Lawinowy wzrost zachorowań na krztusiec w Warszawie. "Przez świadome unikanie szczepień"

Warszawski ratusz rozpoczął kampanię społeczną "Zaszczep swoje dziecko. Nie pozwól powrócić chorobom zakaźnym". Miasto tłumaczy, jakie są skutki uchylania się rodziców od obowiązkowych szczepień dzieci.

Kampania  społeczna „ Zaszczep swoje dziecko. Nie pozwól powrócić chorobom zakaźnym” rozpoczęła się 5 lutego i potrwa dwa tygodnie. Spoty są prezentowane w komunikacji miejskiej oraz w mediach społecznościowych.

Prawie pięć razy mniej (!) zaszczepionych dzieci

- O konieczności szczepień, mówimy od lat, ale niestety problem ze świadomym ich unikaniem jest coraz większy - mówi Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydent Warszawy. - Warszawa niestety nie jest na najlepszej pozycji, ruch antyszczepionkowy ma związek z poziomem edukacji, dlatego poprzez edukację i takie kampanie chcemy odwrócić ten trend - dodał.

Według statystyk Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie liczba osób uchylających się od szczepień lawinowo rośnie. W 2012 roku w Warszawie było ich 432, w 2017 - 2085 (dane z czerwca).

Coraz więcej zachorowań

Stołeczna kampania zwraca uwagę na dwie choroby - bardzo groźne i niestety ciągle obecne - krztusiec i odrę. W stolicy na krztusiec w roku 2010 zachorowało 59 dzieci w 2016 r. - 359. Na odrę odpowiednio - zero i troje dzieci.

Jak tłumaczy ratusz, szczepionki przeciw tym jednostkom, które są obowiązkowe, całkowicie eliminują zagrożenie zachorowania. "Szczepieniom na różne choroby powinny podlegać nie tylko dzieci, ale także dorośli, bo dzięki temu nie stają się zagrożeniem dla tych osób, które szczepić się nie mogą np. dla zbyt małych niemowlaków" - czytamy w informacji prasowej.

Ruchy antyszczepionkowe

Problem ten podkreśliła prof. dr hab. Teresa Jackowska, konsultant krajowy pediatrii. - Przeciwko ruchom antyszczepionkowym powinni stanąć lekarze i pielęgniarki - mówi prof. T. Jackowska. I dodaje, że tylko dzięki edukacji możemy merytorycznie walczyć z tym trendem.

Jak informuje ratusz, warszawiacy, którzy ukończyli 65. rok życia, są zameldowani na stałe lub czasowo w stolicy oraz osoby rozliczające podatek dochodowy (PIT) w stołecznych urzędach skarbowych, mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie.

Stołeczny ratusz szacuje, że w obecnym sezonie przeciwko grypie zaszczepi się ponad 65 tys. seniorów. Na ten cel miasto przeznaczyło prawie 2,4 mln zł. Mieszkańcy mogą przyjść na szczepienie do 176 przychodni. 

Ponadto, miasto przewiduje, że w 19 noclegowniach ze szczepień przeciwko grypie skorzysta blisko 700 osób bezdomnych. Jak dodaje ratusz, Warszawa na szczepienie połączone z badaniem pacjentów przeznaczyła ponad 50 tys. zł. Program realizowany jest od 2004 r. Wykonano 9 tys. szczepień. Środki wydane na program to 650 tys. zł.

W ramach programu zdrowotnego „Zdrowie, Mama i Ja"  miasto prowadzi również profilaktykę zakażeń pneumokokowych wśród dzieci w wieku od 24. do 36. miesiąca życia. Program realizowany jest od 2012 r. Zaszczepiono 23 300 dzieci (średnio 4 100 rocznie). Na ten cel wydano prawie 25 mln zł.

Szczepisz swoje dziecko? Uważasz, że to ważne? A może wręcz przeciwnie? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl

Więcej o: