Wydarzenia w Warszawie - weekend. Otwarcie Eufemii, Galeria Koreańska i urodziny Witkacego

Wydarzenia w Warszawie. Zima trzyma, jest mroźno, ale będzie na pewno super! Zobaczcie, co w ten weekend można robić w stolicy.

23 lutego - piątek

Galeria Koreańska

Otwarcie nowej niezwykłej ekspozycji stałej poświęconej kulturze koreańskiej w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Galeria Koreańska w swoim założeniu stanowi replikę tradycyjnego koreańskiego domu - hanok. Wystarczy zdjąć buty i wkroczyć w przestrzeń hanok, by poczuć się jak w Azji.

Do tej pory w zbiorach pozaeuropejskich muzeum znajdowało się zaledwie kilkanaście eksponatów reprezentujących kulturę koreańską. Za sprawą nowej ekspozycji stałej ich kolekcja stanie się największą w Polsce. Większość przedmiotów kolekcji koreańskiej stanowią drewniane meble i akcesoria z XIX i XX wieku. Obok mebli znalazły się również matryce pochodzące z Haeinsa – słynnej świątyni koreańskiego buddyzmu Seon. Całość kolekcji uzupełnia niezwykła ceramika.

Galeria Koreańska to wyjątkowa inicjatywa – pierwszy tego typu projekt zrealizowany w tak kompleksowy sposób. Otwarciu ekspozycji będą towarzyszyć wydarzenia specjalne, takie jak pokaz filmowy, zajęcia z kaligrafii i warsztaty kulinarne, mające na celu przybliżenie odbiorcom kultury Korei w wielu jej aspektach.

Państwowe Muzeum Etnograficzne, godz. 10.

Wernisaż wystawy "15 mln ton. Warszawa - Grozny - Aleppo"

Wystawa traktująca o odpowiedzialności i konsekwencjach wojen. Zdjęcia z powstańczej Warszawy, następstw walk w stolicy Czeczenii - Groznym (zdjęcia śp. Krzysztofa Millera) i pożogi w największym syryjskim mieście - Aleppo (zdjęcia Michała Przedlackiego) ukazują ludzkie dramaty i wojenne spustoszenie.

Wystawa prowokuje pytanie, czy odpowiedzialnością za cierpienie Polaków, mieszkańców Czeczenii, jak też Syryjczyków należy obarczać mityczną "wojnę", czy w każdym przypadku – jej sprawców.

Foyer Sceny Kameralnej Teatru Polskiego, godz. 18.30.

Otwarcie Eufemii x Dj Varjat A.K.A Vienio

Zapraszamy Was na oficjalne otwarcie Eufemii, podczas którego będziecie mieli okazję lepiej poznać naszą kartę, inspirowaną nowojorską kuchnią a przede wszystkim pobawić się w rytmie dobrego jazzu, funku, big beatu i wszelkich odmian muzyki tanecznej. Muzykę podawać będą Dj Varjat a.k.a Vienio, Zack Parano i Charles Keel A.K.A GAP. Doskonałe kraftowe piwo lać będzie się z kranów Browar Karuzela, nie zabraknie świetnego, wędzonego na miejscu pastrami oraz potraw dla wegetarian i wegan. Eufemia otwiera się z klasą i bez kompromisów. Chcemy na stałe zagościć na liście Waszych ulubionych miejsc! Inspirujących, kulturotwórczych i przyjaznych.

Eufemia, godz. 20.

Klancyk Gra Zaburzone Osobowości

"Zaburzone osobowości" to improwizowany spektakl poświęcony ludziom i ich dziwactwom. To długa forma improwizowana, odgrywana bez przygotowania, która składa się z historii z udziałem niezwykłych i niespodziewanych bohaterów w pełni stworzonych na scenie, na oczach (i z pomocą) publiczności.

Klub Komediowy, godz. 20. Bilety - 25 zł.

Człowiek Widmo aka The Syntetic

The Syntetic (zwany też Miszcz Pawarotti lub Człowiek widmo) - jednoosobowy amatorski projekt muzyczny Dariusza Pakuły ze Świętochłowic. W swoich tekstach, często chaotycznych i pełnych surrealistycznego humoru, opowiada różne historie inspirowane m.in. baśniami i fantastyką naukową. Charakterystyczną cechą wokalu Pakuły jest jego silny śląski akcent. Jako tło muzyczne The Syntetic wykorzystuje stare przeboje synthpopowe, dance i techno.

Hydrozagadka, godz. 21. Bilety - 10 zł.

Back To The 80'S

Zapraszamy na imprezę w 100% poświęconą muzyce lat 80-tych: Alphaville, Billy Idol, Bon Jovi, Bonnie Tyler, Depeche Mode, Eurythmics, Guns 'n' Roses, Kombi, Kylie Minogue, Madonna, Michael Jackson, Modern Talking, Queen, Roxette, Tina Turner...

Serdecznie zapraszamy na muzyczną podróż w czasie do dekady, w której muzyka elektroniczna stanowiła doskonały dodatek do wspaniałych utworów z duszą ;) Jeśli nużą cię miałkie wytwory współczesnego rynku muzycznego, a lubisz pobawić się na klubowym parkiecie, to z pewnością impreza dla ciebie!

Proxima, godz.21. Wstęp - 15 zł/10 zł – lista FB.

Bracia Figo Fagot

Początkowo istniał w tylko w TV, ale na prośby fanów nagrał płytę i zaczął grać prawdziwe koncerty. Alternatywne disco polo grupy zaczęło przyciągać na ich występy tłumy, a bilety na poprzednie koncerty w Stodole rozeszły się w mgnieniu oka. Bracia Figo Fagot ponownie zagrają w klubie, aby raz jeszcze porwać tłum w rytm "Bożenki", "Pisarza Miłości", czy "Ooooo kończy się już noc".

Klub Stodoła, godz. 22. Bilety - 49 zł..

24 lutego - sobota

Paka dla zwierzaka - warszawska zbiórka dla zwierząt

We współpracy z Samorządem Uczniowskim VIII L.O. im. Władysława IV w Warszawie i Warszawską Ligą Speedcuberów organizujemy zbiórkę dla zwierząt. Dary zostaną przekazane do lokalnych schronisk, wedle bieżącego zapotrzebowania.

Zbieramy przede wszystkim karmę (suchą i mokrą), ale również żwirek czy akcesoria, takie jak np. legowiska, miski czy zabawki

VIII L.O. im. Władysława IV w Warszawie przy ulicy Jagiellońskiej 38
24 lutego 2018 r. - 09.30-16.00
25 lutego 2018 r. - 10.30-15.00

Weekend atrakcji: animacje dla całej rodziny

Przyjdź ze swoją pociechą, by przeżyć wspólnie niezapomniane chwile pełne radości! Zaplanowaliśmy dla was wyjątkowe atrakcje na każdy weekend miesiąca.Czeka na Was ogromna zjeżdżalnia "Bawigród", oraz gigantyczna bawialnia "Magiczny Dwór" – z dodatkowych atrakcji będzie można skorzystać w ramach zakupionego biletu na plac zabaw (40 zł/ dziecko).

Ponadto w godzinach 13.00-17.00 darmowe animacje dla wszystkich w Sali Głównej:
- malowanie buziek
- kreatywne animacje ruchowe
- kręcenie balonów
- spotkanie z postaciami z bajek. 

Dmuchańce dostępne:
- w soboty: 10:00 - 18:00
- w niedziele: 10:00 - 20:00.

Hulakula Rozrywkowe Centrum Miasta

Super Girl & Romantic Boys

Zaczynali w Warszawie końca lat 90-tych. Zainspirowani retro dyskotekami na łódzkich squatach, przenieśli tę tradycję na squaty stolicy, lecz niedługo później wymienili adapter Unitra na zabawkowy syntezator CASIO. Ich pierwsze koncerty przypominały istne tornado: nostalgiczne brzmienia, makijaże, ekstatyczne tańce dwóch tancerzy oraz kompletnie zdezorientowana publiczność, która od pierwszych dźwięków skakała sobie po głowach.

Super Girl Romantic Boys wyprzedzili epokę wielkiego medialnego revivalu lat 80-tych i szli w parze z narodzinami estetyki lo-fi popu i electroclashu, do której również muzycznie i ideologicznie nawiązywali.

Hydrozagadka, godz. 20. Bilety - 35 zł.

Urodziny Witkacego

By uczcić "proroka i wieszcza zagłady cywilizacji", oddajemy się Wam na całą noc
to będzie "obszczaja schwatka". Na własne 133 urodziny gdyby żył
zaprosłl by Was pewnie jakoś tak (albo nie):

trzeźwość jest stanem
obelżywym
bawcie się tak więc
jakbyście już nie żyli
to nie jest zaproszenie
to apel jest i pięścią wygrażanie
opalcie z tłuszczu dusze
i kości wsuńcie w taniec

zagrają siewcy chaosu
najgorsi w mieście
nie dbający o zdrowie i wizerunek
żywiący się tylko weekendami
starzy, otyli, łysi i brzydcy
ostatni boysband na ziemi
GLASS Hunters

barStudio, godz. 22.

25 lutego - niedziela

Warsaw Vintage Market w Niebie

To nasze kolejne spotkanie z najlepszymi polskimi sklepami i kolekcjonerami mody Vinatge, otwierające sezon wiosna/lato. Podczas Warsaw Vintage Market swoje kolekcje zaprezentuje ponad 20 polskich sklepów vintage.

Niebo, godz. 11-18. Wstęp wolny

Zwiedzanie Fortu Legionów z przewodnikiem

Zapraszamy do zwiedzania podziemnych korytarzy jednego z fortów Twierdzy Warszawa. Przejście mało znanej, podziemnej trasy odbędzie się pod okiem jej twórcy i organizatora, Pana Zbigniewa Rekucia.

Fort Legionów (pierwotna nazwa "fort Władimir") został wzniesiony w połowie XIX w. Jest jednym z sześciu fortów zewnętrznego pierścienia Cytadeli Warszawskiej. Jego zadaniem była obrona od strony Nowego Miasta przeprawy na Wiśle. Fort posiada jeden z najbardziej rozbudowanych systemów fortyfikacji podziemnej w Warszawie.

Podczas podziemnej wędrówki dowiemy się, skąd wzięła się pierwotna nazwa fortu? Gdzie ukryte były dokumenty carskie? Co znajduje się pod krzyżem Traugutta?
- co tajnego znajdowało się w otworze wylotu gazów prochowych?

Fort Legionów, godz. 11.50-13.30. Bilety - 25 zł.

Do Jerozolimy - 3200 km pieszo w intencji pokoju

Jacek Jelonek zaprasza: Opowiem o mojej 103-dniowej pieszej pielgrzymce z Otynia do Jerozolimy. Szedłem w intencji pokoju z hasłem "all for peace, peace for all". W sumie pokonałem 3200 km. Jednym z ważniejszych aspektów mojej pielgrzymki były spotkania z ludźmi - różnych narodowości, w różnym wieku, różnych profesji, żyjących w bardzo różnych warunkach. Byli to zarówno chrześcijanie, muzułmanie, żydzi, jak i osoby niewierzące. Niezależnie od tych różnic, prawie zawsze spotykałem się z ogromną życzliwością.

Parafia bł. Edwarda Detkensa, godz. 12-13.

Chcesz, żebyśmy poinformowali o jakimś wydarzeniu? Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Jak wygląda życie tancerza baletowego?

Więcej o: