Wydarzenia w Warszawie - weekend. Warsztaty o miłości, światowy dzień kota

Wydarzenia w Warszawie. W ten weekend dużo kina, muzyki. Ale też festiwal rowerowy czy spotkanie, na który poznasz swój lutowy horoskop. Dobrego weekendu!

16 lutego - piątek

Kresy - Moja miłość - "Dźwięki kresowej muzyki"

Kto dzisiaj pamięta, że Michał Kleofas Ogiński związał swoje losy z Kresami?
Stanisław Moniuszko miał swoją "małą ojczyznę" na ziemi mińskiej i w mieście nad Wilią.

Co wiązało polskie Tatry z Kresami czy nadniemeński nurt z Emilem Młynarskim?
Ilu jeszcze muzyków wydała kresowa ziemia? Niemen, Zarębski, Gomółka...
Zapraszamy na opowieść Katarzyny Węglickiej o wschodnich korzeniach polskiej muzyki.

Wstęp wolny

Ośrodek Kultury Ochoty OKO, godz. 16:00

Kiedy kochasz za bardzo

Gdzie nie spojrzeć ... czerwone serca, przytulające się misie, słodkie "I love You" wypisane.. na kubkach, poduszkach, serduszkach.. Walentynki.

Nie będziemy rozważać słuszności ich obchodzenia bądź nieobchodzenia, ale również pochylimy się nad tematem miłości w ten ciepły czas w środku zimy.

Przyjrzymy się obliczu miłości, która nie służy dobru i rozwojowi człowieka, po to by oddzielić jej cechy od tych określających prawdziwą, zdrową miłość.

Jeśli chcesz się dowiedzieć:

- czym jest kochanie za bardzo i czy być może Ciebie dotyczy?
- jaki może mieć wpływ na Ciebie, Twoje samopoczucie, Twoje życie?
- czy miłość naprawdę musi być połączona z cierpieniem?
- czy bycie singlem jest gorsze od bycia w "jakimkolwiek" związku?

zapraszamy na warsztat, dzięki któremu:
- dowiesz się, co znaczy "kochać za bardzo"
- uświadomisz sobie w jaki sposób "kochanie za bardzo" przekłada się na codzienne życie
- zweryfikujesz różnicę między miłością a uzależnieniem od miłości
- poznasz możliwości zastępowania toksycznych zachowań, które niszczą Ciebie i Twoje poczucie własnej wartości, na takie, które wspierają, rozwijają i wzmacniają
- zajrzysz do swego wnętrza, by przekonać się gdzie zaczyna się miłość.

Cena: 50 zł

Biocultura Cafe, godz. 18:00

Spotkanie z Markiem Ławrynowiczem: "Małe podwarszawskie światy"

Spotkanie z Markiem Ławrynowiczem - pisarzem, radiowcem, scenarzystą filmowym. pt. "Małe podwarszawskie światy". Mieszkaniec Miedzeszyna i Falenicy, uczeń LO XXVI w Aninie. Autor wielu książek np. "Diabeł na dzwonnicy", "Kino Szpak", "Patriotów 41", "Mundur". 

Filia Anin Wawerskiego Centrum Kultury
ul. V Poprzeczna 13

Godz. 17:30
WSTĘP WOLNY!

Jazz w Łazienkach Królewskich | Muzyka z filmu "Rewers"

Koncert muzyki z filmu "Rewers" odbędzie się 16 lutego 2018 r. o godz. 19.00 w Teatrze Królewskim, w ramach cyklu "Jazz w Łazienkach Królewskich". Usłyszymy kompozycje uznanego na świecie pianisty, Włodka Pawlika, które uhonorowane zostały m.in. Złotymi Lwami na Festiwalu w Gdyni oraz Złotymi Orłami, nagrodą Polskiej Akademii Filmowej.

Bilety na koncert muzyki z filmu "Rewers" (120 zł - normalny, 90 zł - ulgowy) są do nabycia w kasach Łazienek Królewskich w Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii. Można również zrobić rezerwację telefoniczną (22 50 60 183) i odebrać bilety w kasie w dniu wydarzenia.

Muzeum Łazienki Królewskie

Godz: 19:00

Rzecz o estetyce i polityce pożądania. Wykład Tomasza Sikory

Wychodząc od pojęcia intensywności, przedstawię alternatywne (w uproszczeniu można by rzec: kłirowo-posthumanistyczne) sposoby myślenia o pożądaniu, cielesności i o relacji pomiędzy tym, co społeczne i tym, co seksualne. Istotne będzie dla mnie pytanie, w jaki sposób pożądanie i praktyki cielesne są zarządzane i regulowane w dobie rozpasanego neoliberalizmu oraz w jaki sposób działania artystyczne i aktywistyczne przeciwstawiają się neoliberalnej dominacji. Warto, moim zdaniem, wrócić do manifestu Guy Hocquenghema "Zniszczyć seksualność" z 1973 roku i odczytać go na nowo -- nie bezkrytycznie -- w dzisiejszych realiach. Wykład będzie ilustrowany wybranymi fragmentami z filmów i realizacji artystycznych.

Fundacja Galerii Foksal

Godz. 19:00

17 lutego - sobota

Wolski Dzień Kota

Wybory Najbardziej Wolskiego Kota i warsztat z kociej behawiorystyki - to główne atrakcje, które przewidujemy z tej okazji. 

Wydarzenie odbędzie się w Światowy Dzień Kota, w sobotę 17 lutego od godz. 16.00 w Klubokawiarni Jaś & Małgosia.

Zanim obwieścimy, które koty okazały się najbardziej wolskie, zapraszamy Was na warsztaty. Będziecie mogli usłyszeć wiele porad - m.in. jak odnaleźć właściwego kota, jak go zrozumieć, jak się z nim bawić i zaprzyjaźnić, jak przygotować dla niego właściwe miejsce. Zajęcia, na które przewidzieliśmy ok 1,5 godziny, poprowadzi Agnieszka Marks - psycholog, autorka licznych szkoleń z tematyki kociej i od ponad 10 lat szefowa Pruszkowskiego Domu Tymczasowego - jednego z największych domów tymczasowych dla kotów na Mazowszu.

Aby wziąć udział w konkursie należy wstawić zdjęcie kota w komentarzu pod tym postem.

Jaś & Małgosia, godz. 16:00

Człowiek na linie

Historia niesamowitego wyczynu jakiego dokonał 7 sierpnia 1974 roku Philippe Petit. Marzeniem tego francuskiego linoskoczka było przejście po linie rozciągniętej między zbudowanymi wówczas niedawno bliźniaczymi wieżami World Trade Center. Film Marsha odsłania kulisy przygotowań do tego wyczynu, niezwykłych związków międzyludzkich, przyjaźni oraz zbiegów okoliczności, które doprowadziły do spełnienia tego szaleńczego marzenia.

Bilety w cenie 7/10 zł

Muzeum Warszawy o 16:00

Rozmowy o designie / Szkło

Jak powstaje wartościowy projekt? Czym różni się praca nad serwisem porcelanowym, kompletem szklanych naczyń lub mebli? Jak zmieniało się podejście do projektowania na przestrzeni ostatnich lat? Jak zachować unikatowość przedmiotu w dobie produkcji przemysłowej?

Zagadnienia te staną się przedmiotem rozmów doświadczonych projektantów z przedstawicielami młodego pokolenia. Spotkaniom towarzyszyć będzie projekcja filmu dokumentalnego, tematyką nawiązującego do przedmiotu rozmowy.

Spotkanie z Wszewłodem Sarneckim i Agnieszką Bar towarzyszące otwarciu Galerii Wzornictwa Polskiego. Spotkanie z zaproszonymi gośćmi poprowadzi Agnieszka Stępień, dziennikarka radiowa.

Kino MUZ / wstęp wolny / brak zapisów / liczba miejsc ograniczona / ok. 70 min

Muzeum Warszawy, godz. 16:00

Goście w Polskim: Pożar w Burdelu. Duchy. Musical spirytystyczny

Teatralny Instytut Pamięci Narodowej (TIPN) w ramach programu 100 wskrzeszeń na 100-lecie Polski zamówił musicale o zapomnianych polskich patriotach. Najwybitniejsi twórcy z Broadwayu i West Endu we współpracy z historykami, teatrologami i ekshumatorami stworzyli serię biograficznych show, które w 2018 rozsławią polski musical na całym świecie. Wśród zaproszonych przez TIPN artystów znaleźli się także twórcy Pożaru w burdelu: Maciej Łubieński i Michał Walczak. Pierwsza premiera w ramach programu 100 wskrzeszeń na 100-lecie Polski odbędzie się w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Teatr Polski godz. 20

18 lutego - niedziela

Reportażowy Klub Książki Strefy WolnoSłowej

"Na wschód od zachodu" to najnowsza książka Wojciecha Jagielskiego. "Ceniony reporter wojenny podąża tym razem "wielkim szlakiem hippisów". Afganistan, Pakistan, Nepal i na końcu Indie. Miejsca duchowej inicjacji, zderzenie z systemem kast, regiony targane konfliktami zbrojnymi, gdzie pojęcie "wolność" nabiera innego znaczenia."

A my podążamy jego śladami, porozmawiamy o reportażu, podróżach na Wschód, ucieczce od cywilizacji i pewnie wielu innych tematach.

Spotkanie poprowadzi redaktorka naczelna miesięcznika "Podróże" Joanna Szyndler.

Stół Powszechny

Godz. 11:00

Goya. Widzenie ciała i krwi z The National Gallery w Londynie

Francisco Goya jest bez wątpienia najbardziej znanym artystą hiszpańskim, uważanym za jednego z ojców sztuki nowoczesnej. Był nie tylko genialnym obserwatorem codzienności i burzliwej przeszłości Hiszpanii, ale także utalentowanym portrecistą i komentatorem życia społecznego. Goya wyniósł sztukę portretu na nowe wyżyny. Jego geniusz wyczerpująco zaprezentowała przekrojowa wystawa w The National Gallery w Londynie. Film wykorzystuje to wydarzenie, aby spojrzeć w głąb bogatego życia Goi. Odmalowuje je zarówno dzięki przeglądowi unikatowych dzieł mistrza zgromadzonych na wystawie, jak i dzięki lekturze jego listów, i malowniczym zdjęciom z miejsc związanych z jego życiem.

Bilet: 25 zł

Kino Muranów, godz: 13:00

Festiwal Wypraw Rowerowych

Zapraszamy na Festiwal Wypraw Rowerowych. Będą trzy rewelacyjne spotkania:

1) Rowerami po Grenlandii: Jakub Rybicki i Paweł Wicher
2) Oman i Emiraty: rowerem w królestwie petrodolarów - Marzena Badziak i Janek Piętek
3) Podróżowanie to szukanie baśni. Od Patagonii na Alaskę - Piotr Strzeżysz

Wstęp na Festiwal Wypraw Rowerowych (na wszystkie spotkania): 29 zł.
Obowiązują zapisy.

Południk Zero, godz. 15:00

Chiński Nowy Rok Ziemnego Psa - prognoza astrologiczna

18 lutego zapraszamy na spotkanie z Jackiem Krygiem, znawcą feng shui, który jak co roku o tej porze, przedstawi swój autorski horoskop na zaczynający się 16 lutego Chiński Nowy Rok Księżycowy.

Muzeum Azji i Pacyfiku

Niedziela, 18.02.2018 r., godz. 18.00

Wstęp 15 zł

Więcej o: