Nie chciała wypisać recepty na tabletkę "dzień po". "Mówiła, że nie przyłoży ręki do zabicia człowieka"

Pani Anna była świadkiem sytuacji, w której lekarka z prywatnej placówki medycznej Medicover w Warszawie odmówiła kobiecie wypisania recepty na tzw. tabletkę "dzień po".

"Dziś byłam świadkiem sytuacji, kiedy lekarka prywatnej placówki medycznej Medicover w Warszawie na ulicy Inflanckiej odmówił młodej kobiecie wypisania recepty na ellaone. Powołała się na klauzule sumienia, mówiąc, ze „nie przyłoży ręki do zabicia człowieka” - pisze 29 stycznia pani Anna.


Jak dodaje, podobne skargi na lekarzy z tej samej placówki Medicover pojawiły się w ubiegłym roku.  "Niewyobrażalne jest, aby prywatna instytucja medyczna nie wywiązywała się z podstawowych obowiązków w zakresie ochrony zdrowia pacjentek!" - komentuje pani Anna. 

Pod jej wpisem rozgorzała dyskusja. Wypowiadają się kobiety, którym ciężko było uzyskać receptę na antykoncepcję hormonalną.

"Mam endometrioza i dlatego też jest dla mnie wskazana pigułka. Kobieta z Medicovera chciała mnie ziołami wyleczyć... cierpię od prawie 30 lat i miałam już różnych lekarzy i leków, ale ta wiedźma przerosła wszystkich" - kwituje Nicole.

Jest lista

Placówka w takich sytuacjach tłumaczy się tym, że informacje dotyczące lekarzy powołujących się na klauzulę sumienia można znaleźć na stronie internetowej firmy. Gdy wpisze się określone nazwisko, powinna pojawić się informacja „nie wypisuję recept na antykoncepcję hormonalną”.

Pacjentki uważają, że lista co prawda jest, ale nie jest aktualna, lub nie podaje się informacji na temat "klauzuli sumienia" przy rejestracji na wizytę - trzeba weryfikować wszystkie nazwiska w internecie. Większości pacjentek wszystko jedno jest, do jakiego lekarza pójdą, byleby otrzymać potrzebną pomoc. W przypadku ellaOne należy zażyć tabletkę najlepiej w ciągu 72 godzin.

Klauzula sumienia nie zwalnia z wypisania recepty?

W rozmowie ze "Stołeczną" rzeczniczka Medicoveru mówi, że informacja o powołaniu się przez lekarza na klauzulę sumienia pojawia się już na etapie umawiania wizyty.

- W przypadku wyboru lekarza, który zadeklarował, że powołuje się na klauzulę sumienia, infolinia zobowiązana jest do poinformowania o tym pacjenta telefonicznie przed wizytą - mówi.

Komitet Bioetyki przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk w 2013 roku podkreślił, że klauzula sumienia nie może zwalniać lekarza z obowiązku wypisania recepty na środek antykoncepcyjny, również ten przyjmowany po stosunku.

Zdarzyła Ci się podobna sytuacja? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl

Co zawdzięczamy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy?

Więcej o: