Dyrektor Zamku Królewskiego chciał parkować na pl. Zamkowym. Odpowiedź miasta była krótka

W listopadzie 2017 roku dyrektor Zamku Królewskiego złożył w mieście pismo z prośbą o utworzenie miejsca parkingowego na pl. Zamkowym - dla niego lub jego gościa. Miasto się na to nie zgodziło.

Jak czytamy w piśmie przesłanym do miasta, chodziło o jedno, zastrzeżone miejsce parkingowe przed zamkiem, na tzw. dziedzińcu trójkątnym, z którego można by korzystać sporadycznie.

Skąd taka potrzeba? Jak zaznaczył dyrektor Wojciech Fałkowski, w związku z tym, że w Zamku odbywają się różne wydarzenia o charakterze kulturalnym, ale również państwowym czy międzynarodowym, wydzielenie miejsca, które ułatwiałoby pewnym osobom dostęp do budynku, jest uzasadnione.

"Instytucja tego typu musi mieć zapewnione materialne warunki działania, w tym także odpowiedni dostęp do drogi publicznej, zarówno w postaci dojazdu, jak i postoju" - pisał dyrektor.

Wyjątkiem są niepełnosprawni

Miasto nie miało wątpliwości co do tego, jak odpowiedzieć na pismo byłego współpracownika Antoniego Macierewicza. W oświadczeniu przesłanym przez miasto autorstwa wiceprezydent Warszawy, Renaty Kaznowskiej, czytamy, że "Stare Miasto jest dobrem narodowym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Żadna z instytucji mających swoje siedziby na takim obszarze nie posiada miejsc postojowych na wyłączność. Wyjątek stanowią koperty dla niepełnosprawnych".

Jak zaznaczyła Kaznowska zwróciła też uwagę na to, że Zamek Królewski co roku otrzymuje 11 przepustek uprawniających do wjazdu na Stare i Nowe Miasto oraz plac Zamkowy. Wskazuje też na miejsca postojowe przy Arkadach Kubickiego dla pracowników.

Jak informuje miasto, tereny Starego i Nowego Miasta oraz pl. Zamkowego są pod względem parkowania wyjątkowe. Obowiązuje tak zakaz ruchu oraz ograniczony postój. Wjeżdżać tam mogą jedynie służby miejskie oraz pojazdy dostawcze (czas postoju to maksymalnie 30 minut, w godz. 6:30-11:30), a także pojazdy typu I (budowlane).

Próba zawłaszczenia

O dyrektorze Fałkowskim pisaliśmy stosunkowo niedawno. Jak donosił serwis Radio Zet, dyrektor chce przejąć od miasta Pałac Ślubów. Urząd miasta odebrał to jako kolejną próbę zawłaszczenia przez administrację rządową przestrzeni należącej do warszawiaków. Rzecznik miasta przypominał w rozmowie z metrowarszawa.pl, że Pałac Ślubów został odbudowany po wojnie jako oddzielny od Zamku Królewskiego budynek.

Czytaj więcej: Najpierw pl. Piłsudskiego, teraz Pałac Ślubów? Miasto może stracić kolejny miejski obiekt

Co sądzisz o udostępnianiu takim osobom, jak dyrektor Fałkowski specjalnych miejsc parkingowych? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl

Tajemnicze strzały na terenie Politechniki Warszawskiej

Więcej o: