Pracowali w ogrodach Zamku Królewskiego. Nie spodziewali się, że odkryją jedną z tajemnic rezydencji

Od jakiegoś czasu przy Zamku Królewskim trwają prace nad odtworzeniem ogrodów. Podczas robót pracownicy natknęli się na niesamowite znalezisko. Odkopali tajemniczy tunel.

O odkryciu poinformowano na profilu na Facebooku Zamku Królewskiego. Umieszczono także film. 

Tunel pod Zamkiem Królewskim

"Podczas prowadzenia robót ziemnych związanych z odtwarzaniem Ogrodu Dolnego w październiku ubiegłego roku natknęliśmy się na stary podziemny tunel biegnący wzdłuż Ogrodu w stronę Wisły" - napisano.

Możliwe, że nikt nie odwiedzał go od ponad 100 lat. 

Na opublikowanym wideo widać na początku koparkę usuwającą ziemię. Po jakimś czasie dokopuje się ona do dziury zasłoniętej kamieniami. Gdy pracownikom udaje się je odsunąć, naszym oczom ukazuje się przejście. Tajemniczy tunel w Ogrodzie Dolnym na Zamku Królewskim możemy zobaczyć dzięki jednemu z pracowników. Mężczyzna schodzi w dół i pokazuje nam jego zakamarki. 

Tajemniczy tunel pod ogrodami

Pracownicy Zamku Królewskiego informują, że tunel może pochodzić z XIX wieku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że jego długość to ok. 100 metrów. Podejrzewa się, że mógł służyć kiedyś jako ściek odprowadzający nieczystości z zamkowej kuchni. 

Na razie wiadomo niewiele. Dalsze badania odpowiedzą na bardziej szczegółowe pytania.

Ogrody królewskie

Prace nad ogrodami przy Zamku Królewskim trwają od 2013 roku. Ogród Górny został oddany do użytku w 2015 r.

Teraz pracownicy zajmują się dolną częścią, która ciągnie się między Arkadami Kubickiego a Wisłostradą. Prace zakładają odtworzenie jego kształtu na podstawie ikonografii z XIX i XX wieku. Po ich zakończeniu będziemy mogli cieszyć się zieloną przestrzenią, która w nocy będzie iluminowana. Oddanie Dolnego Ogrodu planowanie jest na przyszły rok. 

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Więcej o: