Bohaterowie "Alternatywy 4" wrócą na Ursynów. Chcą upamiętnić ich na muralu

Mieszkańcy Ursynowa chcą, aby bohaterowie kultowego serialu Barei "Alternatywy 4" ponownie zamieszkali na ich osiedlu. Wśród projektów zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego pojawił się ursynowski mural.

Etap zgłaszania projektów do budżetu partycypacyjnego na przyszły rok już się zakończył. Teraz urzędnicy zdecydują, na które z pomysłów będziemy mogli głosować. W tym roku mieszkańcy Warszawy znowu byli bardzo kreatywni. Wśród propozycji pojawił się m.in. hołd dla kultowego serialu w reżyserii Stanisława Barei. 

Zobacz także:  Baobab na Bródnie to nie wszystko. Warszawiacy chcą też domków dla jeży, smartławek i zaczarowanego ogrodu

Mural "Alternatywy 4"

Mieszkańcy Ursynowa chcą, aby w ramach budżetu partycypacyjnego powstał mural upamiętniający serial "Alternatywy 4". Autorami projektu są Bartosz Podlewski oraz Goretta Szymańska. 

"Mural przedstawia znaną z filmu klatkę schodową (choć nieco wydłużoną), na której przewija się korowód serialowych motywów i postaci. (...) Wciąż trwają prace nad ostateczną wersją, więc mamy nadzieję, że jeszcze kilka osób uda się wcisnąć." - piszą autorzy na profilu Ursynowskie Murale na Facebooku.

Do projektu wpisano dwa murale. Pierwszy - "Klatka" - miałby pojawić się na ścianie budynku przy ul. Grzegorzewskiej 1, naprzeciwko bloku Grzegorzewskiej 3, czyli serialowej Alternatywy 4. Drugie malowidło ma przedstawiać serialową mapę okolicy. Pomysłodawcy chcą umieścić je na przeciwległej ścianie. Projekt muralu z mapą jest nadal w przygotowaniu. 

"Pamiętam jak nagrywano"

Większości mieszkańców osiedla pomysł bardzo się podoba. Wielu z nich wyraziło swój entuzjazm w komentarzach na profilu Ursynowskie Murale. 

"Wspaniały pomysł" - pisze Elżbieta.

"Brakuje tego na Ursynowie. Kultowa dzielnica. Kultowe murale" - uważa Halina.

"Czad! I duma" - mówi Agnes.

Dzięki wizualizacji muralu niektórzy przypomnieli sobie czasy, kiedy serial był nagrywany:

"Super pomysł, pamiętam jak nagrywano, św. pamięci Anioł krzyczał do pań charakteryzatorek 'poproszę puder na pysk'" - wspomina pani Wanda. 

Nie tylko mural

Projekt partycypacyjny "Alternatywy 4" zakłada jednak nie tylko wykonanie murali. W planach są jeszcze ławka z tablicą dedykowaną serialowi, odnowienie murku przy klatce schodowej i naniesienie na niego ekspozycji historii serialu oraz rewitalizacja zieleni.

Autorzy założyli, że na zrealizowanie pomysłu potrzebne będzie 115 tys. złotych.

Projekt jest dopiero we wstępnym etapie konkursu. O jego losie zdecydują urzędnicy. Jeśli uznają, że jest zasadny, przejdzie do kolejnego etapu, czyli głosowania. Wtedy mieszkańcy ocenią, czy chcą, aby bohaterowie "Alternatywy 4" wrócili na Ursynów. 

Co myślisz o takim projekcie z budżetu partycypacyjnego? Podziel się swoją opinią. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Panorama Warszawy za kilka lat na animowanej grafice! Warszawski Manhattan robi wrażenie

Więcej o: