Wydarzenia w Warszawie - weekend. Koncert walentynkowy, spacer po Powązkach

Weekend w Warszawie. Co robić pod koniec tygodnia w stolicy? Mamy dla Was kilka ciekawych propozycji, a wśród nich: spacer po Powązkach, wystawy, koncert walentynkowy.

9 lutego - piątek

"Na tamten brzeg - Rzecz o Wiśle" - wystawa malarstwa

"Na tamten brzeg - Rzecz o Wiśle" - wystawa malarstwa Anny Miszalskiej-Gąsienicy i Jerzego Miszalskiego.

Anna Miszalska-Gąsienica absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swoim dorobku ma obrazy olejne (pejzaże, kwiaty, portrety), a także cykle gwaszy i pasteli prezentowane na 15 wystawach zbiorowych i 81 pokazach indywidualnych w kraju i za granicą: we Francji, Kanadzie, Norwegii, Szwajcarii i Szwecji.

Przedmiotem Jej zainteresowań i twórczej inspiracji jest przede wszystkim różnorodny krajobraz poszczególnych regionów geograficznych Polski, jego atmosfera, dyskretne piękno, zmienność związana z porami dnia i roku.

Wstęp wolny

Ośrodek Kultury Ochoty OKO

Wernisaż: Robby Cyron "Figura animalis"

Już 9 lutego o 19 zapraszamy na pierwszy w tym roku wernisaż w Leica 6x7 Gallery - otwarcie wystawy Robby'ego Cyrona "Figura animalis".

Fotografie z tego cyklu prezentują sportretowane na czarnym tle... konie i kury, Cyron oddaje ich naturę z finezją i wyczuciem niderlandzkiego malarza. Wszystko zaczęło się od kury ozdobnej z kolekcji ptactwa Leona Tarasewicza, którą znany malarz użyczył do sesji fotograficznej dla modowego magazynu. Żywy kogut stanowił jeden z wielu elementów scenografii, ale przykuł uwagę fotografa. W chwili, w której w świetle lamp jego upierzenie rozbłysło feerią barw, Robby Cyron zrozumiał, że właśnie znalazł nowy obiekt fotograficznej fascynacji.

Koncert walentynkowy: Love is in the air

9, 14 i 16 lutego 2018 o 19:00

To zaskakujący i wizjonerski koncert na harfę i... piłę sopranową. Pełen subtelnego humoru, pulsujący emocjami, zachwycający delikatnością i romantyzmem. Kosmiczne dźwięki piły i wibrujące dźwięki harfy oto oryginalna propozycja na walentynkowy wieczór. Usłyszymy kompozycje filmowe, jazzowe, klasyczne, etno a także brawurowe improwizacje. Nie zabraknie szlagierów, takich jak Unforgettable, Dream a little Dream, Śniadanie u Tiffany'ego, Parasolki z Cherbourga, Noce i dnie, Polskie drogi, Ogniem i mieczem.

Planetarium Niebo Kopernika

Teściowa Śpiewa urodzinowo

Duet z warszawskim charakterem tradycyjnie wystąpi z okazji Urodzin Pragi. To już czwarty koncert zespołu na tej imprezie. Usłyszycie autorskie piosenki a nawet będziecie mieli okazję zobaczyć na własne oczy pierwszą w świecie rapującą teściową. Skorzystajcie z okazji żeby się wspólnie pośmiać i nabrać dystansu do świata i do samych siebie.

To się Wytnie o 19:00

10 lutego - sobota

 

Tysiące Winyli - Spatif - Warszawa

Targi winyli w Spatifie przy Al. Ujazdowskich.

Między 12 a 16

Street art i galerie artystyczne Nowej Pragi - spacer

Nowa Praga to jedno z zagłębi oficjalnych i nieoficjalnych galerii - wciąż powstają nowe. Podobnie ciągle widać nowe murale i inne obiekty street artu - czasem formalne, czasem nie. Zapraszamy na spacer, a po nim na dyskusje przy stole w którymś z fajnych miejsc tej dzielnicy.

Spacer od 13:00, potrwa ok. 2-2,5 godziny.

Przybliżona trasa: Szwedzka, Stalowa, Kowelska, 11 Listopada, Środkowa, Stalowa, Konopacka, Inżynierska, Mała, Zakopowa.

Przewodnik: Jarek Spacerolog Praski

Bloki, reż. Konrad Królikowski/ pokaz filmowy

Bloki to pierwszy długometrażowy, szeroki i wieloaspektowy obraz poświęcony budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku 56 do współczesności. Składają się na niego między innymi wywiady z architektami - najważniejszymi twórcami znanych polskich osiedli, lokatorami, krytykami architektury i historykami. Nie jest to film tylko o architekturze. Bloki przez dekady były różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków, były obiektem marzeń i miejscem, z którego się ucieka. W filmie są zapisem wielkich przemian powojennej Polski.

Czas trwania - 57 min.

Muzeum Warszawy od 14:30

Urodziny Mistrzów / Karol Beyer - 200. rocznica urodzin

godz. 17:00
spotkanie z Danutą Jackiewicz

Numizmatyk, kolekcjoner, antropolog kultury uprawiał nowatorski w XIX wieku zawód fotografa. Prowadził portretowe atelier, za jego sprawą fotografia trafiła na łamy prasy. Z upodobaniem portretował Warszawę - jej nowe budynki, ruch uliczny oraz wydarzenia okresu "patriotycznego karnawału" i jego dramatycznego zakończenia. Swoje społeczno-polityczne zaangażowanie przypłacił zesłaniem w głąb Rosji. Był pierwszym fotografem Krakowa, Częstochowy, Pieskowej Skały i Ojcowa, wybudował również jedną z najpiękniejszych warszawskich kamieni

Zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do Muzeum / zapisy* od 5 lutego (Przyjaciele MNW od 29 stycznia) / ok. 45 minut

* Zapisy w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie od poniedziałku do piątku, godz. 8.30-15.00, nr tel +48 22 621 10 31 wew. 246 lub +48 22 629 50 60

Praski Dancing

Urodziny Pragi 2018 i Centrum Zarządzania Światem serdecznie zapraszają na: Praski Dancing - Panowie z Twardej. 

Z okazji Urodzin Pragi zapraszamy na tańce, hulanki i swawole. Za konsoletą i przy mikrofonie Zbyszek Draska - reprezentant znanego i lubianego kolektywu Panowie z Twardej. Spodziewajcie się dużo polskiej i warszawskiej piosenki.

W czasie imprezy będzie serwowany tort urodzinowy ufundowany przez Cukiernia K.Strzalkowski.

Wstęp wolny

21:00 w Centrum Zarządzania Światem

Niedziela - 11 lutego

Stare Powązki. Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie

Cmentarz Powązkowski to jedna z najstarszych działających warszawskich nekropolii. Miejsce gdzie możemy zetknąć się z historią Warszawy zatrzymując się przy grobach prezydentów miasta, artystów, przemysłowców czy działaczy społecznych.

Podczas tego spaceru powinniśmy zobaczyć nekropolię Stare Powązki w zimowej odsłonie. Tym razem będziemy wędrować pośród kwater tych, którzy żyli w czasach nam bliższych.

Szczegóły i bilety w cenie 14 zł do nabycia TUTAJ.

Autorskie oprowadzanie po wystawie czasowej z dr Ewą Klekot

Serdecznie zapraszamy na autorskie oprowadzanie po wystawie"Miejsce. Tłomackie 3/5" z dr Ewą Klekot - antropolożką sztuki, tłumaczką, absolwentką archeologii i etnografii.

"Pamiętający budynek" to romantyczna personifikacja, która stała się kliszą. Stoi za nią przekonanie, że współistnienie w czasie i miejscu musi pozostawić ślad na wszystkich uczestnikach wydarzeń. Postpamięć natomiast powstaje w oparciu o doświadczenie traumy znane jedynie z narracji i obrazów. Wystawa Miejsce. Tłomackie 3/5 sprawia, że budynek stojący współcześnie pod tym właśnie adresem staje się materiałem postpamięci. Jego "pamięć" - jeśli istnieje - pozostaje niewyartykułowana, ukryta w żelbetowej konstrukcji, która przetrwała pożar w 1943 roku. Sala wystawowa natomiast zderza widza z onirycznym widokiem odbudowanego budynku odbitego w lustrzanej ścianie Błękitnego Wieżowca, który stoi na miejscu Wielkiej Synagogi. Trzy młode artystki (ur. 1975, 1979 i 1986), których prace znalazły się w tej sali, konstruują postpamiętane Tłomackie z dźwięków i światła, które działając na różne materiały powołuje do życia obrazy.

Wystawa "Miejsce. Tłomackie 3/5" powstała z okazji 70-tej rocznicy ŻIH i towarzyszy wystawie stałej "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu", która stanowi kluczowy punkt programu Oneg Szabat realizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Żydowski Instytut Historyczny o 15:00

Pora Zwyrola feat. Afrojax: "Ultra Flesh"

Kiedy codzienna, realna polityka do złudzenia przypomina newsy z AszDziennika, najlepszą odtrutką na ponure czasy jest... fantastyka. A najlepiej ta w pikantnym wydaniu! Dlatego w Jack's Cinema po raz kolejny zagości obwoźny cyrk Pora Zwyrola pod batutą Jacka Dziduszko! Tym razem zobaczymy film ''Ultra Flesh'' (1980), w reżyserii twórczyni ukrywającej się pod tajemniczym pseudonimem Svetlana. Film przeczyta dla was nie kto inny jak Legendarny Afrojax, który obiecał potraktować listę dialogową z dużą rezerwą.

''Ultra Flesh'' to lubieżna fantazja o kosmitkach przybywających na Ziemię, by ratować mężczyzn przed impotencją. Niezwykle zabawna fabuła, świetne pomysły inscenizacyjne oraz karły w rolach drugoplanowych złożyły się na jeden z najbardziej zadziwiających filmów XXX lat 80.

Wstęp tylko dla dorosłych!

20:00 w Jack's Cinema

Chcesz, abyśmy poinformowali o jakimś wydarzeniu? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl

Tajemnice warszawskiego Parku Fontann. Zeszliśmy do podziemi, aby zobaczyć, jak wygląda obsługa show

Więcej o: