Kiedy pomniki smoleńskie staną w Warszawie? Jarosław Kaczyński zdradza datę

Ujawniono już, jak będą wyglądały pomniki smoleńskie. Do tej pory nie wiadomo było tylko, kiedy i gdzie staną. Na jedno z tych pytań odpowiedział prezes PiS w wywiadzie dla "Gazety Polskiej".

Całość wywiadu jeszcze się nie ukazała, ale już znane są duże fragmenty rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim. Polityk poruszył m.in. kwestię reparacji wojennych oraz skrytykował pomysł referendum forsowany przez prezydenta Andrzeja Dudę. 

Odniósł się także do kwestii pomników smoleńskich, które mają już wkrótce stanąć w Warszawie. 

Kiedy powstaną pomniki smoleńskie?

Jeszcze w zeszłym roku minister Jacek Sasin zapowiadał, że pomniki będą gotowe na 10 kwietnia 2018 roku, czyli ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Później z obietnicy się wycofał. 

- Bardzo byśmy chcieli, by pomniki upamiętniające pojawiły się 10 kwietnia, ale może się okazać, że wtedy dopiero zaczniemy ich budowę - powiedział polityk PiS.

Jarosław Kaczyński w wywiadzie zdradził, kiedy możemy spodziewać się odsłonięcia. Prezes PiS powiedział, że planowana data pojawienia się pomników planowana jest na dzień przed tegorocznym Świętem Niepodległości - na 10 listopada 2018 r. 

Data symboliczna?

Tegoroczny 11 listopada będzie świętem szczególnym. W tym roku przypada bowiem setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Kaczyński został zapytany o to, czy odsłonięcie pomników dzień przed tą celebracją, jest symboliczne. Polityk zapewnił, że nie.

- Proces wyłaniania zwycięskiego projektu trwał dłużej, niż zakładaliśmy, do tego dochodzi czas na stworzenie monumentu. Rocznica śmierci okazała się datą nierealną, a pierwszą możliwą jest właśnie listopadowa miesięcznica - wyjaśnił.

Pomniki smoleńskie w Warszawie

Już wcześniej ogłoszono, że pomniki będą dwa - jeden to sylwetka Lecha Kaczyńskiego na cokole, drugi - rzeźba upamiętniająca wszystkie ofiary katastrofy w Smoleńsku, która ma nawiązywać kształtem do trapu samolotowego.

Czytaj więcej: Pomnik Lecha Kaczyńskiego będzie inny. Znamy ostateczne projekty. Jest cokół

Nieznana jest nadal lokalizacja. Plac przed Pałacem Prezydenckim, skwer Twardowskiego czy plac Piłsudskiego - pomysłów było już wiele. Komitet zajmujący się projektem oraz miasto nie mogą jednak dojść do porozumienia. 

Podejrzewa się jednak, że najbardziej prawdopodobną lokalizacją mogą być okolice budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa przy placu Piłsudskiego. 

Czytaj więcej: Tak może wyglądać pomnik Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej w Warszawie [WIZUALIZACJE]

Co sądzisz o pomnikach smoleńskich w Warszawie? Podziel się swoim zdaniem. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl.

Warszawiacy nie mają litości dla nowego pomnika Kaczyńskiego. "O, Matko!", "Placek" i "Stalin"

Więcej o: