Wydarzenia w Warszawie - weekend. Oprowadzanie po wystawie, liczenie ptaków

Co robić w weekend w Warszawie? Oto kilka ciekawych propozycji. Trochę filmu, trochę teatru, no i oczywiście interesujący spacer.

26 stycznia - piątek

Najlepsze polskie 30' - pokaz i spotkanie z twórcami

Zapraszamy na wyjątkową podróż z najlepszymi polskimi filmami krótkometrażowymi. Nie zabraknie emocji, śmiechu i powodów do wzruszeń. I z pewnością każdy odnajdzie coś dla siebie!

NAJLEPSZE POLSKIE 30' | POKAZ I SPOTKANIE Z TWÓRCAMI FILMÓW

THE BEST POLISH SHORT FILMS | special screening with Q&A

Piątek | 26.01 | godz. 20.00

Filmy z angielskimi napisami.

Bilety: 20 zł (normalny / normal) | 16 zł (ulgowy / discount)

W programie:

Najpiękniejsze fajerwerki ever/The Best Fireworks Ever
reż. Aleksandra Terpinska | Polska 2017 | 28 min.
Jeden dzień z beztroskiego życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu konfliktu zbrojnego w ich kraju, muszą zmienić swoje plany na przyszłość.

60 kilo niczego / 60 Kilos of Nothing
reż. Piotr Domalewski | Polska 2017 | 27 min.
Zimny poranek w odkrywkowej kopalni kruszców. Krzysztof zaczyna swój pierwszy dzień pracy na stanowisku kierownika. Żeby przetrwać w środowisku pracowników fizycznych, do którego wyraźnie nie pasuje, zamierza trzymać dyscyplinę twardą ręką. Jednak nieoczekiwany wypadek, którego ofiarą staje się jeden z pracowników, wystawi zasady moralne Krzysztofa na ostateczną próbę. Bohater zrozumie, że łatwo być stanowczym w sprzyjających okolicznościach, jednak trudno przeciwstawić się złu, kiedy konsekwencje mogą być dla nas dramatyczne.

Amerykański Sen/ American Dream
reż. Marek Skrzecz | Polska 2016 | 26 min.
Głuchołazy - niewielkie miasto, które w latach dziewięćdziesiątych tętniło życiem, obecnie wymiera. W miasteczku panuje duże bezrobocie, a część mieszkańców wyjechała. W tym miejscu bez perspektyw nastoletni Szymon postanawia spełnić swoje wielkie marzenie. Chce zostać zapaśnikiem amerykańskiego wrestlingu.

Żeby nie było śladów

Spektakl na podstawie najgłośniejszego reportażu ostatnich miesięcy - "Żeby nie było śladów" Cezarego Łazarewicza, uhonorowanego Nagrodą Literacką "Nike". Jedna z najsłynniejszych i najbardziej przejmujących historii Polski okresu komunizmu. Szantaż, kłamstwo, propaganda, manipulacja - metody stosowane w "sprawie Przemyka" - czy to na pewno metody tylko władz totalitarnych? Czy w demokratycznym, współczesnym świecie są na pewno niemożliwe?

Historia Grzegorza Przemyka (osiemnastoletniego maturzysty), a także historia jego matki, mogą stać się na teatralnej scenie niezwykłą opowieścią nie tylko o tamtych czasach i tamtych wydarzeniach, ale może przede wszystkim opowieścią o nas i teraz.

Teatr Polonia

Godzina: 19:30

Sobota - 27 stycznia

Zimowe Ptakoliczenie 2018 | Łazienki Królewskie

Zapraszamy do udziału w spacerze ornitologicznym po Ogrodach Łazienek Królewskich, będącym częścią akcji "Zimowe Ptakoliczenie", które - podobnie jak jego brytyjski odpowiednik: Big Garden Birdwatch - odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia.

W czasie spaceru będzie można nauczyć się rozpoznawania ptaków, poznać miejsca bytowania poszczególnych gatunków oraz zgłębić zasady ich prawidłowego dokarmiania w okresie zimy.

Miejsce spotkania

Godz: 10:00

Vintage Wyprzedaż W SPATiFie

Targi to okazja dla wszystkich pasjonatów mody vintage do zdobycia ciekawych i wyszukanych ubrań dodatków oraz butów. Rzeczy nowe i używane, zawsze oryginalne i wyjątkowe.

Od 12:00 do 17:00

Moda - pragnienie kosmosu i sztuki. Wykład Marcina Różyca

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład Marcina Różyca "Moda - pragnienie kosmosu i sztuki. Op-art, abstrakcja geometryczna, trend futurystyczny w modzie lat 60. i 70.". Wykładowi będzie towarzyszyła prezentacja abstrakcyjno-geometrycznych sukienek.

Godz: 18:00

Powidoki

"Skłodowska. Radium girl" - premiera w Teatrze WARSawy

Teatr WARSawy i Teatr Papahema, zapraszają na spektakl w reżyserii Agaty Biziuk "Skłodowska. Radium girl". Pierwsze spektakle 27 i 28 stycznia 2018 w Teatrze WARSawy, który jest współproducentem przedstawienia.

Godz: 19:00.

28 stycznia - niedziela

Kuratorskie oprowadzanie z prof. Pawłem Śpiewakiem

Zapraszamy na niedzielne oprowadzanie po wystawie stałej "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu" z prof. Pawłem Śpiewakiem.

"Mamy wobec tych ludzi wielki dług. Ich dzieło jest świadectwem odwagi niezwykłego oporu. Nie był i nie mógł to być opór zbrojny. Nie mieli karabinów. Mieli na tyle przytomności, wyobraźni, by zapisywać, gromadzić wszystkie dokumenty, świadectwa Zagłady. Dzieło Oneg Szabat pozwala nam dzisiaj zrozumieć los Żydów na tygodnie, godziny przed śmiercią, spojrzeć na tę historię z perspektywy ofiar. Pojąć ich rozpacz, samotność, strach. To jest wyjątkowe świadectwo", mówi prof. Śpiewak.

UWAGA! Wydarzenie jest bezpłatne, ale ilość miejsca ograniczona. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt na: rezerwacja@jhi.pl

Godz: 12:00

Surrealistyczne przygody w komunistycznej Kubie

Kuba w ciągu ostatnich lat przechodzi duże zmiany i coraz bardziej otwiera się na Zachód. Jednak rytm życiu mieszkańców wciąż nadaje Kubańska muzyka, salsa, rum i cygara. Jeśli dodamy do tego niebiańskie plaże, niesamowitych ludzi dookoła i doskonałą pogodę mamy przepis na wymarzone wakacje. Z drugiej strony, kraj skrywa inne oblicze, które do tej pory słyszałam jedynie z opowieści moich rodziców o czasach PRLu, kiedy żywność kupowało na kartki, a w sklepach na półkach był tylko ocet. Na Kube mogłam to zobaczyć na własne oczy. Życie Kubańczyków jest w ogromnej mierze ograniczone przez rząd. Nie mogą swobodnie podróżować, płacą ogromne podatki za prowadzenie działalności gospodarczej i nie mają wstępu w najpiękniejsze rejony własnego kraju, podczas gdy turyści mogą je śmiało odwiedzać. Mimo takich restrykcji mieszkańcom nie schodzi uśmiech z twarzy, są pełni energii, pasji i wiary, że ich los ulegnie w końcu poprawie.

Godz: 19:00

Południk Zero

Więcej o: