Mieliśmy spacerować w Parku Zachodnim już rok temu. Tymczasem tonie w śmieciach i błocie

Na początku 2016 r. wiceburmistrz Ochoty mówił, że już za rok mieszkańcy dzielnicy będą mogli wybrać się na spacer po Parku Zachodnim. Niestety park jest nadal niegotowy i nie zapowiada się, aby budowa miała zakończyć się wkrótce.

O sprawie poinformowała grupa na Facebooku Ochocianie Sąsiedzi. We wpisie napisano, że wykonawca Parku Zachodniego zbankrutował. Rzeczniczka prasowa dzielnicy Ochota potwierdziła tę informację. 

"Pozostawiony przez wykonawcę park jest w fatalnym stanie. Nie są ukończone nawet alejki dla pieszych prowadzące przez park. Gdy tylko mrozy puszczają, ludzie muszą chodzić po błocie" - opisują wygląd miejsca Ochocianie Sąsiedzi.

Park Zachodni znowu opóźniony

Budowa parku na Ochocie miała rozpocząć się w 2016 roku. Prace zaczęły się jednak dopiero wiosną 2017 r. Szybko okazało się, że wykonawca może mieć jednak problemy finansowe. Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka prasowa dzielnicy mówi, że dzielnica zaczęła dostawać takie sygnały jesienią 2017 r. 

Mimo to, prace nadal trwały. Sąd wdrożył w firmie postępowanie naprawcze, a jej zarządzaniem zajął się zarządca komisaryczny. 

- Zapewniano nas, że prace będą kontynuowane. Uprzedzono, że mogą być opóźnienia, ale cała inwestycja nie jest zagrożona - mówi Monika Beuth-Lutyk.

Niestety, zapewnienia okazały się złudne. Pod koniec zeszłego roku prace niemal zupełnie ustały, a na początku roku na plac budowy nie działo się już nic. 

- Mimo licznych interwencji i monitów ze strony urzędu dzielnicy, nie udało się nakłonić przedstawicieli firmy do kontynuowania prac. Ostatecznie podjęliśmy decyzję o wypowiedzeniu umowy - tłumaczy rzecznika.

Co dalej z Parkiem Zachodnim?

Wypowiedzenie umowy oznacza, że oddanie Parku Zachodniego do użytku bez wątpienia się opóźni. Aby prace mogły być kontynuowane, konieczne jest ponowne rozpisanie przetargu i wyłonienie podczas niego nowego wykonawcy.

Kiedy to nastąpi? Rzeczniczka nie chce na razie mówić o żadnych konkretnych datach. - Przetarg na nowego wykonawcę, który dokończy park, będziemy przygotowywać, a do tego czasu trzeba zinwentaryzować i rozliczyć wykonane dotąd prace - mówi. 

Park tonie w śmieciach

Okazuje się, że niedokończona budowa to niejedyny problem Ochoty. - Kiedy z placu zniknęła ekipa budowlana, nagle pojawiły się tam śmieci - mówi Monika Beuth-Lutyk.

Nie chodzi jednak o odpadki związane z budową. Urząd dzielnicy podejrzewa, że śmieci wyrzucane są przez przechodniów. Beuth-Lutyk mówi o butelkach, papierach czy nawet lodówkach i tapczanach. - Skala tego zjawiska nas zaskoczyła - mówi rzeczniczka.

Zapewnia, że sprzątnięciem śmieci z terenu, na którym ma powstać Park Zachodni, dzielnica zajmie się niezwłocznie. 

Kto jest winny?

Grupa Ochocianie Sąsiedzi oskarża urząd dzielnicy o nieudolność. Mówią zarówno o leżących na terenie śmieciach, jak i opóźnionych przetargach.

- Ochocką tradycją jest, że inwestycje zaczynają się z opóźnieniem i kończą z jeszcze większym poślizgiem. Hale sportową liceum Kołłątaja budujemy już 14 lat - mówi w rozmowie z metrowarszawa.pl Łukasz Gawryś, radny dzielnicy Ochota.

Skąd te opóźnienia? - Moim zdaniem przesuwanie rozpoczęcia prac w Parku Zachodnim wiązało się z tym, że chciano otworzyć park przed wyborami samorządowymi. Efekt będzie prawdopodobnie odwrotny od zamierzonego - dodaje Gawryś. 

Kto jest odpowiedzialny za kolejne opóźnienie?

- To dla nas wyjątkowo niefortunna i zła sytuacja. Niestety, nie mieliśmy na nią żadnego wpływu. Firma została wyłoniona w przetargu wiosną ubiegłego roku i na tamtym etapie nic nie wskazywało, że możemy napotkać na kłopoty - tłumaczy rzeczniczka dzielnicy Ochota.

Dodaje, że zarząd dzielnicy jest zdeterminowany, by doprowadzić budowę parku do końca.

Jesteś mieszkańcem Ochoty? Czego brakuje ci w dzielnicy najbardziej? Podziel się swoim zdaniem. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Tajemnice warszawskiego Parku Fontann. Zeszliśmy do podziemi, aby zobaczyć, jak wygląda obsługa show

Więcej o:
Komentarze (17)
Ochota. Park Zachodni wykonawca zbankrutował. Śmieci i błoto w parku na Ochocie
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 7 razy 5

  To już KOLEJNY w ciągu ostatnich dni sygnał o zasyfionym miejscu w Warszawie. Przez 11 lat nie było widać? :-)

  Na początek, proponuję miejskim urzędnikom, spacer niedzielnym popołudniem po Marszałkowskiej i rondzie Dmowskiego.

 • ramon57

  Oceniono 6 razy 4

  To może Ochocianie Sąsiedzi skrzyknęliby się i uprzątnęli teren przyszłego parku. Przynajmniej z "gabarytów", bo przecież lodówki lub tapczany nie podrzucili czekający na autobus, ale raczej wyrzucili ich sąsiedzi z Ochoty.

 • justas32

  Oceniono 1 raz 1

  Polacy jak zawsze na wszystko narzekają. Właśnie wróciłem z Rzymu - tam dopiero jest brud i syf. Przy Rzymie Warszawa jest czyściuteńka ...

 • justas32

  Oceniono 1 raz 1

  Przedsiębiorca współpracujący z Państwem powinien mieć gwarancję niskiego, ale pewnego zarobku. Tymczasem w Polsce wszyscy którzy współpracują z Państwem stawki mają wysokie - ale bankrutują. Porażka ...

 • f1909

  Oceniono 3 razy 1

  Pytanie w tekście powyżej : A kto jest winny za taki stan rzeczy ? -- No oczywiście Patryk Jaki, Który w bezczelny sposób odciąga Panią Prezydent Gronkiewicz Waltz od jej podstawowych obowiązków zawracając jej pudernice jakimiś duperelami !!!

 • avensis77

  Oceniono 2 razy 0

  Ten park jest potrzebny Ochocie jak rybie ręcznik. To tylko kolejny etap ekologicznej histerii.

 • notbremse

  0

  " Urząd dzielnicy podejrzewa, że śmieci wyrzucane są przez przechodniów. Beuth-Lutyk mówi o butelkach, papierach czy nawet lodówkach i tapczanach."

  - przechodziliśmy, po prostu i wyrzuciliśmy
  - z tapczanami???

 • justas32

  Oceniono 3 razy -1

  Tam się powinno wybudować osiedle - ten park jest w takim miejscu gdzie NIKT nie chodzi - tylko przechodzi do Dworca Zachodniego lub autobusów ...

 • milopl666

  Oceniono 1 raz -1

  Warszawa to Rosja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX