Ulica Lecha Kaczyńskiego wraca. Wojewoda wstrzymał decyzję Rady Warszawy

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zablokował uchwałę Rady Warszawy, nadającą dawnej alei Armii Ludowej nazwę Trasy Łazienkowskiej. Znów więc stolica będzie miała ulicę Lecha Kaczyńskiego.

"Stolica ma znów ul. Lecha Kaczyńskiego. Wojewoda mazowiecki wstrzymał właśnie uchwałę Rady Warszawy o zastąpienie jej nazwą Trasa Łazienkowska" - napisał na Twitterze dziennikarz Onetu Piotr Halicki.

Wojewoda Zdzisław Sipiera zdecydował o dekomunizacji nazw warszawskich ulic w listopadzie. Jedną z największych zmian było właśnie uhonorowanie śp. Lecha Kaczyńskiego. Jego imię nosiła dotychczasowa al. Armii Ludowej.

Poza nią nazwę zmieniło wtedy ok. 50 innych ulic. Swoje miejsca zyskali m.in. Danuta Siedzikówna "Inka", Zbigniew Herbert, Grzegorz Przemyk i Marek Edelman.

PO za Trasą Łazienkowską

Jednak w styczniu Rada Warszawy przegłosowała zmianę nazwy ul. Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską. Pomysł autorstwa radnych Platformy Obywatelskiej przyjęto stosunkiem głosów 31 do 24, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Za był klub PO, przeciw - klub Prawa i Sprawiedliwości.

Decyzję jednak musiał zaakceptować IPN oraz sam wojewoda. Jak jednak dziś się okazało, nie zrobił tego. Jak donosi tvnwarszawa.pl, Sipiera powiedział we wtorek, że Rada Warszawy sama mogła zmienić nazwy ulic, ale tego nie zrobiła. Skoro zatem zostawili decyzję w jego rękach, powinni ją uszanować.

Wojewoda rządzi

W lipcu zeszłego roku pisaliśmy o tym, że zgodnie z ustawą dekomunizacyjną z 2016 r., samorządy miały czas do 1 września 2017 r., by zmienić patronów placów czy ulic. Chodziło o osoby, wydarzenia i daty związane z komunizmem lub innym ustrojem totalitarnym.

Stołeczny ratusz przeprowadził wtedy konsultacje ws. zmiany nazw 12 ulic, których patronami byli komunistyczni działacze. Ale nie miało to większego znaczenia - ostatnie słowo należało bowiem do wojewody.

Co myślicie o nowej nazwie al. Armii Ludowej? Wolicie nazwę Trasa Łazienkowska czy al. Lecha Kaczyńskiego? Piszcie na metrowarszawa@agora.pl.

Warszawiacy nie mają litości dla nowego pomnika Kaczyńskiego. "O, Matko!", "Placek" i "Stalin"

Więcej o:
Komentarze (152)
Ulica Lecha Kaczyńskiego wraca. Wojewoda wstrzymał decyzję Rady Warszawy
Zaloguj się
 • g.lesio

  Oceniono 123 razy 115

  Ten cyrk bo inaczej tego nie nożna nazwać z rzekomą dekomunizacją nazewnictwa obiektów architektonicznych w Polsce jest przykładem tego co PiS próbuje za wszelką cenę zrobić - jest to próba wybudowania od podstaw państwa wg koncepcji Jarosława Kaczyńskiego, który zafascynowany Piłsudskim chce jak on zostać naczelnikiem państwa i sterować nim ręcznie. Jest to typowy przejaw próby budowania państwa totalitarnego- bolszewickiego ,któremu podporządkowuje się wszystkie urzędy państwowe - w tym wypadku Sejm, który na zamówienie wodza wydaje bzdurną ustawę o dekomunizacji i IPN, który dodaje do tego jakąś z d... wziętą listę postaci do usunięcia z pamięci Polaków
  Wiadomo z historii, że taka polityka musi się zakończyć klęską zarówno gospodarczą jak i ideologiczną.
  Trauma po śmierci brata bliżniaka do której poniekąd się przyczynił dorzuciła prezesowi pragnienie, by na każdym kroku było coś co upamiętnia Lecha a wierni wodzowi mianowani przez niego urzędnicy z pogwałceniem wszelkich zasad to wykonują.
  Samorząd lokalny jest jedyną władzą, która ma prawo nadawać nazwy obiektom na swoim terenie bo na tym polega samorządność. W tym wypadku jakiś mianowany przez partię rządzącą na komisarza na województwo urzędnik sam bez żadnej konsultacji pozmieniał nazwy w całym województwie. To jest właśnie bolszewizm - tylko my mamy rację i siłą przeprowadzimy to co chcemy.
  Jeszcze jedno - Lech i Maria Kaczyńscy nic dla Polski szczególnego nie zrobili więc niby czemu mamy nazywać ulice i place ich imieniem. Rozumiem, że wypadek lotniczy, w którym zginęli był tragedią ale oprócz nich zginęły tam jeszcze 94 inne osoby. Jakby nazwano ulicę imieniem ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem tobym to zrozumiał ale czczenie tylko dwójki pasażerów i ewentualnie kilkunastu innych ofiar związanych z PiS-em jest po prostu potwarzą dla rodzin pozostałych, którzy zginęli w tym samym wypadku.

 • wmr2000

  Oceniono 119 razy 111

  Nazwy ulic narzucane jak za okupacji

 • czechy11

  Oceniono 106 razy 96

  Wojewoda mazowiecki notorycznie łamie prawo co juz wielokrotnie wykazał sąd. Wielokrotnie zakazywał legalnych manifestacja bez żadnych podstaw prawnych. A teraz wstrzymuje bez żadnych podstaw uchwale samorządu. Mam nadzieje ze został już wpisany na listę dokumentacji bezprawia reżimu PiS.

 • He Ra

  Oceniono 84 razy 78

  PIS sam prowokuje do "dekaczyzacji" przestrzeni publicznej. Nie da się kogoś czcić pod przymusem.

 • semigetuza

  Oceniono 74 razy 64

  zenujace. Jak można tak dyskredytować i kompromitować bądź co bądź Prezydenta Rzeczypospolitej. Czy Wy z PiS- wszystko czego się tkniecie, musicie upaprać w gownie?
  Panie Wojewodo, jest Pan wyjatkowym wlazidupem i umysłowa miernota. Swoimi działaniami kompromituje Pan pamięć Zmarlgo tragicznie Prezydenta RP.

 • nalesniku

  Oceniono 65 razy 59

  wojewoda obiecal to jarkowi kiedy ostatnio lizal mu odbyt

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX