Przy Pałacu Kultury powstanie park. A dopiero co ratusz mówił, że to niemożliwe. Będzie jednak... tymczasowy

Kilka tygodni temu wyobraźnię warszawiaków rozpalił projekt parku wokół Pałacu Kultury. Miasto mówiło wtedy, że realizacja takiego przedsięwzięcia jest mało realna. Teraz ogłosiło jednak konkurs na projekt parku w tej okolicy.

Na początku lutego internet obiegła wizualizacja Parku Centralnego wokół Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Autorzy projektu - Patrycja Stołtny i Michał Sapko - chcieli, aby zamiast parkingu i budek z jedzeniem na placu Defilad pojawił się ogromny park. Warszawiacy byli zachwyceni pomysłem, politycy studzili ich emocje. Jednym z nich był wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Czytaj więcej:  Warszawiacy zachwyceni wizją parku wokół Pałacu Kultury. Polityk burzy ją jednym komentarzem

Park przy Pałacu Kultury

Zarząd Zieleni m.st. Warszawa ogłosił właśnie konkurs na projekt parku w okolicach Pałacu Kultury. Chodzi o przestrzeń pomiędzy tzw. patelnią a budynkiem Dworca Centralnego, nad dworcem Śródmieście i tunelem średnicowym.

- Zmieniamy teren, który roboczo określiliśmy "aortą Warszawy". (...) Zagospodarowanie tego terenu to element porządkowania przestrzeni wokół Pałacu Kultury i Nauki, w nawiązaniu do tradycji, współczesnych potrzeb i przyszłych wizji - mówi wiceprezydent Michał Olszewski.

Architekci zostali poproszeni o zaprojektowanie przestrzeni, która będzie jednocześnie oryginalna i funkcjonalna. Muszą wziąć pod uwagę wyposażenie i małą architekturę (ławki, kosze na śmieci) oraz rabaty kwiatowe. Powinni również przewidzieć miejsce na organizację plenerowych wystaw. Nie mogą także utrudniać mieszkańcom przemieszczenia się między stacją metra Centrum a Dworcem Centralnym.

5 mln złotych i szybka realizacja

Organizatorzy konkursu przewidzieli na realizację parku 5 mln złotych. Z tego 50 tys. na nagrody dla autorów zwycięskich projektów (I miejsce - 30 tys. zł, II - 15 tys. zł, III - 5 tys. zł). 

- Realizacja projektu będzie szybka. Chcielibyśmy zacząć jeszcze w tym roku - mówi rzecznik warszawskiego Zarządu Zieleni Mariusz Buracki w rozmowie z Metrowarszawa.pl. 

Dodaje, że już na przełomie kwietnia i maja wybrany zostanie zwycięski projekt, a negocjacje z jego autorem mają zacząć się niezwłocznie. 

"Park tymczasowy"

O parku, który ma powstać między "patelnią" a Dworcem Centralnym, mówi się "tymczasowy". Dlaczego?

- Tymczasowość parku wynika z miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego. W tej okolicy przewidziana jest w przyszłości zabudowa, która ma mieć inną funkcję - tłumaczy Mariusz Buracki, rzecznik Zarządu Zieleni.

Zaznacza jednak, że plan nie zabrania sadzenia w tej okolicy nowej zieleni. Właśnie dlatego zdecydowano się na realizację projektu. 

Na razie niewiele wiadomo

- Do czasu zabudowy zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, chcemy stworzyć dodatkowy teren wypoczynkowy w centrum miasta - dodaje Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Co stanie się z parkiem potem? Możliwe, że w przyszłości konieczna będzie jego modyfikacja. Miasto nie chce jednak na razie podawać konkretnych rozwiązań. Decyzje będą podejmowane, gdy realizowana będzie zabudowa przewidziana w planie.

Jak powinna zostać zagospodarowana przestrzeń wokół Pałacu Kultury? Powiedz nam o swojej wizji. Napisz na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Tajemnice warszawskiego Parku Fontann. Zeszliśmy do podziemi, aby zobaczyć, jak wygląda obsługa show

Więcej o: