Decyzja podjęta błyskawicznie! Jest pozwolenie na prace archeologiczne pod budowę pomnika smoleńskiego

- Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozwolenie na prace archeologiczne na placu Piłsudskiego, w miejscu gdzie ma stanąć Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 - dowiedziało się Radio ZET.

Decyzja o budowie pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego została podjęta błyskawicznie. Wojewoda rozpatrzył wniosek o lokalizacji monumentu przy pl. Piłsudskiego w trzy dni. 

Jest pozwolenie na prace archeologiczne

29 stycznia Jacek Sasin złożył wniosek, w którym wskazano, że pomnik miałby stanąć na obszarze zielonym, pomiędzy placem Józefa Marszałka Piłsudskiego w Warszawie, a ulicą Królewską.

Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na pl. PiłsudskiegoPomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na pl. Piłsudskiego fot: maps.google.pl/ Marta Kondrusik

2 lutego wojewoda Zdzisław Sipiera go zatwierdził, a 5 lutego decyzja stała się ostateczna. Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej stanie na placu Piłsudskiego, na wprost hotelu Victoria (jak na zdjęciu powyżej).

Mimo że w decyzji o budowie pomnika nie było pozwolenia na budowę, na pl. Piłsudskiego już od kilku dni stawiają namiot, gdzie odbywać się będą niezbędne prace archeologiczne pod budowę pomnika smoleńskiego. Jak dowiedziało się Radio Zet, Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozwolenie na prace archeologiczne na placu Piłsudskiego.

Plac Piłsudskiego, przygotowania do rozpoczęcia budowy pomnika smoleńskiegoPlac Piłsudskiego, przygotowania do rozpoczęcia budowy pomnika smoleńskiego JACEK MARCZEWSKI

Miasto się odwołuje

Miasto twierdzi, że cała procedura decyzyjna w kwestii lokalizacji pomnika została przeprowadzona niezgodnie z prawem, a działka, na której ma stanąć pomnik... nie istnieje.

Pomniki smoleńskie na pl. PiłsudskiegoPomniki smoleńskie na pl. Piłsudskiego maps.google.pl

Jak mówił w rozmowie z metrowarszawa.pl Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy, w decyzji o lokalizacji były nieprawidłowości, zdaniem wiceprezydenta Warszawy - po prostu kłamstwa. 

Czytaj więcej:  Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powstaje na działce, która nie istnieje. 'W decyzji o lokalizacji są kłamstwa'

W poniedziałek urzędnicy zaskarżyli kwestię podziału terenu. W tym tygodniu wystąpią też do wojewody, by wznowił postępowanie w sprawie decyzji lokalizacyjnej i dopuścił do niego jako stronę stołeczny samorząd.

Schodkowy kształt

Pomnik ofiar zaprojektował Jerzy Kalina, który wygrał konkurs zorganizowany przez komitet. Obłożony czarnym granitem monument ma mieć schodkowy kształt, budzący skojarzenia z trapem samolotu. Przed nim zaplanowano przesłonięty szklaną taflą trzymetrowy wykop nawiązujący do dołów śmierci w lesie katyńskim - to miejsce mieli odwiedzić pasażerowie tragicznego lotu prezydenckiego tupolewa. W wykopie znajdą się reflektory podświetlające pomnik.

Jacek Sasin powiedział, że pomnik ofiar musi stanąć w Warszawie do kwietnia.

Planowany pomnik Lecha Kaczyńskiego, który prawdopodobnie stanie na obrzeżach placu PiłsudskiegoPlanowany pomnik Lecha Kaczyńskiego, który prawdopodobnie stanie na obrzeżach placu Piłsudskiego źródło: Komitet Budowy Pomników ŚP Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej

Wciąż nie wiadomo, gdzie zostanie umieszczony pomnik Lecha Kaczyńskiego. Była mowa o terenie przed Pałacem, ale i o placu przed Dowództwem Garnizonu Warszawa, skwerze przy ul. Moliera i Focha, a także skwerze Jana Twardowskiego przy Hotelu Bristol oraz pl. Piłsudskiego.

Czytaj więcej: Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej stanie na pl. Piłsudskiego! Komitet budowy podał dokładną lokalizację

Chcesz, aby pomnik stanął na pl. Piłsudskiego? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl

Inwazja pomników smoleńskich w Warszawie, ale reakcje naprawdę różne. "Brawo! Głosowaliśmy na PiS, wiec się cieszymy"