Burmistrz Wołomina chce postawić pomnik... psu. Czym sobie zasłużył?

Jedni mówili na niego Szeryf, inni Misiek. Był szary, duży i od lat przemierzał ulice Wołomina. Najsłynniejszy wołomiński pies doczekał się własnego pomnika.

Burmistrz Wołomina, Elżbieta Radwan, poinformowała na swoim oficjalnym koncie na Facebooku, że bezpański pies Szeryf vel. Misiek zostanie upamiętniony. 

Bezpański pies w Wołominie

Widok dużego, szarego psa w pociągu albo na targowisku nie dziwił mieszkańców Wołomina. Przyzwyczaili się do widoku Szeryfa, bo, jak pisze pani burmistrz Radwan, we wszystkich budził sympatię i uśmiech na twarzy.

Pies wędrował ulicami Wołomina w poszukiwaniu jedzenia i schronienia. Podobno wykazywał się ogromną znajomością topografii miasta, rozkładu jazdy pociągów i terminów otwarcia okolicznych targowisk. "Wiedział dokładnie kiedy i gdzie można zdobyć jedzenie, ogrzać się podczas wieczornej mszy czy odpocząć w cieniu ulubionego budynku" - czytamy we wpisie na Facebooku. 

Miał także dobre maniery. Autor bloga Muzeum Pocztówek pisze: "Gdy na przystanek Wołomin-Słoneczna przyjechał zatłoczony pociąg z Tłuszcza to Misiek nie pchał się na siłę, ale zaczekał na następny luźniejszy pociąg".

Pomnik psa w Wołominie

Burmistrz miasta pisze, że przez lata pies stał się wołomińską miejską legendą. Właśnie dlatego Elżbieta Radwan, wraz z innymi mieszkańcami, postanowiła go upamiętnić. 

"Był niezwykle spokojny, poczciwy i przyjazny. Kiedy go zabrakło, wołomińskie ulice jakby posmutniały. Dlatego wspólnie z mieszkańcami postanowiliśmy uwiecznić pamięć o nim rzeźbą" - pisze Elżbieta Radwan.

Poprosiła zatem mieszkańców o pomoc w wyborze lokalizacji. Pomnik psa Szeryfa może stanąć na skwerze ul. Legionów/ul. Warszawska, skwerze przy Urzędzie Miejskim, w parku przy PKO (ul. Legionów), parku przy dworcu PKP lub parku im. Bohdana Wodiczki.

Na lokalizacje można głosować w specjalnie stworzonej sondzie

"Jeździliśmy tym samym pociągiem"

Mieszkańcy Wołomina, którzy zobaczyli post pani burmistrz są zachwyceni pomysłem. 

"Pamiętam Miśka. Przyjazny mądry psiak. Niepowtarzalny. Jak najbardziej należy mu się pomnik. Świetny pomysł - pisze Iwona. 

"Misiek był mądry i kochany, trzeba o nim pamiętać" - dodaje Magdalena.

Wiele osób wspomina też swoje spotkania z wołomińskim psem-legendą. Większość kojarzy go ze stacją kolejową i targowiskiem. 

"Często jeździliśmy tym samym pociągiem. Zawsze wiedział, kiedy wysiąść..." - śmieje się Maciej.

"W poniedziałki był zawsze pod moją szkołą i dawałam mu kanapki" - wspomina Agnieszka.

"Często go karmiłam, chodził ze mną na targ i na zakupy" - dodaje Bożena. 

Znasz zapomniane legendy miejskie z Warszawy? Opowiedz nam o tym. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Dziki, gronostaje, lisy i łosie po wypadkach znalazły opiekę w tym niezwykłym ośrodku

Więcej o:
Komentarze (33)
Wołomin. Bezpański pies z Wołomina będzie miał pomnik
Zaloguj się
 • bylyfyzytsyf666

  Oceniono 109 razy 95

  Może się mylę, ale Szeryf vel Misiek pewnie wolałby własny dom za życia, niż pomnik po śmierci.

 • srauciepies666

  Oceniono 63 razy 53

  I takie pomniki to ja rozumiem a nie tylko smoleńsk papież i Piłsudski

 • aronia0

  Oceniono 39 razy 31

  Jesli byl taki wspanialy, to dlaczego nikt (lacznie z Pania burmistrz) go nie zaadoptowal? Samo dawanie kanapek czy przyjazne usmiechanie sie to za malo. Psy nie potrafia zyc bez czlowieka, wiec to niebywale, aby w calym Wolominie i okolicach nie bylo jednej empatycznej osoby, ktora dalaby mu miejsce do spania i pelna miske.

 • Alan Makota

  Oceniono 29 razy 27

  czym sobie zasłużył? choćby tym całym zamieszaniem w okół pomników, sam dołożyłbym złotówkę, bo pies jak żywo, przypomina styranego rzeczywistością Suwerena

 • shawmut

  Oceniono 28 razy 24

  Lepszy PIES niż PiS

 • pajanko

  Oceniono 29 razy 23

  Lepszy taki pomnik niz kaczki i gargamele papieskie...

 • houq

  Oceniono 17 razy 15

  O nie nie moi drodzy Wołomianie...w tym miejscu bedzie stał pomnik kaczynskiego i tupolewa. Swoja droga, wszystkie miasta powinny [postawić jakies swoje pomniki a nie głupiego kaczyńskiego. Brawo Wołomin

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX