwe

Tymczasem wypowiedź dyrektorki skomentował ambasador Republiki Włoskiej. W liście, do którego dotarła "Gazeta Stołeczna", Alessandro De Pedys pisze, nie kwestionuje zmiany patrona. Ale sformułowania o "awanturniczych przygodach, piractwie, antysemityzmie", jak zaznacza, "nie mają oparcia w wiedzy historycznej" oraz "są niepotrzebnie obraźliwe wobec wszystkich Włochów".

Kiedy informacja obiegła najważniejsze włoskie media, Lulkowska wysłała list do ambasadora z przeprosinami. I, jak powiedział "Stołecznej" burmistrz Czubaszek, zapowiada, że będzie namawiać społeczność szkolną do wycofania się z pomysłu zmiany patrona.

"Zarzuty sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem"

Dr Piotr Podemski z Wydziału Lingwistyki Stosowanej UW podkreśla, że Garibaldi to największy narodowy bohater Włoch. A posądzanie go o antysemityzm jest nieuzasadnione.

- Te zarzuty są sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem o tyle, że Garibaldi był człowiekiem ówczesnej lewicy i głosił równość wszystkich niezależnie od narodowości czy statusu społecznego. W XIX-wiecznych Włoszech wyzwoleni z gett Żydzi byli bardzo dobrze zintegrowani z lokalną społecznością. Byli postrzegani jako część włoskiego społeczeństwa, zwłaszcza przez lewicę - mówił Podemski Tvnwarszawa.pl.

Garibaldi patronem szkoły nr 29 został w 1963 r., w stulecie wybuchu powstania styczniowego. W Warszawie jest już podstawówka, nosząca imię "Rudego". To szkoła podstawowa nr 336 na Ursynowie.

Co myślicie o zmianie patrona? Garibaldi zasługuje na upamiętnienie czy nie? Piszcie na metrowarszawa@agora.pl.

Jak do warszawskich domów trafia czysta woda? Odwiedziliśmy warszawskie 'Filtry'. Fascynująca historia

Jak do warszawskich domów trafia czysta woda? Odwiedziliśmy warszawskie 'Filtry'. Fascynująca historia

Więcej o:
Komentarze (11)
Garibaldi antysemitą? Podstawówka ze Śródmieścia chce zmienić patrona. Ambasador Włoch protestuje
Zaloguj się
 • wlodzimierz.il

  Oceniono 10 razy 8

  >Podstawówka ze Śródmieścia chce zmienić patrona.

  A dyrektor chce się podlizać władzy.

 • ziggybum

  Oceniono 8 razy 6

  Polska mentalność buca wraz z PiSowskim przyzwoleniem sięgną po każdy absurd aby uzasadnić ksenofobię, chamstwo, zakonserwować nacjonalizm. Gdyby Rudy wraz z Zośką dożyli czasów PiS mam nadzieję, że udowodniłyby swoje awanturnictwo i przechrzciliby to towarzystwo, najlepiej ze Stena.

 • randolff

  Oceniono 8 razy 6

  Tydzień temu byłem w Rzymie. Na tarasie widokowym pod pomnikiem Garibaldiego także.
  Może idźmy szeroko i domagajmy się likwidacji pomnika, likwidacji nazwy ulicy itp, itd.

 • whole_train

  Oceniono 5 razy 5

  Żadnej zmiany patrona. Dosyć zginania karku przed Żydami i zastraszania "antysemityzmem".

 • chateau

  Oceniono 4 razy 4

  Dlaczego pani Jolanta Lulkowska nie zaproponowała Mussoliniego?
  Wydaje się być idealnym kandydatem na patrona.

 • dsdfan

  Oceniono 4 razy 4

  Poszukiwana antysemitów proponuję zacząć od własnego podwórka. Np. Dmowski. Aha, Kossak-Szczucka też.

 • tw52

  Oceniono 4 razy 4

  wiekszosc narodow w Europie obecne wladze Polski juz obrazily. Wlosi byli na liscie rezerwowej.

 • Lech Kuc

  Oceniono 4 razy 4

  Garibaldi był piratem ? a Piłsudski rabusiem pociągów ?

 • newada

  Oceniono 2 razy 2

  Bry.
  Jako, że w internetach nic nie ginie, dla tych, co przeoczyli:

  Aktualne wersje inkryminowanych stron (23 Luty 2018):
  h_tp://sp29.asi.pl/
  h_tp://sp29.asi.pl/wybor-nowego-patrona/

  i, odpowiednio, wersje z
  21 Luty 2018 : h_tp://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:cqKr2klnRggJ:sp29.asi.pl/+&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=pl
  5 Luty 2018 : h_tp://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:Oi6lyLRuP6sJ:sp29.asi.pl/wybor-nowego-patrona/+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

  Przy okazji, Szkoła zaprasza jutro na dzień otwarty :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX