17 lat zajęło znalezienie zabójców "Długopisa". To były porachunki gangów

Policjanci ze specjalnej grupy "Archiwum X" pochwalili się kolejnym sukcesem. Tym razem udało im się rozwiązać sprawę sprzed 17 lat.

Funkcjonariusze grupy tzw. "Archiwum X" działający w ramach Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw KSP zajmują się rozwiązanymi sprawami sprzed lat. 

Tym razem chodzi o zabójstwo Pawła D., pseudonim "Długopis". Mężczyzna zginął w 2001 roku obok baru "Kubuś" w Sulejówku. Nieznani sprawcy zwabili go na miejsce i zastrzelili z bliskiej odległości. Dopiero po kilkunastu latach udało się zatrzymać osoby, które mogą być związane z zabójstwem. 

Zaginiony "Długopis"

Jak ustalono w toku prowadzonego śledztwa zabójstwo zostało dokonane na tle porachunków grup przestępczych, działających w tamtym czasie.

W 2011 roku nie udało się zatrzymać sprawców. Dopiero czynności wykonane przez śledczych z "Archiwum X" pozwoliły na ponowne podjęcie sprawy. Okazało się, że była ona powiązana z innym zabójstwem. Na trop sprawców policjanci wpadli pracując nad zbrodnią, do której doszło w tym samym miejscu dwa lata wcześniej - w 1999 r. Podejrzewano, że sprawcami mogły być te same osoby. 

Zatrzymani po 17 latach

Nowe techniki pozwoliły zebrać nowe dowody, dzięki którym prokurator prowadzący śledztwo podjął decyzję o zatrzymaniu. 

Policjanci "Archiwum X", weszli do mieszkań w Warszawie i podwarszawskim Julianowie w asyście antyterrorystów. Zatrzymano 44-letniego Rafała S. i 37-letnią Annę C. Oboje usłyszeli już zarzuty zabójstwa oraz pomocnictwa do zabójstwa.

Grozi im kara dożywotniego pozbawienia wolności. 

Porwali, a potem dręczyli swoją ofiarę w lesie pod Warszawą. 17 lat zajęło policji poszukiwanie sprawców

Więcej o: