Na początku lutego internet obiegła wizualizacja Parku Centralnego wokół Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Autorzy projektu - Patrycja Stołtny i Michał Sapko - chcieli, aby zamiast parkingu i budek z jedzeniem na placu Defilad pojawił się ogromny park. Warszawiacy byli zachwyceni pomysłem, politycy studzili ich emocje. Jednym z nich był wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.
Czytaj więcej: Warszawiacy zachwyceni wizją parku wokół Pałacu Kultury. Polityk burzy ją jednym komentarzem
Zarząd Zieleni m.st. Warszawa ogłosił właśnie konkurs na projekt parku w okolicach Pałacu Kultury. Chodzi o przestrzeń pomiędzy tzw. patelnią a budynkiem Dworca Centralnego, nad dworcem Śródmieście i tunelem średnicowym.
- Zmieniamy teren, który roboczo określiliśmy "aortą Warszawy". (...) Zagospodarowanie tego terenu to element porządkowania przestrzeni wokół Pałacu Kultury i Nauki, w nawiązaniu do tradycji, współczesnych potrzeb i przyszłych wizji - mówi wiceprezydent Michał Olszewski.
Architekci zostali poproszeni o zaprojektowanie przestrzeni, która będzie jednocześnie oryginalna i funkcjonalna. Muszą wziąć pod uwagę wyposażenie i małą architekturę (ławki, kosze na śmieci) oraz rabaty kwiatowe. Powinni również przewidzieć miejsce na organizację plenerowych wystaw. Nie mogą także utrudniać mieszkańcom przemieszczenia się między stacją metra Centrum a Dworcem Centralnym.
Organizatorzy konkursu przewidzieli na realizację parku 5 mln złotych. Z tego 50 tys. na nagrody dla autorów zwycięskich projektów (I miejsce - 30 tys. zł, II - 15 tys. zł, III - 5 tys. zł).
- Realizacja projektu będzie szybka. Chcielibyśmy zacząć jeszcze w tym roku - mówi rzecznik warszawskiego Zarządu Zieleni Mariusz Buracki w rozmowie z Metrowarszawa.pl.
Dodaje, że już na przełomie kwietnia i maja wybrany zostanie zwycięski projekt, a negocjacje z jego autorem mają zacząć się niezwłocznie.
O parku, który ma powstać między "patelnią" a Dworcem Centralnym, mówi się "tymczasowy". Dlaczego?
- Tymczasowość parku wynika z miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego. W tej okolicy przewidziana jest w przyszłości zabudowa, która ma mieć inną funkcję - tłumaczy Mariusz Buracki, rzecznik Zarządu Zieleni.
Zaznacza jednak, że plan nie zabrania sadzenia w tej okolicy nowej zieleni. Właśnie dlatego zdecydowano się na realizację projektu.
- Do czasu zabudowy zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, chcemy stworzyć dodatkowy teren wypoczynkowy w centrum miasta - dodaje Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Co stanie się z parkiem potem? Możliwe, że w przyszłości konieczna będzie jego modyfikacja. Miasto nie chce jednak na razie podawać konkretnych rozwiązań. Decyzje będą podejmowane, gdy realizowana będzie zabudowa przewidziana w planie.
Jak powinna zostać zagospodarowana przestrzeń wokół Pałacu Kultury? Powiedz nam o swojej wizji. Napisz na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.