Wiemy, gdzie stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego. Zaledwie kilkaset metrów od monumentu smoleńskiego

Jacek Sasin zdradził w rozmowie w Radiu Zet, gdzie stanie pomnik upamiętniający Lecha Kaczyńskiego. Okazuje się, że będzie bardzo blisko pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

W środę rano szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin mówił w Radiu Zet o pomnikach smoleńskich, które mają stanąć w Warszawie. Wiadomo już, na kiedy planowane jest odsłonięcie i znamy dokładne lokalizacje. 

Okazuje się, że pomniki Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej będzie dzieliła odległość zaledwie kilkuset metrów. 

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Warszawie

Rzeźba upamiętniająca byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego stanie przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa

- Od strony placu Piłsudskiego, jest taki parking wykorzystywany przed komendę garnizonu warszawskiego i tam na osi budynku chcemy ten pomnik postawić" - powiedział Sasin.

W styczniu pisaliśmy, że lokalizacja ta jest bardzo prawdopodobna. Pomnik Lecha Kaczyńskiego pojawił się tam już wcześniej. Podczas obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej przed budynkiem Dowództwa Garnizonu stanęło popiersie byłego prezydenta wykonane z czarnego marmuru. Inicjatorem był wtedy Antoni Macierewicz. Chciał, aby rzeźba została tam na dłużej. Na pomysł nie przystały jednak władze miasta, które nakazały jego zdemontowanie. 

 

Projekt pomnika Lecha Kaczyńskiego stworzyli Stanisław Szwechowicz i Jan Raniszewski. Jest to sylwetka byłego prezydenta umieszczona na cokole. Minister powiedział, że wielkość pomnika Lecha Kaczyńskiego ma być podobna do rzeźby marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zapowiedział również, że pomnik powstanie w listopadzie tego roku. 

Pomnik ofiar smoleńskich w Warszawie

Na początku lutego poinformowano, że pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej zostanie umieszczony na terenie zielonym pomiędzy pl. Piłsudskiego a ul. Królewską - zaledwie kilkaset metrów od miejsca, w którym ma powstać pomnik Lecha Kaczyńskiego. 

Sasin zapowiedział w środę, że jego odsłonięcie planowane jest na 10 kwietnia. 

Pomniki Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w WarszawiePomniki Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Warszawie Fot. Metrowarszawa.pl

Na pl. Piłsudskiego rozpoczęły się już prace przygotowawcze. Rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz, informowała na początku lutego, że decyzja lokalizacyjna została wydana, a to oznacza, że można już prowadzić prace przygotowawcze i badania archeologiczne. Inwestor musi jeszcze wystąpić o pozwolenie na budowę samego pomnika.

Decyzja o umiejscowieniu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej została wydana błyskawicznie. Wojewoda rozpatrzył wniosek o lokalizacji monumentu przy pl. Piłsudskiego w trzy dni. Warszawski ratusz jest jednak przekonany, że cały proces wydawania decyzji zawierał błędy i jest niezgodny z prawem.

Zobacz także:  Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powstaje na działce, która nie istnieje. 'W decyzji o lokalizacji są kłamstwa'

Warszawiacy nie mają litości dla nowego pomnika Kaczyńskiego. "O, Matko!", "Placek" i "Stalin"

Więcej o:
Komentarze (120)
Pomniki smoleńskie w Warszawie. Gdzie stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego?
Zaloguj się
 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 109 razy 101

  Zabójca brata stawia pomnik swojej ofierze. Straszne wyrzuty sumienia musi mieć Towarzysz Kaczyński...

 • superpolpol

  Oceniono 92 razy 90

  Dzierżyński też stał i spadł z cokołu... Kaczan też długo nie postoi.

 • def11

  Oceniono 82 razy 80

  Panie Sasin jesteście żałośni w tych swoich próbach fałszowania przyczyn katastrofy smoleńskiej..
  Żadne pomniki, miesięcznice i dochodzenie z drabinki do prawdy, prawdy którą jest współodpowiedzialność braci Kaczyńskich za śmierć 96 osób, nie zmieni.

 • moppymoppy

  Oceniono 80 razy 78

  Powinni go postawić od razu w Kozłówce. Nie będzie kosztów rozbiórki i wywozu gruzu.

 • ursi51

  Oceniono 78 razy 76

  Lech Kaczyński nie zasłuźył ani na Wawel ani na jakikolwiek pomnik, bo jest współwinny katastrofy.

 • 99venus

  Oceniono 63 razy 59

  Żałosna hucpa.
  Trzeba będzie kaczyńskiego obciążyć kosztami rozbiórki.

 • kumbare

  Oceniono 60 razy 58

  Rozbiorą go w taki sam piękny sposób jak pomnik Dzierżyńskiego

 • siwywaldi

  Oceniono 61 razy 57

  Prezydent Kaczyński został pochowany w krypcie, w której już leżał marszałek Piłsudski. Teraz pomnik prezydenta Kaczyńskiego ma stanąć na placyku na którym od lat stoi pomnik Marszałka.

  Stare przysłowie mówi, że "do trzech razy sztuka". Więc mam nadzieję, że TRZECIEGO razu nie będzie, bo Marszałek może się wkurzyć i skomentować to tak dosadnie, jak tylko On potrafił... :-))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX