Zakaz handlu w niedzielę. Warszawskie galerie handlowe będą otwarte. Ustawa ich nie dotyczy

Zakaz handlu w niedzielę. "Ustawa nie dotyczy galerii handlowych" mówią przedstawiciele kilku galerii handlowych w Warszawie. Wysłali właśnie do swoich najemców pismo, w którym proszą ich o deklarację.

Chodzi o cztery warszawskie galerie handlowe - Galerię Mokotów, Arkadię, Galerię Wileńską oraz CH Ursynów. Wszystkie obsługiwane są przez francusko-holenderskie przedsiębiorstwo Unibail-Radamco.

Dziennikarze Naszemiasto.pl podają, że dotarli do pisma, w którym przedstawiciele firmy, informują najemców o możliwości handlu mimo zakazu. 

Zakaz handlu w niedzielę

Rząd uchwalił ustawę dotyczącą ograniczenia handlu w niedzielę w zeszłym roku, w styczniu 2018 roku podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Zgodnie z jej ustaleniami od marca 2018 r. handel będzie mógł odbywać się tylko w określone niedziele.

Czytaj więcej:  Zakaz handlu w niedziele zacznie obowiązywać lada chwila. W te niedziele nie zrobisz zakupów

Ustawa ograniczająca handel w niedziele przewiduje jednak szereg wyjątków. Zakaz nie dotyczy m.in. stacji paliw, kwiaciarni, sklepów z pamiątkami, piekarni, cukierni, kiosków, placówek pocztowych, hoteli oraz placówek kulturalnych i prowadzących działalność sportową. Z ustawy wynika również, że właściciele sklepów będą mogli handlować w niedzielę, jeśli będą prowadzić je osobiście "we własnym imieniu oraz na własny rachunek".

Właśnie z tych wyjątków mają skorzystać galerie handlowe w Warszawie. 

Galerie handlowe otwarte mimo zakazu handlu w niedzielę

W przytoczonym przez Naszemiasto.pl dokumencie napisano: "Centra handlowe grupy Unibail-Rodamco będą otwarte w niedziele objęte ograniczeniami". 

Oznacza to, że największe warszawskie galerie handlowe, takie jak Galeria Mokotów czy Arkadia, będą otwarte w każdą niedzielę. Nie we wszystkich sklepach znajdujących się na ich terenie będzie można jednak zrobić zakupy. 

Monika Lewczuk-Kuropaś rzecznik prasowy Unibail-Rodamco Polska mówi Metrowarszawa.pl, że ustawa o ograniczeniu handlu będzie respektowana w galeriach handlowych. 

- Na terenie galerii funkcjonują jednak podmioty prowadzące taką działalność, jak rozrywka, gastronomia czy usługi, których ograniczenie nie dotyczy. One mogą być otwarte w każdą niedzielę - tłumaczy rzeczniczka. Dodaje również, że dotychczas w dni wolne od handlu (np. 11 listopada) operatorzy kin, restauracji czy fitness klubów bardzo często decydowali o ich otwarciach dla klientów.

Decyzja przedsiębiorców

Ostateczna decyzja dotycząca tego, czy lokale będą otwarte w "zakazane" niedzielę, należy do właścicieli poszczególnych działalności. Zarząd wysłał pisma, w których informuje o takiej możliwości i czeka na decyzje przedsiębiorców. 

- Dokładniejsze informacje na temat decyzji konkretnych lokali będziemy mogli podać po zapoznaniu się ze stanowiskami poszczególnych najemców - mówi Monika Lewczuk-Kuropaś.

Czy myślisz, że ograniczenie handlu w niedzielę to dobry pomysł? Podziel się swoją opinią. Napisz do nas na metrowarszawa.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Hala Koszyki gotowa i robi ogromne wrażenie! Dyrektor Hali pokazał nam wnętrza

Więcej o: