Zaskakujące odkrycie na budowie drugiej linii metra w stolicy. Może mieć nawet (!) 300 lat

Zaskakującego odkrycia dokonali robotnicy podczas budowy stacji Księcia Janusza na warszawskiej Woli. Ich oczom ukazało się coś, co okazało się być starą drewnianą studnią. Archeolodzy mówią, że może mieć nawet 300 lat.

Podczas budowy stacji Księcia Janusza w ramach drugiej linii metra dokonano nietypowego odkrycia. Na głębokości dziewięciu metrów znaleziono drewnianą studnię.

Jak mówi Wojciech Borkowski, wicedyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego ds. Badań i Ochrony Obiektów Archeologicznych, studnia może liczyć sobie 200, a może nawet 300 lat. Dokładny jej wiek pomogą ustalić badania.

- To jedno z najciekawszych odkryć w czasie budowy tego etapu drugiej linii metra - zaznaczał Borkowski. - Tak zachowanego obiektu na tej głębokości się nie spodziewaliśmy. Do tej pory nie słyszałem, aby gdziekolwiek przy budowie tego typu inwestycji coś takiego zostało odkryte - przyznał.

Gliniane naczynia i butelki

W środku studni znaleziono resztki naczyń glinianych i butelek - jak mówił Borkowski, te ostatnie mogą wskazywać, że studnia była użytkowana do niedawna - być może aż do drugiej wojny światowej.

Archeolodzy będą w stanie ustalić datę powstania studni na podstawie tego, co znajdą w najgłębszym jej fragmencie, przy samym dnie.

Jak zapewnia Metro Warszawskie, odkrycie nie spowolni prac.

Czekacie na kolejne stacje drugiej linii metra? Uważacie, że prace idą szybko czy nie? Piszcie na metrowarszawa@agora.pl.

Więcej o:
Komentarze (43)
Zaskakujące odkrycie na budowie metra. Może mieć nawet 300 lat. "Nie spodziewaliśmy się"
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 55 razy 51

  To nie studnia - to rusztowanie z czasów jak zaczynali budowę metra w Warszawie 300 lat temu.

 • minkat

  Oceniono 39 razy 35

  studnie sa dla archeologow szalenie interesujace, pewnie prawie tak samo jak latryny.

  nie, to nie jest ironia.

 • siwywaldi

  Oceniono 14 razy 14

  He, he...
  Przesrane to mają na budowie metra w Salonikach w Grecji. Bo co posuną się o kolejne kilka metrów, to wchodzą archeolodzy i blokują na co najmniej pól roku...

 • pedro.666

  Oceniono 33 razy 13

  Podziemna studnia jest kolejnym dowodem na istnienie podziemnego państwa w czasie wojny.

 • aa1000

  Oceniono 36 razy 8

  Co tak zaskoczyło dziennikarskiego Indiana Jonesa?
  Studnia?
  Trzysta lat temu nie potrzebowali wody, nie potrafili kopać?

 • Paweł Gaweł

  Oceniono 11 razy 7

  Przy budowie gmachu Sądu Najwyższego w Warszawie, przy pałacu Krasinskich wykopano dwie blisko siebie z VII wieku Jedna okazała się studnia, a druga ówczesną chłodnią. Potem obie były zasypywane rożnymi śmieciami z różnych okresów Warszawy. A archeolog siedział i tą miotełką i szpachelką odkopywał. I tak prawie dwa lata wykopał ponad 10m. Nie muszę dodawać co na jego temat wypowiadali budowlańcy tego gmachu, gdy gość siedzi w fundamencie i pracuje od 7 do 15tej, a robota w zasadzie stoi. Współczuję przy obecnym odkryciu.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 5 razy 5

  Widać tam była wioska,a dlaczego nadano nazwę stacji Księcia Janusza?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX