Nowy pomysł Poczty Polskiej. Żeby odebrać przesyłkę, nie musisz nawet wychodzić z bloku

Poczta Polska przedstawiła swój pierwszy paczkomat. Nazywa się Pakomatic. Pomimo że zdaje się być kopią innych automatów do paczek, będzie działał trochę inaczej.

Poczta Polska o współpracy z firmą Pakomatic poinformowała w sierpniu zeszłego roku. Teraz pierwszy paczkomat został oddany już do użytku. 

Paczkomaty Poczty Polskiej

Pionierski Pakomatic stanął na warszawskim Żoliborzu. Dokładnie w bloku przy ulicy Rydygiera 19. 

Pomimo że innowacja w Poczcie Polskiej zdaje się do złudzenia przypominać paczkomaty InPostu, jest jedna zasadnicza różnica. Firma Pakomatic przygotowała automaty prywatne. Będą mogli z nich korzystać tylko mieszkańcy bloku, w którym paczkomat się znajduje. Oznacza to, że z pierwszego Pakomatica w Polsce przesyłki odbiorą tylko mieszkańcy bloku przy ul. Rydgiera. Nie będą musieli wychodzić nawet z klatki schodowej - wystarczy, że zejdą na dół. 

Paczkomat zamiast awizo

Na stronie internetowej firmy czytamy, że listonosz lub kurier będzie mógł zostawić przesyłkę w skrytce automatu. Klient otrzyma następnie SMS z kodem i będzie mógł odebrać paczkę w dowolnym dla siebie momencie. Przesyłki mogą pozostać z nim maksymalnie 7 dni.

Łukasz Łapiński z firmy Pakomatic mówi w rozmowie z metrowarszawa.pl, że ich automaty to uzupełnienie tradycyjnych skrytek listowych. "Jesteśmy nową infrastrukturą pocztową" - dodaje. 

- Podczas badań, które prowadziliśmy, okazało się, że jednym z problemów mieszkańców bloków są utrudnienia związane z dostarczaniem przesyłek. Odbieranie ich z punktów odbioru to dla wielu osób niedogodność. Nasze paczkomaty rozwiązują ten problem - mówi Łukasz Łapiński. 

Standardowy automat ma mieć miejsce na 30 przesyłek (istnieje jednak możliwość instalacji większego modelu). Jego producenci zapewniają, że jest całkowicie bezpieczny. Został wykonany ze wzmocnionej stali hartowanej, a wszystkie dostarczenia i odbiory są monitorowane. 

Pracownik Pakomatic podkreśla również, że Poczta Polska to główny partner firmy. Nie jest jednak wykluczone, że z czasem do współpracy dołączą inne firmy kurierskie. 

Gdzie będą paczkomaty Pakomatic?

Na razie paczkomat Poczty Polskiej znajduje się tylko w jednym bloku mieszkalnym w Warszawie. Firma liczy jednak na to, że niedługo pojawią się w wielu innych miejscach w całym kraju. Wszystko zależy jednak od zainteresowania. Decyzję o zainstalowaniu Pakomatica w budynku musi podjąć deweloper albo wspólnota mieszkaniowa, która zarządza budynkiem. 

Łukasz Łapiński tłumaczy, że wystarczy, że osoby decyzyjne zgłoszą się do firmy Pakomatic i wyrażą chęć zakupienia urządzenia. Pracownicy firmy przygotowują wtedy ofertę i sprawdzają, czy instalacja jest możliwa.

- Pakomatic kierowany jest głównie do nowoczesnych wspólnot w dużych miastach. Z badań wynika, że to właśnie mieszkańcy takich miejsc potrzebują udogodnień związanych z dostarczaniem przesyłek. Dużo zamawiają przez internet i zależy im na czasie, więc nasz paczkomat w bloku to dla nich idealne rozwiązanie - mówi Łapiński.

Co myślisz o paczkomatach Poczty Polskiej? Chciałbyś, aby stanął w twoim bloku? Podziel się swoim zdaniem. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Wielkie serce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 'WOŚP nigdy nie pyta o cenę'

Więcej o: