Epidemia grypy na Mazowszu. W samym lutym zgłoszono już 82 tys. przypadków

W ciągu zaledwie dwóch tygodni lutego w województwie mazowieckim odnotowano aż 82 tys. przypadków zachorowań na grypę. To o 30 tys. więcej niż w poprzednim miesiącu.

Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że obecnie mamy do czynienia ze szczytem zachorowań na grupę, który przypada zawsze na pierwsze trzy miesiące roku. Chorują nie tylko osoby z grupy podwyższonego ryzyka. 

Epidemia grypy na Mazowszu

Od 1 do 15 lutego, zgłoszono i zarejestrowano 82 447 przypadków zachorowań na grypę oraz grypopodobne infekcje. W tym 12 916 przypadki dotyczą osób mieszkających w Warszawie

To znacznie więcej niż w pierwszych dwóch tygodniach stycznia. Wtedy odnotowano 52 533 przypadków grypy. 

"Na całym Mazowszu w okresie od 1 października zeszłego roku do 15 lutego odnotowano w sumie 487 198 przypadków zachorowań. Na Mazowszu nie odnotowano od początku roku żadnych zgonów z powodu grypy" - czytamy w komunikacie sanepidu.

Według danych zebranych przez instytucję do mazowieckich szpitali przyjęto 230 pacjentów z grypą. 

Powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna informuje również, że można zaobserwować wzrost zachorowań wśród ludzi spoza grup podwyższonego ryzyka. Do lekarzy zgłaszają się osoby w wieku 20-50 lat, czyli osoby, które epidemia grypy zazwyczaj omijała.

Grypa a przeziębienie

Grypa różni się od przeziębienia. W większości przypadków zarówno w przeziębieniu, jak i w grypie rozwój choroby jest szybki. Średnio po 48 godzinach pojawiają się objawy - w obu chorobach objawy trwają około 2-4 dni, przy czym w przypadku przeziębienia choroba najczęściej trwa ok. tygodnia, a w przypadku grypy ok. 1-2 tygodni. Sam przebieg choroby w przeziębieniu jest łagodny i dominują objawy miejscowe infekcji górnych dróg oddechowych, natomiast w grypie przebieg może być od łagodnego po ciężki i na pierwszy plan wybijają się objawy ogólnoustrojowe o dużym nasileniu.

"Mimo leczenia nawet wieloma lekami pacjenci trafiają z ciężkimi powikłaniami pogrypowymi typu zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, astma, długotrwały kaszel" - informuje sanepid. 

Jak chronić się przed grypą?

Czynnikiem sprawczym są wirusy - w przypadku grypy są to różne typy wirusów grypy A, B lub C. 

W okresie infekcji należy regularnie wietrzyć pomieszczenia, omijać duże skupiska ludzi oraz dokładnie myć ręce.

Co robić w deszczowe dni? Warszawiacy idą do kościoła. Co jeszcze?

Więcej o: