Wydarzenia w Warszawie - weekend. Koncert walentynkowy, spacer po Powązkach

Weekend w Warszawie. Co robić pod koniec tygodnia w stolicy? Mamy dla Was kilka ciekawych propozycji, a wśród nich: spacer po Powązkach, wystawy, koncert walentynkowy.

9 lutego - piątek

"Na tamten brzeg - Rzecz o Wiśle" - wystawa malarstwa

"Na tamten brzeg - Rzecz o Wiśle" - wystawa malarstwa Anny Miszalskiej-Gąsienicy i Jerzego Miszalskiego.

Anna Miszalska-Gąsienica absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swoim dorobku ma obrazy olejne (pejzaże, kwiaty, portrety), a także cykle gwaszy i pasteli prezentowane na 15 wystawach zbiorowych i 81 pokazach indywidualnych w kraju i za granicą: we Francji, Kanadzie, Norwegii, Szwajcarii i Szwecji.

Przedmiotem Jej zainteresowań i twórczej inspiracji jest przede wszystkim różnorodny krajobraz poszczególnych regionów geograficznych Polski, jego atmosfera, dyskretne piękno, zmienność związana z porami dnia i roku.

Wstęp wolny

Ośrodek Kultury Ochoty OKO

Wernisaż: Robby Cyron "Figura animalis"

Już 9 lutego o 19 zapraszamy na pierwszy w tym roku wernisaż w Leica 6x7 Gallery - otwarcie wystawy Robby'ego Cyrona "Figura animalis".

Fotografie z tego cyklu prezentują sportretowane na czarnym tle... konie i kury, Cyron oddaje ich naturę z finezją i wyczuciem niderlandzkiego malarza. Wszystko zaczęło się od kury ozdobnej z kolekcji ptactwa Leona Tarasewicza, którą znany malarz użyczył do sesji fotograficznej dla modowego magazynu. Żywy kogut stanowił jeden z wielu elementów scenografii, ale przykuł uwagę fotografa. W chwili, w której w świetle lamp jego upierzenie rozbłysło feerią barw, Robby Cyron zrozumiał, że właśnie znalazł nowy obiekt fotograficznej fascynacji.

Koncert walentynkowy: Love is in the air

9, 14 i 16 lutego 2018 o 19:00

To zaskakujący i wizjonerski koncert na harfę i... piłę sopranową. Pełen subtelnego humoru, pulsujący emocjami, zachwycający delikatnością i romantyzmem. Kosmiczne dźwięki piły i wibrujące dźwięki harfy oto oryginalna propozycja na walentynkowy wieczór. Usłyszymy kompozycje filmowe, jazzowe, klasyczne, etno a także brawurowe improwizacje. Nie zabraknie szlagierów, takich jak Unforgettable, Dream a little Dream, Śniadanie u Tiffany'ego, Parasolki z Cherbourga, Noce i dnie, Polskie drogi, Ogniem i mieczem.

Planetarium Niebo Kopernika

Teściowa Śpiewa urodzinowo

Duet z warszawskim charakterem tradycyjnie wystąpi z okazji Urodzin Pragi. To już czwarty koncert zespołu na tej imprezie. Usłyszycie autorskie piosenki a nawet będziecie mieli okazję zobaczyć na własne oczy pierwszą w świecie rapującą teściową. Skorzystajcie z okazji żeby się wspólnie pośmiać i nabrać dystansu do świata i do samych siebie.

To się Wytnie o 19:00

10 lutego - sobota

 

Tysiące Winyli - Spatif - Warszawa

Targi winyli w Spatifie przy Al. Ujazdowskich.

Między 12 a 16

Street art i galerie artystyczne Nowej Pragi - spacer

Nowa Praga to jedno z zagłębi oficjalnych i nieoficjalnych galerii - wciąż powstają nowe. Podobnie ciągle widać nowe murale i inne obiekty street artu - czasem formalne, czasem nie. Zapraszamy na spacer, a po nim na dyskusje przy stole w którymś z fajnych miejsc tej dzielnicy.

Spacer od 13:00, potrwa ok. 2-2,5 godziny.

Przybliżona trasa: Szwedzka, Stalowa, Kowelska, 11 Listopada, Środkowa, Stalowa, Konopacka, Inżynierska, Mała, Zakopowa.

Przewodnik: Jarek Spacerolog Praski

Bloki, reż. Konrad Królikowski/ pokaz filmowy

Bloki to pierwszy długometrażowy, szeroki i wieloaspektowy obraz poświęcony budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku 56 do współczesności. Składają się na niego między innymi wywiady z architektami - najważniejszymi twórcami znanych polskich osiedli, lokatorami, krytykami architektury i historykami. Nie jest to film tylko o architekturze. Bloki przez dekady były różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków, były obiektem marzeń i miejscem, z którego się ucieka. W filmie są zapisem wielkich przemian powojennej Polski.

Czas trwania - 57 min.

Muzeum Warszawy od 14:30

Urodziny Mistrzów / Karol Beyer - 200. rocznica urodzin

godz. 17:00
spotkanie z Danutą Jackiewicz

Numizmatyk, kolekcjoner, antropolog kultury uprawiał nowatorski w XIX wieku zawód fotografa. Prowadził portretowe atelier, za jego sprawą fotografia trafiła na łamy prasy. Z upodobaniem portretował Warszawę - jej nowe budynki, ruch uliczny oraz wydarzenia okresu "patriotycznego karnawału" i jego dramatycznego zakończenia. Swoje społeczno-polityczne zaangażowanie przypłacił zesłaniem w głąb Rosji. Był pierwszym fotografem Krakowa, Częstochowy, Pieskowej Skały i Ojcowa, wybudował również jedną z najpiękniejszych warszawskich kamieni

Zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do Muzeum / zapisy* od 5 lutego (Przyjaciele MNW od 29 stycznia) / ok. 45 minut

* Zapisy w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie od poniedziałku do piątku, godz. 8.30-15.00, nr tel +48 22 621 10 31 wew. 246 lub +48 22 629 50 60

Praski Dancing

Urodziny Pragi 2018 i Centrum Zarządzania Światem serdecznie zapraszają na: Praski Dancing - Panowie z Twardej. 

Z okazji Urodzin Pragi zapraszamy na tańce, hulanki i swawole. Za konsoletą i przy mikrofonie Zbyszek Draska - reprezentant znanego i lubianego kolektywu Panowie z Twardej. Spodziewajcie się dużo polskiej i warszawskiej piosenki.

W czasie imprezy będzie serwowany tort urodzinowy ufundowany przez Cukiernia K.Strzalkowski.

Wstęp wolny

21:00 w Centrum Zarządzania Światem

Niedziela - 11 lutego

Stare Powązki. Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie

Cmentarz Powązkowski to jedna z najstarszych działających warszawskich nekropolii. Miejsce gdzie możemy zetknąć się z historią Warszawy zatrzymując się przy grobach prezydentów miasta, artystów, przemysłowców czy działaczy społecznych.

Podczas tego spaceru powinniśmy zobaczyć nekropolię Stare Powązki w zimowej odsłonie. Tym razem będziemy wędrować pośród kwater tych, którzy żyli w czasach nam bliższych.

Szczegóły i bilety w cenie 14 zł do nabycia TUTAJ.

Autorskie oprowadzanie po wystawie czasowej z dr Ewą Klekot

Serdecznie zapraszamy na autorskie oprowadzanie po wystawie"Miejsce. Tłomackie 3/5" z dr Ewą Klekot - antropolożką sztuki, tłumaczką, absolwentką archeologii i etnografii.

"Pamiętający budynek" to romantyczna personifikacja, która stała się kliszą. Stoi za nią przekonanie, że współistnienie w czasie i miejscu musi pozostawić ślad na wszystkich uczestnikach wydarzeń. Postpamięć natomiast powstaje w oparciu o doświadczenie traumy znane jedynie z narracji i obrazów. Wystawa Miejsce. Tłomackie 3/5 sprawia, że budynek stojący współcześnie pod tym właśnie adresem staje się materiałem postpamięci. Jego "pamięć" - jeśli istnieje - pozostaje niewyartykułowana, ukryta w żelbetowej konstrukcji, która przetrwała pożar w 1943 roku. Sala wystawowa natomiast zderza widza z onirycznym widokiem odbudowanego budynku odbitego w lustrzanej ścianie Błękitnego Wieżowca, który stoi na miejscu Wielkiej Synagogi. Trzy młode artystki (ur. 1975, 1979 i 1986), których prace znalazły się w tej sali, konstruują postpamiętane Tłomackie z dźwięków i światła, które działając na różne materiały powołuje do życia obrazy.

Wystawa "Miejsce. Tłomackie 3/5" powstała z okazji 70-tej rocznicy ŻIH i towarzyszy wystawie stałej "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu", która stanowi kluczowy punkt programu Oneg Szabat realizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Żydowski Instytut Historyczny o 15:00

Pora Zwyrola feat. Afrojax: "Ultra Flesh"

Kiedy codzienna, realna polityka do złudzenia przypomina newsy z AszDziennika, najlepszą odtrutką na ponure czasy jest... fantastyka. A najlepiej ta w pikantnym wydaniu! Dlatego w Jack's Cinema po raz kolejny zagości obwoźny cyrk Pora Zwyrola pod batutą Jacka Dziduszko! Tym razem zobaczymy film ''Ultra Flesh'' (1980), w reżyserii twórczyni ukrywającej się pod tajemniczym pseudonimem Svetlana. Film przeczyta dla was nie kto inny jak Legendarny Afrojax, który obiecał potraktować listę dialogową z dużą rezerwą.

''Ultra Flesh'' to lubieżna fantazja o kosmitkach przybywających na Ziemię, by ratować mężczyzn przed impotencją. Niezwykle zabawna fabuła, świetne pomysły inscenizacyjne oraz karły w rolach drugoplanowych złożyły się na jeden z najbardziej zadziwiających filmów XXX lat 80.

Wstęp tylko dla dorosłych!

20:00 w Jack's Cinema

Chcesz, abyśmy poinformowali o jakimś wydarzeniu? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl

Tajemnice warszawskiego Parku Fontann. Zeszliśmy do podziemi, aby zobaczyć, jak wygląda obsługa show

Więcej o:
Komentarze (1)
Wydarzenia w Warszawie - weekend. Koncert walentynkowy, spacer po Powązkach
Zaloguj się
  • Katarzyna Przemyk

    0

    O muralach na Pradze można rozmawiać bardzo długo gdyż jest ich na prawdę sporo. Cieszę się, że ta część warszawy nabiera kolorów a jej urodziny przybywa świętować co raz więcej warszawiaków. Dziś jest to już kompletnie inna Praga niż ta którą pamiętamy, dlatego tym bardziej warto tam zaglądaćby zobaczyć jak wiele się zmieniło na lepsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX